ثبت برند

ثبت برند

برند یا علامت تجاری ، یک نام، عبارت، علامت یا ترکیبی از این سه در قالب یک تصویر، نماد، خط، نشان، طرح گرافیکی و غیره است که مشتریان و جامعه با دیدن، شنیدن، لمس کردن و یا بعضا حتی بوئیدن و چشیدن آن به نام خالق و یا تولید کننده آن محصول و یا خدمت برسند و در واقع تولید کننده و یا ارائه دهنده یک خدمت را بشناسند.

برند یا علامت تجاری می تواند تصویری از یکی از تولیدات شرکت باشد و یا با استفاده از علاتم مختلف گرافیکی و تصویری یک علامت منحصر به فرد باشد که با سایر علامت های دیگر متفاوت است و می تواند باعث ایجاد تمایز بین محصولات یک شرکت با شرکت دیگر شود. شرکت ها با معرفی و تبلیغات بر روی این برند و استفاده از آن بر روی محصولات خود،  مشتریان و مخاطبین محصولات خود را آگاه می کنند و مشتری با دیدن این علامت به تولید کننده، کیفیت تولیدات، سوابق و اعتبار آن شرکت یا محصول می رسد.

ثبت برند اولین اقدام بعد از طراحی یک برند است که به منظور جلوگیری از کپی برداری و سرقت اعتبار  محصولات توسط افراد جو باید انجام شود. امروزه بسیاری از شرکت ها و افراد حقیقی صاحب کسب و کار ممکن است از یک تا ده ها برند داشته باشند و از طبقات مختلف آن برای معرفی طیف مختلفی از محصولات خود استفاده کنند.

احتمالا اگر شما هم در قالب یک فرد حقیقی و یا حقوقی به دنبال توسعه کسب و کار خود باشید و قصد داشته باشید که روش های مختلف را برای افزایش اعتبار و شهرت و فروش بیشتر انتخاب کنید نیاز به طراحی یک برند و ثبتبرند داشته باشید. برند از مشخصه های اصلی کالا و خدمات یک شرکت است که وجود آن باعث می شود تا محصولات شرکت یا خدمات شرکت به راحتی از محصولات دیگر شرکت ها شناخته و متمایز شود.

هر چند بعد از ثبت شرکت بسیاری از افراد به دنبال ثبت برند هستند اما اشتباه نکنید، برند متعلق به شخصت های حقوقی فقط نیست و تمامی افراد حقیقی در هر جایگاهی هم که باشند برای اینکه در خدمات و محصولات خود موفق تر باشند نیاز به برند سازی دارند.

تعریف برند یا علامت تجاری

برند نام لاتین علامت تجاری است. البته در لاتین به علامت تجاری ترید مارک  ( TRADEMARK) هم گفته می شود. عناوینی مانند نماد، طرح تجاری، لوگو، علامت و غیره نیز به برند داده می شود. البته همه این موارد ممکن است تعاریف خاص خود را داشته باشند اما در معنای کلان کلیه این تعاریف به نام برند شناخته می شوند.

برند یا علامت تجاری در واقع می تواند هر نوع تصویر، شکل، طرح، نماد، مشخصه، خط، حرف و بسیاری از عوامل و یا علائم دیگر بصورت منحصر به فرد و یا ترکیبی باشد که به منظور شناساندن و متمایز کردن یک محصول  یا خدمات  از دیگر محصولات  ویا دیگرخدمات کاربرد دارد. این علامت ها خاص یک شرکت و یا شخص هستند البته به شرط اینکه ثبت شده باشند و تحت حمایت قانونی باشند.

علامت تجاری در واقع در بسیاری از تعاریف به عنوان شناسنامه محصول تعریف می شود. همانطور که برای انسان ها وجود شناسنامه ، باعث تفاوت و شناخته شدن هر فرد می شود این برند هم شناسنامه محصول است تا بواسطه آن محصولات شرکت شناخته شوند. البته با یک تفاوت بزرگ و آن هم اینکه برند ممکن است طبقات یا دسته های مختلفی از محصولات را پوشش دهد اما شناسنامه تنها مخصوص یک فرد است.

