ثبت برند در ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 2.00 (تعداد رای 3)

برند علامت مشخص و تعریف شده در یک شرکت تولیدی و یا خدماتی و یا موسسات مختلف می باشد که باعث تمایز و تعیین محصولات و خدمات یک شرکت نسبت به شرکت دیگر می شود. این برند یا علامت تجاری می تواند به عنوان ابزاری سود اور و موثر در راستای تبلیغات و بازاریابی شرکت ها به کار گرفته شود و به دنبال خود وجهه و ارزش افزوده ای برای شرکت به همراه داشته باشد.

البته برند تنها توسط شرکت ها و موسسات تجاری و غیر تجاری به ثبت نمی رسد و ممکن است افراد حقیقی در هر مقام و مسئولیتی نیز بنا به دلایلی حرفه ای و یا شخصی نیاز به ثبت برند خود را داشته باشند. بنابر این برند یا باید بصورت حقوقی باشد و یا حقیقی .

افراد و سازمان های زیادی هستند که به دنبال سوء استفاده از برند های مطرح دنیا بر آمده و فارق از اندیشه ای در خصوص هزینه ها و مشکلاتی که یک شرکت برای شهرت یک برند متحمل شده خواهان استفاده ابزاری و یا بهینه از برندی هستند که عملا نسبت به آن حقی ندارند. این موضوع تا جایی پیش رفت که شرکت ها و سایر افراد حقیقی و حقوقی دیگر توان و تحمل این افراد سود جو را نداشته و به همین دلیل قانون برای حفاظت از این برند ها و نشان های تجاری دست به کار شد و قانون ثبت علائم تجاری تصویب و مشخص شد که اداره مالکیت معنوی موضوع برند ها و علامت های تجاری را تحت شرایط و قوانینی تعریف شده و مشخص شده به نام افراد مختلف به ثبت برساند و از آنها حمایت و محافظت کند تا دیگر کسی نتواند بدون اطلاع و اجازه صاحبین برند از این علامت ها استفاده نماید.

البته این موضوع مشروط بر این بود که شرکت و یا فرد تمایلی به ثبت برند خود داشته باشد و حاضر باشد با هزینه ای نا چیز برند و علامت خود را محافظت نماید. به همین دلیل قانون حمایت از برند و علامت تجاری در ایران تنها مختص افراد و سازمان هایی است که قبلا برند خود را به ثبت رسانده و گواهینامه ثبت برند خود را که از زمان ثبت دارای  10 سال اعتبار می باشد را دریافت نموده باشد.

در قانون تجارت ایران و قوانین تعیین شده برای ثبت برند و علامت تجاری در اداره مالکیت صنعتی هر گونه علامت و نشانه ای که بتواند قابلیت ثبت داشته باشد و به تبعیت از الگو از برندی دیگر به نحوی که مشابهت زیادی بین آنها باشد و یا مواردی همچون داشتن نمونه قبلی ، استفاده از علامت های ملی و مذهبی و بین المللی ، داشتن نشانه ها و الفاظ زشت و نا مانوس و چندین مورد دیگر را نداشته باشد می تواند به ثبت برسد.

همچنین در قانون ثبت برند در ایران هر فرد حقیقی و حقوقی می تواند با ارائه مدارک مثبته و مشخص برند یا برند های مختلفی را به نام خود به ثبت برساند و یا اجازه استفاده از برند خود را تحت شرایطی به فرد یا افراد دیگر داده و همچنین می تواند در صورت نیاز اقدام به فروش و انتقال برند نماید .

هر برند در قانون تجارت ایران باید در گروهی از دسته و طبقاتی از کالا و خدمات به ثبت رسیده باشد و در صورتیکه این برند نیاز به توسعه و اضافه شدن مواردی به طبقات خود را داشته باشد طبق قانون باید اقدام به درخواست اضافه طبقات برند نماید. همچنین انتقال برند نیز باید در اداره مالکیت معنوی صورت گرفته و بدون اطلاع قانون اجازه انتقال برند منتفی است.

