مراحل ختم تسویه شرکت

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

مراحل ختم تسویه شرکت

لازمه پایان دادن رسمی به فعالیت شرکت های حقوقی که قبلا در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده اند این است که دیون و بدهی های شرکت تسویه و دارایی های شرکت تقسیم شود و نهایتا انحلال شرکت به ثبت برسد.

مراحل انحلال شرکت از زمان تصویب موضوع انحلال شرکت و یا دستور دادگاه مبنی بر انحلال شرکت با ختم تسویه شرکت یا تسویه شرکت به اتمام خواهد رسید. اما تسویه شرکت چیست و چگونه باید انجام شود و اینکه مراحل ختم تسویه شرکت چیست و چه موقع می توان ختم تسویه شرکت را اعلام کرد؟ برای رسیدن به جواب این سوالات در ادامه با موسسه ویونا همراه باشید.

فرایند تسویه شرکت

پس از یک دوره فعالیت ممکن است به هر دلیلی فعالیت شرکت به نقطه پایانی برسد. دلایل انحلال شرکت بسیار متفاوت است که می توانید در مقاله مربوط به انحلال شرکت آنها را مطالعه فرمایید. اما برای اینکه به موضوع فعالیت شرکت خاتمه داده شود باید کار تسویه شرکت انجام شود. برای این موضوع در زمان تصویب انحلال شرکت و یا توسط دادگاه مدیر یا مدیرانی برای تسویه شرکت انتخاب می شوند که این مهم را عهده دار می شوند.

تسویه به معنی صاف کردن دیون و مطالبات شرکت و تقسیم دارایی های شرکت بین شرکا است. بنابراین در این مرحله مدیران منتخب باید ضمن مشخص کردن دارایی ها و بدهی های شرکت برای تسویه کردن حساب های شرکت اقدام کنند. در این راستا باید بدهی های شرکت با پرداخت بدهی ها و یا با عقد قرارداد های احتمالی جدید تسویه شود و دارایی های باقی مانده شرکت بین شرکا تقسیم شود. به صورت کلی امر تسویه شرکت بر عهده مدیران تسویه است و در این زمان این مدیران همه کاره شرکت خواهند بود. اما با این حال ممکن است بعضا در اساسنامه برخی از شرکت ها روند دیگر برای تسویه شرکت مشخص شده باشد.

انواع روش های تسویه شرکت

مطابق با ماده 220 قانون تجارت کلا دو نوع تسویه شرکت وجود دارد: تسویه دوستانه  یا اختیاری و تسویه الزامی یا قانونی.

در تسویه دوستانه یا اختیاری ممکن است روند تسویه شرکت در اساسنامه قید شده باشد و همه شرکا بر آن اتفاق نظر داشته باشند و یا در زمان تصمیم گیری برای انحلال شرکت همه شرکا برای این نوع روش تسویه شرکت موافقت کرده باشند و اعتراضی وجود نداشته باشد.

در تسویه الزامی و یا قانونی، روش تسویه شرکت در اساسنامه قید نشده است و طبق مواد 202 تا 217 قانون تجارت روش تسویه شرکت انجام می شود. به صورت کلی قانون در این نوع تسویه تصمیم ساز است و روش قانونی کاملا باید اتخاذ شود.

مراحل ختم تسویه شرکت

صرف نظر از اینکه چرا موضوع انحلال شرکت پیش آمده و شرکت به مرحله تسویه رسیده است و یا حتی قالب حقوقی شرکت چیست، برای اینکه موضوع انحلال شرکت به درستی و قانونی انجام شود، باید مراحل تسویه شرکت به صورت دقیق و قانونی دنبال شود و به صورت کلی تکلیف دارایی ها و بدهی های شرکت به درستی مشخص شود.