برند یا نشان تجاری یا علامت تجاری به هر شکل و تصویری گفته می شود که شرکت ها و یا اشخاص با تکیه بر این علامت، محصولات خود را معرفی می کنند. این کار بواسطه تبلیغات و یا هر روش دیگری ممکن است انجام شود. با این کار برند به عنوان معرف محصولات شرکت در همه جا شناخته می شود و بواسطه آن مشتریان و مخاطبین شرکت محصولات شرکت را می شناسند ، به کیفیت آن پی می برند، تولید کننده را شناسایی می کنند و حتی به عنوان یک شخص ثالث محصولات شرکت را توصیه و معرفی می کنند.

برند از نظر اجتماعی نیز باید ارزشمند باشد و الگوها و معیارهای جامعه را رعایت کند. به همین دلیل ساخت و ثبت یک برند تنها در اغلب موارد وجهه یک شخصیت حقوقی را ندارد و می تواند برخی از برندها با رشد و رسیدن به اعتبار لازم به عنوان معرف محصولات و خدمات یک کشور معرفی شود و اعتبار بین المللی داشته باشد به همین دلیل است که ثبت برند بین المللی یا ثبت برند جهانی نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است.

انواع برند

گفتیم که برند ها بصورت کلی بر دو نوع هستند. یا برند حقیقی هستند که متعلق به افرادی هستند که شرکت یا موسسه ای ندارند و بصورت شخصیتی حقیقی فعالیت می کنند و یا برند حقوقی است که مربوط به کلیه شرکت ها و موسسات تجاری و غیر تجاری می باشد.

اما از نقطه نظر اسمی و اینکه برند قصد معرفی کدام دسته از کالا و یا خدمات را دارد برند به انواع زیر دسته بندی می شود:

 • برند محصول: برندی که خاص محصولات مشخصی تعریف می شود . این محصول می تواند کالا و یا خدمت باشد.
 • برند شخصی : به برندی گفته می شود که خاص یک فرد است و به نام او شناخته می شود. مانند سلبریتی های مختلف و یا ورزشکاران که با یک برند خاص شناخته می شوند. این برند ممکن است نام فرد باشد و یا ترکیبی از مشخصه هایی که خودش در نظر گرفته است. مانند CR7 که به کریستیانو رونالدو تعلق دارد.
 • برند شرکتی: برندی که خاص یک شرکت است و انواع محصولات و خدمات این شرکت را معرفی می کند.
 • برند جغرافیایی: خاص یک منطقه ای جغرافیایی است
 • برند عمومی: برندهایی که خاص مراسم و یا رویدادهای خاص عمومی مانند مراسم حکومتی است
 • برند فرهنگی: برندی که مربوط به رویدادهای فرهنگی یک منطقه و یا جامعه باشد
 • برند مذهبی: برندی که مربوط به نمادهای مذهبی یک جامعه و یا شریعت باشد مانند برندهای مساجد و یا کلیساها

اهمیت ثبت برند یا علامت تجاری

برند این روزها اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است . به شکلی که طراحی برند به یک شخصیت پردازی رسیده است و به گونه ای طراحی می شود که پیام و حس تولید کننده را به مخاطب انتقال می دهد. پیام در اصل سخت تولید کننده به مشتری است و اهمیت محصولات یک شرکت را به مشتریان گوشزد می کند.

به همین دلیل است که صرف نظر از تولید و طراحی یک برند باید این برند یا علامت تجاری حتما ثبت شود. ثبت برند تنها ثبت یک تصویر نیست که با جعل و سر هم بندی انجام شود بلکه در اصل ثبت علامت تجاری، ثبت احساسات، نگرش، دیدگاه، علائم دیداری و شنیداری محصولات و خدمات است که جان و روح تولید کننده در آن تداعی شده و هر ضربه ای به این برند می تواند وجهه ای از شرکت یا شخص را در قالب تولید کننده از بین ببرد.

ثبت برند از چندین نظر اهمیت حیاتی دارد. اول اینکه برند محصولات و خدمات یک شرکت را منحصر به فرد می کند. یعنی هر گاه بر روی محصولی این برند درج شود به این مفهوم است که این محصول متعلق به کدام شرکت یا شخصیت حقیقی است. حق انحصاری برند یعنی استفاده از این برند تنها متعلق به فرد یا شرکتی است که برند را ثبت کرده باشد.