نحوه ثبت برند در ایران

برای ثبت علامت تجاری در ایران پس از اینکه علامت و برند خود را با مشاوره یک طراح حرفه ای طراحی کردید و نسبت به مفهوم و اعتبار برند خود و دیدگاه های مناسب برند خود اطمینان حاصل نمودید نوبت به ثبت برند قبل از هرگونه اقدام برای معرفی و در واقع برند سازی در بازار خود می باشد.

برای این منظور باید از طریق مشاوران خبره و با صلاحیتی که واجد شرایط لازم بوده و به خوبی نحوه ثبت برند و قوانین مرتبط با آن را می دانند اقدام به ثبت نام در سایت مالکیت معنوی نموده و مدارک مورد نیاز را تهیه و به صورت الکترونیکی برای این اداره ارسال نمایید.

برای ثبت برند داشتن اظهارنامه ثبت الزامی است. فراموش نکنید این اظهارنامه را به دقت تنظیم نمایید و از هرگونه اشتباه که بتواند در اینده برند شما تاثیر گذار باشد پرهیز نمایید. این اظهارنامه باید به همراه سایر مدارک مورد نیاز به اداره مالکیت معنوی ارسال شود .

برای ثبت برند و علامت تجاری باید فردی به عنوان نماینده شرکت برای موارد مورد نیاز و هماهنگی های لازم معرفی شود. پیشنهاد می کنیم این فرد حتما یکی از وکلای شرکت ویونا باشد. این افراد به توانایی خود اشراف دارند و به خوبی می توانند خواسته های کارشناسان اداره مالکیت معنوی را براورده نموده و برند شما را با بهترین نحو به ثبت برسانند. در هر مرحله اگر برند شرایط لازم را نداشته باشد ممکن است اسناد و مدارک شما عودت داده شود و یا ثبت برند شما به کل منتفی شود. اینکه بتوانید توضیحات مناسبی برای ثبت برند خود ارائه نمایید از شروط مهم ثبت برند می باشد.

از برند مورد نظر خود حتما پرینت های با کیفیت زیاد تهیه نمایید. اداره مالکیت معنوی به تنهایی 10 نمونه از این پرینت ها را از شما در ابعاد مشخص تحویل خواهد گرفت. شما می توانید در هر مرحله برند خود را و وضعیت ثبتی آن را با مراجعه به سایت اداره مالکیت معنوی پیگیری نمایید.

پس از اینکه تمامی موارد و مدارک مورد تایید کارشناسان این اداره قرار گرفت به شما برای پرداخت هزینه حق الثبت اطلاع داده می شود . شما باید هزینه را در بانک ملی محل خود شرکت پرداخت نموده و گواهی بانکی مورد نظر را به اداره تحویل نمایید تا پیش نویس اگهی ثبت برند برای شما اماده شود. برند ثبت شده باید ابتدا در یک روزنامه کثیر الانتشار و همچنین روزنامه رسمی به ثبت برسد.

کار تمام است. برند شما به ثبت رسیده و اکنون فرصت سرمایه گذاری و مدیریت برند برای رسیدن به خواسته های شرکت می باشد. به خوبی می توان یک برند ثبت شده و قانونی را مدیریت کرد و اصلا هم نگران سو استفاده و تبعات دیگر در مورد آن نبود . برند های ثبت شده بهترین ابزار در دست شرکت ها و افراد حقیقی هستند تا بوسیله آنها به شهرت دست پیدا کرده و در بازار محصول و خدمات خود معرفی شوند.

برای ثبت برند و علامت تجاری نیاز به یک مفهوم دهی اساسی دارید و پس از آن به یک وکیل خوب در شرکت ویونا که بتواند برند شما را با تمرکز بر خواسته های شما و با راحت ترین و سریع ترین زمان به ثبت برساند. کارشناسان و متخصصین ثبت شرکت ویونا از بهترین کارشناسان کشور بوده و به دلیل سال ها تجربه و تخصص مطمئن ترین انتخاب برای شما خواهند بود.