مراحل ثبت برند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.18 (تعداد رای 11)

برند یا علامت تجاری توسط هر فرد حقیقی و حقوقی می تواند به ثبت برسد. این اشخاص می توانند برای هر طبقه از کالا و خدمات خود برند مخصوص به خود را به ثبت برسانند و برای این موضوع هیچ محدودیتی ندارد. برند حق انحصاری اشخاص حقیقی و یا حقوقی است که ان را به ثبت رسانده باشند و استفاده از این برند یا علامت تجاری فقط منحصر به خود انها می باشد مگر اینکه به دلایل اقتصادی و یا مصلحتی فرد صاحب برند تمایل داشته باشد برند و علامت خود را با توافقنامه ای به فرد دیگری واگذار و یا حق استفاده از ان را به دیگران بدهد. برای ثبت برند باید مدارک و اسناد مربوطه در ابتدا توسط کارشناسان زبده و کارازموده ای تهیه شود و سپس برای ثبت برند اقدام شود.

مدارک لازم برای ثبت برند عباتند از:

اشخاص حقوقی

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس

تبصره : چنانچه مجوزی به نام شرکت وجود ندارد و شرکت رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل به صورت شخصی داشته باشند برای ثبت قابل قبول می باشد .

 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت 

7-1-2. اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10

متقاضی ثبت برند باید خود و یا نماینده قانونی او از طریق سامانه الکترونیکی ثبت برند در اداره مالکیت صنعتی اقدام نماید. این سامانه جهت ثبت علائم تجاری بدون نیاز به حضور در دفتر اداره مالکیت صنعتی می باشد.

برای این منظور قبل از شروع به ثبت نام در این سامانه باید مدارک فوق الذکر تهیه شده باشد و در یک کارت حافظه نگهداری شود. در هنگام ورود اطلاعات به سامانهباید مدارک مورد نیاز اماده و اسکن شده در این سایت اپلود و بارگذاری شوند. ذکر این نکته اهمیت دارد که در تهیه اظهارنامه ثبت علامت تجاری و تقاضانامه ثبت خود دقت داشته باشید تا اطلاعات غلط و شبه انگیز ارائه نکرده و یا تمامی موارد حقوقی را در نظر گرفته باشید.در این مورد مشاوران ثبت برند ویونا می توانند شما را یاری رسانند.

کارت های بازرگانی درصورتیکه در هنگامی طراحی انها از حروف لاتین استفاده شده باشد باید حتما کارت بازرگانی نیز به همراه داشته باشند در غیر اینصورت در ارائه مدارک نیازی به کارت بازرگانی نیست.

با واردکردن اطلاعات و سپس مدارک و نهایی شدن ثبت نام شما این سامانه به شما شماره ای به نام شماره پیگیری خواهد داد که باید یادداشت نموده و از ان برای مراحل بعدی و پیگیری برند استفاده کنید. پس از بررسی مدارک و مستندات شما و در صورت تایید دو نسخه قرار داد به ادرسی که در سایت اعلام کرده بودید ارسال خواهد شد که باید هر دو نسخه امضا و یک نسخه را به همراه فیش واریز حق الثبت و اصل سایر مدارک به اداره مالکیت صنعتی ارسال و یا حضورا ان را تحویل دهید.

اداره مالکیت صنعتی مراحل ثبت برند شما را عملنا پس از دریافت مدارک  و فیش واریز حق الثبت شما اغاز خواهد کرد. در نظر داشته باشید که اظهارنامه های ثبت برند بر اساس اولویتی خواهد بود که در سامانه ثبت شده و نیازی به حضور مداوم در اداره ثبت مالکت صنعتی نمی باشد. اظهار نامه ثبت برند شما با شرایط و ضوابط قانونی کشور و تجارت سنجیده خواهد شد و در صورتیکه مشکلاتی برای ان وجود داشته باشد از طریق ابلاغیه رفع نقص به شما اطلاع رسانی خواهند شد و در غیر اینصورت چنانچه اظهارنامه شما مورد توافق باشد و ایرادی برای ثبت نباشد اجازه انتشار اگهی ثبت برند در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیر الانتشار داده می شود.

مواردی که ممکن است برای ان ابلاغیه رفع نقص و یا عدم پذیرش برند صادر شود زیاد هستند ولی از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مشابه و یا الگو گرفته از روی برندی باشد
 • با موازین و اخلاق اجتماعی و عرفیات متضاد باشد
 • قبلا درخواست ثبت این برند داده شده باشد
 • بخشی از کالا و خدمات شما قابل ثبت نمی باشد
 • از کلمات و اشکال عام و یا غیر قانونی در ان استفاده شده باشد
 • ممکن است خلاف گویی در برند شده باشد
 • و ...

ثبت علامت های تجاری همواره توصیه می شود تا جلوی هرگونه سو استفاده از برند و علامت های شما گرفته شود ولی برای این موضوع در هیچ کجای قانون الزامی تعریف نشده است مگر در مواردی که قانون عملنا ثبت برند را الزامی کرده است. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داروهای اختصاصی
 • موار استعمال طبی و یا بیطاری
 • موارد غذایی خاص که در ظروفی خاص بسته بندی شوند
 • نوشیدنی ها و اب های گاز دار
 • لوازم ارایشی که بر روی پوست استعمال می شوند

هر برند یا علامت تجاری باید حداقل یک طبقه از کالا و یا خدمات را به خود اختصاص داده باشد. این طبقه بندی هم می تواند داخلی باشد و هم خارجی. البته خود برند را هم می توانید داخلی و هم می توانید خارجی و در کشورهای دیگر و هم بصورت بین المللی بر اساس پروتکل و یا توافقنامه مادرید به ثبت برسانید.

مورد دیگر اینکه برای هزینه ثبت برند حتما باید از طریق سامانه ثبت علامت های تجاری اقدام شود و نمی توان برای پرداخت هزینه از بانک اقدام نمود. مدت اعتبار ثبت برند به مدت 10 سال از زمان ارائه اظهارنامه می باشد و قبل از اتمام دوره اعتبار برند باید برای تمدید ان اقدام شود. برای این منظور یک فرصت ارفاقی شش ماه توسط اداره مالیکت صنعتی در نظر گرفته می شود و پس از ان هر فرد دیگری می تواند برای ثبت برند اقدام نماید.

در صورتیکه فردی تقاضای ثبت برند یا علامت تجاری را داشته باشد که فرد دیگری نسبت به ان معترض باشد و ان را مشابه برند خود بداند و یا ان را متعلق به خود بداند باید در زمان انتشار اگهی و یا بعد از ان در صورت داشتن عدله کافی و اینکه واقعا شباهت برند بتواند مصرف کننده و مشتریان انها را دچار اشتباه کند نسبت به این موضوع اعتراض نماید.

برای داشتن یک برند موفق و تاثیر گذار بهترین راه این است که قبل از اقدام برای طراحی یک برند برای محصولات و خدمات خود از مشاورین و متخصصین این حوزه در موسسه حقوقی ویونا مشورت گرفته و با تخصص این کارشناسان اقدام به طراحی و ثبت برندی بکنید که از همه نظر موافق اصول و رویکرد های شما بوده و بتواند وجهه و اعتبار بالایی برای شما به همراه داشته باشد.