ثبت برند به نام یک فرد و داشتن حق انحصاری برای آن یعنی اینکه کالاها و خدماتی که این برند را دارند یا متعلق به این فرد یا شرکت هستند و یا توسط این فرد یا شرکت مورد بازرسی و تایید می باشند. به این صورت افرادی که می خواهند از این برند بر روی محصولات خود استفاده کننده حق استفاده از برند را از مالک برند اجاره می کنند. حتی در مواقعی که ارزش برند افزایش زیادی پیدا کند به عنوان یکی از دارایی های شرکت قابل فروش و واگذاری می شود.

افرادی که برند یا علامت تجاری خود را ثبت می کنند، حق استفاده از آن را تنها به خود اختصاص می دهند و یا افرادی که این برند را اجاره کرده اند و یا مورد تایید او می باشند. بنابراین هیچ فرد یا شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند به هیچ عنوان از این برند استفاده کند. استفاده از برند هایی که مربوط و متعلق به افراد نیست، جرم محسوب می شود و جریمه های زیادی را برای افراد در صورت شکایت مالک برند به همراه دارد.

ثبت برند در سازمان مالکیت معنوی به عنوان یک سازمان دولتی در ایران انجام می شود. این سازمان کلیه برند ها و علائم تجاری ثبت شده را در مدت زمان مشخص حمایت می کند و به دنبال هر گونه تعرض و سو استفاده از برند افراد خاطی را جریمه می کند. از این رو ثبت برند به عنوان یک دارایی ارزشمند برای شرکت به منظور حفاظت از آن اهمیت زیادی دارد.

حتی جالب است بدانید که افرادی که نمونه مشابه برند شما را بخواهند ثبت کنند و یا به دنبال تخریب برند شما به هر روشی باشند باز هم مجرم خواهند بود. هر چند سازمان مالکیت معنوی قبل از ثبت هر نوع برندی که با مشخصات برندهای ثبت شده مشابه باشد و یا تداخل داشته باشد و یا باعث گمراهی مصرف کننده شود جلوگیری می کند.

برند زمانی ارزش مالی و دارایی پیدا می کند که ثبت شود. این نکته هم برای اشخاصی که به دنبال برند سازی هستند اهمیت زیادی دارد. برای برند سازی معمولا هزینه های زیادی انجام می شود و هر فرد به تناسب خواست خود ممکن است در بازارهای داخلی و خارجی زیادی با صرف هزینه های زیاد باعث شناخته شدن و شهرت برند شود. اما اگر برند ثبت نشده باشد این هزینه ها جایی مشخص نمی شود.

با ثبت برند، تمامی این هزینه ها به عنوان ارزش شناخته می شود و به برند تعلق می گیرد. از این رو افرادی که خواهان فروش برند خود باشند اگر در این موفقیت برند موفق شده باشند، با قیمت بسیار بالاتری این برند فروخته می شود.

دامنه و محدوده حفاظت از برند یا علامت تجاری

دامنه یا محدوده محافظت از برند به محدوده ای اطلاق می شود که برند تحت حمایت و محافظت از ارگان های داخلی و بین المللی قرار گرفته باشد. بر این اساس همانطور که گفته شد، برند در ایران در سازمان مالکیت معنوی به ثبت رسانده می شود. اگر برند تنها در داخل ایران به ثبت رسیده باشد، تنها در محدوده مرزهای ایران از این برند ثبت شده محافظت می شود.

هر چند اغلب کشورهای جهان برند را بر اساس معیارها و استاندارد های بین المللی تعریف شده در توافقنامه و سیستم مادرید به ثبت می رسانند اما مکان یا منطقه ثبت برند است که محدوده حفاظت از برند را مشخص می کند.

اشخاصی که به دنبال محافظت از برند و یا علامت تجاری خود تنها در داخل ایران هستند، می توانند برند را تنها در ایران به ثبت برسانند. اما افرادی که می خواهند برند خود را در کشور دیگر نیز تحت حمایت و محافظت قرار دهند باید برند را در آن کشور نیز به ثبت برسانند.

با در نظر گرفتن اینکه ممکن است برندهایی که در یک کشور مانند ایران ثبت شده است در کشور دیگر مطابق با شرایط آن کشور قابل ثبت نباشد، ثبت برند در کشورهای دیگر چالش بر انگیز است. به همین دلیل سازمان جهانی ثبت برند یا وایپو ( WIPO) در راستای جلوگیری از ثبت هر برند بصورت مجزا در هر کشور ایجاد شد و با ثبت برند در سازمان جهانی یا بین المللی ثبت برند نیازی دیگر به ثبت برند در کشورهای مخلف نیست.