بر این اساس ختم تسویه شرکت را می توان به 4 مرحله مشخص تقسیم کرد:

  • در مرحله اول باید کلیه دارایی های شرکت مشخص شود و برای وصول مطالبات شرکت اقدام شود
  • در مرحله دوم باید طلبکاران شرکت مشخص و با آنها برای پرداخت دیون و بدهی ها به طرق درست و صحیح توافق شود. این نوع پرداخت ممکن است با پرداخت دیون و یا با انجام تعهدات باشد.
  • در مرحله سوم باید بعد از پرداخت دیون شرکت، دارایی های باقی مانده شرکت نقد شود.
  • در نهایت باید اگر از دارایی های شرکت چیزی باقی مانده باشد ، بر اساس سهام و یا حق الشرکه، دارایی های شرکت بین شرکا تقسیم شود.

ختم تسویه شرکت

بعد از اینکه 4 مرحله فوق انجام شد و دارایی های باقی مانده بین شرکا تقسیم شد عملا تسویه شرکت انجام شده است. اما باید در نظر داشت که این کار نیازمند رعایت برخی از قوانین است. در این راستا در زمان تسویه حساب شرکت اجازه دخل و تصرف و یا تقسیم سرمایه به شرکا داده نمی شود. در این زمان باید برای اطلاع کلیه ذی نفعان و طلبکاران احتمالی آگهی تسویه شرکت در سه مرحله انتشار داده شود.

این آگهی ها باید در زمان شروع تسویه شرکت و به منظور دعوت از طلبکاران و بستانکاران در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار منتخب شرکت آگهی شود. فاصله زمانی آگهی کردن این دعوتنامه ها حداقل یک ماه پس از هر آگهی است و حداقل باید برای ختم تسویه شرکت 6 ماه از انتشار اولین آگهی گذشته باشد.

بستانکاران باید در زمان انتشار این آگهی ها برای ارائه ادعا با اسناد مشخص به مدیران تسویه مراجعه نمایند و نمی توانند به شرکا و یا سهامداران رجوع کنند. ضمن اینکه بعد از زمان ختم تسویه شرکت، هیچ نوع ادعایی دیگر پذیرفته نخواهد بود و در واقع این شش ماه فرجه ای است تا طلبکاران احتمالی برای دریافت مطالبات خود اقدام نمایند.

برای ختم تسویه شرکت بعد از اینکه همه دیون شرکت داده شد و باقی مانده دارایی های شرکت بین سهامداران تقسیم شد، باید مدیران تسویه برای اعلام ختم تسویه شرکت مراتب را به اداره ثبت شرکت ها به منظور آگهی کردن موضوع ختم تسویه شرکت اعلام نمایند. با ارائه این نامه، عنوان شرکت از دفاتر اداره ثبت شرکت ها حذف و شرکت به صورت کامل منحل خواهد شد.

معمولا اگر در زمان ختم تسویه شرکت مبالغی باقی مانده باشد، مدیران تسویه این مبالغ یا سرمایه را در حسابی مخصوص واریز می کنند و نام بستانکارانی که در این زمان برای دریافت مطالبات خود اقدام نکرده اند را در اختیار بانک می گذارند و تا با انتشار آگهی ختم تسویه شرکت و قید نام آنها برای دریافت مطالبات خود به بانک مشخص شده مراجعه نمایند. این سرمایه نهایتا ده سال نزد بانک باقی خواهد ماند و بعد از این مدت به عنوان مال بلا صاحب توسط بانک و با اطلاع دادستان به نفع دولت ضبط خواهد شد.

انجام مراحل انحلال شرکت و تسویه شرکت یک فرایند کاملا قانونی و حقوقی است که باید با دقت و به صورت مرحله به مرحله انجام شود. با توجه به حساسیت این موضوع پیشنهاد می شود که این مهم به دست کارشناسان خبره حقوقی انجام شود. موسسه ویونا با تکیه بر ده ها سال سابقه درخشان و آوازه خوش در مباحث حقوقی در راستای ارائه خدمات حقوقی مختلف به شرکت ها همواره بهترین پیشنهادات را داشته است. اگر به دنبال تسویه شرکت خود هستید، می توانید با اطمینان زیاد و به صورت تضمینی فرایند تسویه حساب و انحلال شرکت خود را به کارشناسان حرفه ای ما در ویونا واگذار کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان همین امروز با ما تماس بگیرید.