ثبت برند در سازمان بین المللی ثبت برند یا WIPO مطابق با توافقنامه ای به نام مادرید انجام می شود. این توافقنامه که به سیستم مادرید هم شهرت دارد تلفیقی از دو معاهده است. ثبت بین المللی برند اعتبار برند را افززایش می دهد و ارزش برند را نیز بالاتر می برد. بصورت کلی امروزه بیش از 85 کشور عضو این سیستم هستند و با ثبت جهانی برند، همه کشورهای عضو این سیستم برند را حمایت و محافظت می کنند.

در ادامه پروسه ثبت برند در سازمان مالکیت معنوی و ثبت برند در سازمان وایپو را ارائه خواهیم کرد اما بهتر است ابتدا نکاتی که برای طراحی برند اهمیت دارد را با هم مرور کنیم.

معیارهای طراحی برند

اولین و مهم ترین گام برای داشتن یک برند قوی و تاثیر گذار ، طراحی برند است. برای طراحی برند صاحب نظران مختلف ایده ها و روش های مختلفی را ارائه نموده اند و توصیه های زیادی برای گفتن دارند. اما آنچه که از تمامی این گفته ها می توان استنباط کرد به صورت خلاصه می تواند ترکیبی از موارد زیر باشد.

بر اساس این در زمان طراحی برند بهتر است با در نظر گرفتن این نکات در تلاش باشید تا برندی را خلق کنید که تاثیر لازم را روی مشتری بگذارد. برند یا علامت تجاری حرف، گفته و نگرش شما است و اگر به خوبی برای طراحی آن زمان گذاشته نشود و خلاقیت و تفکر پشت آن نباشد شاید شما را به هدف خودتان نرساند.

برای طراحی یک برند قبل از ثبت برند به خوبی وقت گذاشته و تمامی جوانب را در نظر بگیرید. اصول زیر در طراحی یک برند موفق به شما کمک خواهد کرد تا با اطمینان بیشتری هم بتوانید اقدام به ثبت علامت تجاری خود بکنید:

 • برند را ساده و با کمترین پیچیدگی طراحی کنید
 • در نظر داشته باشید که برند باید در همه سایز ها قابل استفاده باشد. روی سربرگ شرکت، اسناد حقوقی، روی سر درب شرکت و غیره.
 • ویژگی های بصری و دیداری برند را در نظر داشته باشید. استفاده از ویژگی هایی که جلب توجه بکند اهمیت زیادی دارد.
 • خصوصیات انحصاری خود را در نظر داشته باشید. برای طرح یک برند خوب باید آنچه که شما را متمایز می کند در برند نشان داده شود.
 • مخاطب هدف خود را بشناسید. خریدار و مشتری شما کیست؟ وجهه شما در جامعه چگونه باید باشد و مخاطبین شما چه نوع افرادی هستند. این در انتقال مفهوم و پیام برند اهمیت زیادی دارد.
 • نوع و ماهیت شرکت یا فعالیت شما چیست؟ قرار نیست اگر شما تولید کننده مبلمان هستید برند شما بیانگر محصولات چرمی باشد و یا تنها چوب را نشان دهد. برند باید ماهیت مبلمان را به مخاطب انتقال دهد.
 • تاثیر آنی برند مهم است. اینکه مشتری و یا مخاطب برای درک برند نیازی نباشد وقت بگذارد و تحلیل کند. برند نایکی یکی از بهترین نمونه ها از این نوع تاثیر گذاری است.
 • بهتر است از یک تگ لاین یا توضیح کوتاه در برند استفاده کنید تا مفهوم خود را بهتر برسانید.
 • در استفاده از رنگ ها دقیق و باهوش باشید. برای استفاده از رنگ ماهیت محصولات و کالاهای شما باید در نظر گرفته شود.
 • مناطق جغرافیایی خود را به کار ببرید. از اینکه شما به عنوان یک تولید کننده محصول در منطقه ای شناخته شده هستید استفاده کنید.
 • سوال ایجاد کنید. یکی از بهترین کارها در خلق برند، ایجاد سوال در ذهن مشتری است. اینکه طرح برند بتواند ذهن مشتری را درگیر کند.

انتخاب نام و عنوان برند

همیشه به یاد داشته باشید که انتخاب نام برای هر چیز محدودیت هایی دارد. برند نیز از این قاعده مستثنی نیست. انتخاب نام و عنوان برای برند اهمیت بسیار زیادی دارد. این کار باعث می شود تا علامت تجاری ثبت شده شما مطمئن تر و کامل تر باشد.

برای انتخاب نام و یا عنوان برای برند در نظر داشته باشید که برخی از پارامترها و عناوین را نمی توانید به کار ببرید. از جمله مهم ترین نکاتی که باید در انتخاب نام یا عنوان مناسب برای برند خود در نظر داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از اسامی و علائم مشهور دولتی، حکومتی، ملی و غیره نمی توانید در برند استفاده کنید مگر اینکه از سازمان مربوطه مجوز داشته باشید.
 • نام یا عنوان انتخابی شما باید مطابق با موازین ایرانی و اسلامی انتخاب شده باشد و از عناوین غیر شرعی و غیر اسلامی نباید استفاده شود.
 • نام و عناوینی که حالت توصیفی داشته باشند و یا به اصطلاح عام باشند مانند تیز، تمیز و غیره را نمی توانید استفاده کنید.
 • از نام و عناوینی که قبلا به نام برند دیگری ثبت شده است نمی توانید استفاده کنید.
 • بهتر است عنوان برند چند سیلابه باشد تا راحت تر امکان ثبت آن وجود داشته باشد.
 • برند می تواند یک اسم یا ترکیبی از چند اسم باشد و در آن از اعداد، رنگ ها، شکل ها و غیره می توان استفاده کرد. حتی می توان در برخی از کشورها صدا و بو ها را نیز ثبت کرد که در ایران هنوز مجاز نمی باشد.
 • می توانید نام برند یا علامت تجاری خود را بصورت نامی ساختگی که البته مخفف و یا معرف یک اسم یا ترکیبی از آنها باشد استفاده کنید. به شرط اینکه مغایر با مواد فوق نباشد.
 • اسم و عنوان انتخابی حتی اگر تا حدودی با نام های علائم دیگر شباهت داشته باشد قابل ثبت نیست.
 • از عنوان شرکت برای ثبت علامت تجاری حقوقی و یا از نام خانوادگی افراد که خاص باشد برای ثبت برند حقیقی استفاده کرد.
 • به یاد داشته باشید که ثبت نام برند در طبقاتی مانند مواد غذایی، نوشیدنی ها و لوازم خانگی دشوارتر است.
 • از حروف و علامت های لاتین به شرط مجاز بودن می توان در ثبت نام برند استفاده کرد اما برای این کار باید کارت بازرگانی داشته باشید.
 • به هیچ عنوان نمی توان از اعداد برای ثبت عنوان برای برند به تنهایی استفاده کرد.

برای اطمینان از امکان ثبت برند و عنوان برند معمولا توصیه می شود که قبل از ثبت برند فرآیند استعلام برند انجام شود.

استعلام برند قبل از ثبت برند

مهم ترین رکن قبل از ثبت برند ، استعلام ثبت برند است. برای این کار می توان از طریق روش های مختلفی اقدام کرد اما بهترین راه برای استعلام ثبت برند قبل از ثبت ، استعلام آن از دفاتر حقوقی معتبر مانند موسسه حقوقی ویونا و یا مراجعه به سایت سازمان مالکیت معنوی می باشد. در نظر داشته باشید که سایت های اینترنتی به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند.

استعلام برند به دلیل تنوع و تعداد زیاد برند های ثبت شده داخلی و بین المللی است. در نظر داشته باشید که به روز بودن استعلام برند هم اهمیت دارد زیرا ممکن است در زمان ثبت برند شما ، همان برند و یا مشابه آن در حال ثبت شدن باشد.

استعلام برند به متقاضی این امکان را می دهد که قبل از ثبت برند کلیه مشخصات مورد نظر خود را برای ثبت برند بررسی کند و اگر نمونه آن وجود نداشت برای ثبت برند اقدام کند. از این دست موارد می توان به  اسامی، طرح ها، شکل ها و غیره اشاره کرد.

بصورت کلی استعلام برند اطلاعات زیر را به متقاضی برای ثبت برند می دهد:

 • وجود عناوینی مشابه با عنوان انتخاب شده برای برند در صورت وجود آنها
 • مشابه بودن هر یک از عناوین انتخاب شده برای برند در صورتیکه برای سایر برند های دیگر انتخاب شده باشد
 • وجود طرح مشابه برای برند در عنوان برند
 • عدم امکان ثبت برند به دلیل داشتن شرایط خاص مانند انتخاب عنوان نامناسب و غیر مجاز

چه برند هایی قابل ثبت هستند؟

با توجه به توضیحات فوق شاید یکی از مهم ترین سوالات ذهنی افراد مختلف این باشد که چه برند هایی را می توان ثبت کرد و یا کدام برند ها قابل ثبت نیستند؟

همانطور که گفته شد ثبت برند تابع  شرایط قانونی و تجاری در هر کشور است که این موضوع ثبت برند در کشورهای مختلف را با چالش مواجه کرده است. برای حل این مشکل ثبت برند مطابق با آئین نامه یا توافقنامه مادرید موسوم به سیستم مادرید عمدتا در کشورهای مختلف رواج پیدا کرده است که این امر مستلزم ثبت برند در کشور خود متقاضی در درجه اول است.

اما طبق پروتکل های مادرید و قوانین و مقررات بین المللی ثبت برند و همچنین مطابق با قوانین داخلی و تجاری در کشور ایران ثبت برند دارای محدودیت هایی است که باید در نظر گرفته شود.  بنابراین می توان با استناد به ماده 5 قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات ایران برند هایی را که نمی توان در ایران به ثبت رساند را  به شرح زیر دانست:

 • کلیه نشان ها و علامت خای خاص ملی و دولتی مانند علامت هلال احمر و غیره
 • برند هایی که استفاده از نماد و پرچم کشورهای مختلف از جمله ایران در علامت تجاری در آنها مشهود است
 • هر علامت تجاری که از لوگو و علامت های سازمان های بین المللی مانند صلیب سرخ، سازمان ملل و غیره استفاده کرده باشد
 • هر برندی که در آن از کلمات و عناوینی استفاده شده باشد که به مقامات دولتی ایران و یا سایر دولت ها منتسب باشد.
 • هر گونه علامتی که باعث ایجاد بی نظمی و منافی عفت جامعه شود.
 • هر نوع برند یا علامت تجاری که در آنها از کلمات عام یا عمومی مانند کتاب، رایانه و غیره استفاده شده باشد.
 • هر نوع برندی که در آنها از عبارت های توصیفی مانند شیرین، تمیز و غیره در آن استفاده شده باشد.
 • هر نوع علامت تجاری که از علائم گمراه کننده و فریب دهنده در آنها استفاده شده باشد. مثلا یک شرکتی که چرم مصنوعی تولید می کند از گاو به عنوان نماد چرم طبیعی استفاده کند.
 • علامت هایی که متناسب با عرف جامعه و اخلاق حسنه طراحی نشده باشند.

ضمن اینکه به غیر از موارد فوق کلیه برند ها و علامت های تجاری که مشخصه های زیر را داشته باشند قابل ثبت در ایران نیستند:

 • کاملا مشابه برند شرکت داخلی و یا بین المللی ثبت شده دیگری باشند.
 • به شکل تاثیر گذار و یا کاملا زیادی مشابه برند دیگری باشند به شکلی که باعث ایجاد اشتباه و گمراهی در مشتری شوند.
 • علامت هایی که به شکلی طراحی شده باشند که با علامت های دیگر قابل تمیز یا تمایز نباشند.

نحوه ثبت برند یا علامت تجاری

همانطور که توضیح داده شد ثبت برند یا می تواند تنها به صورت داخلی باشد و یا می تواند بصورت بین المللی انجام شود. که در ادامه هر دو روش را توضیح خواهیم داد.

مراحل ثبت برند

متولی ثبت علائم تجاری ، اختراعات و کلیه مالکیت های معنوی و فکری در ایران سازمان مالکیت معنوی یا اداره مالکیت معنوی زیر نظر سازمان اسناد و املاک ایران می باشد.

برای ثبت برند در داخل ایران باید درخواست به این اداره داده شود. به همراه درخواست ثبت برند باید فهرستی شامل کالا و خدماتی که برند یا علامت تجاری برای آنها به کار گرفته می شود باید ارائه شود و در اصل باید طبقه برند تعریف شده باشد.

بصورت کلی برای ثبت برند باید بعد از انتخاب نام و  طراحی برند و استعلام برند قبل از ثبت، به سایت اداره مالکیت معنوی مراجعه شود و در آنجا و در قسمت ثبت برند اقدام به ثبت نام نام کاربری   نمود. برای این منظور باید فرد متقاضی چه بصورت حقیقی و چه به صورت حقوقی و به عنوان نماینده شخصیت حقوقی اطلاعاتی را وارد نماید. این اطلاعات شامل اطلاعات متقاضی و  مشخصات شرکت می باشد. پس از ثبت نام کاربری و دریافت رمز عبور و فعال نمودن نام کاربری سامانه اجازه ثبت اظهارنامه به متقاضی را می دهد سپس در واقع با ورود این اطلاعات به سامانه اداره مالکیت معنوی، اقدام به ثبت اظهارنامه کنید . با انجام این مراحل موضوع ثبت برند شما در دستور بررسی توسط کارشناسان این اداره قرار می گیرد. سه کارشناس و همچنین رئیس اداه علائم تجاری درخواست شما را ظرف چند روز بررسی خواهند کرد. در این مرحله اگر نقصی در پرونده باشد به متقاضی از طریق سامانه و پیامک اطلاع رسانی می شود تا تکمیل و رفع نقص شود.

اما اگر پرونده و درخواست تایید شد در سامانه و بصورت پیامکی به متقاضی اطلاع داده می شود. در این مرحله خود متقاضی و یا وکیل حقوقی او باید به صورت حضوری به این اداره مراجعه نماید و پرونده بصورت فیزیکی تشکیل شود. در این زمان باید کلیه مستندات مورد نیاز نیز بصورت اصل و کپی برابر اصل ارائه شود و در ضمن باید نسخه اظهارنامه  ثبت علامت تجاری در سامانه نیز به همراه او باشد.

پس از تشکیل پرونده و پرداخت هزینه های نهایی رونوشت ثبت برند را برای روزنامه رسمی ارسال میشود . در این مرحله باید هزینه آگهی روزنامه رسمی توسط خود متقاضی پرداخت شود. آگهی بعد از انتشار که حدود یک هفته زمان نیاز دارد برای شما نیز ارسال خواهد شد.

طبق قانون ثبت اختراعات و علائم تجاری از زمان انتشار آگهی در روزنامه رسمی در مرحله اول 30 روز فرصت نیاز است که افرادی که به این ثبت اعتراض دارند و آن را متعلق به خود می دانند و یا برند ثبت شده را مانعی برای برند خود می شناسند اعتراض خود را اعلام کنند.

 بعد از این مرحله باید هزینه آگهی دوم پرداخت شود و آگهی روزنامه رسمی در مرحله دوم انتشار داده شود و بعد از این مرحله باید در صورت عدم بروز مشکل و یا اعتراض ، متقاضی دو نسخه روزنامه رسمی مرحله اول و دوم آگهی ثبت برند را با خود به همراه مدارکی مانند اظهارنامه و 10 نمونه از برند در ابعاد 6*6 به اداره مالکیت معنوی ببرد و ارائه دهد و سند یا گواهی برند خود را تحویل بگیرد.

نکته مهم: به یاد داشته باشید که برای تشکیل پرونده فیزیکی ثبت برند از زمان اعلام بلامانع بودن ثبت برند تنها 30 روز فرصت خواهید داشت و اگر این فرصت برای ثبت پرونده و درج آگهی از دست برود باید از ابتدا فرایند ثبت برند انجام شود.

چنانچه نام انتخابی شما تایید گردد آگهی تقاضا برای ثبت برند صادر می شود و در صورت عدم اعتراض آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ میشود سپس گواهی ثبت برند از طرف اداره ثبت صادر شده و به مالک تحویل داده میشود .

برند ثبت شده توسط یک گواهی ثبت برند اعلام خواهد شد و این گواهی به مدت 10 سال اعتبار خواهد داشت که باید قبل از انقضا این تاریخ افرادی که هنوز از برند خود استفاده می کنند برای تمدید آن اقدام نمایند. به یاد داشته باشید که همیشه تمدید برند برای ثبت کننده برند اولویت دارد.

نکته مهم: ممکن است در فرایند ثبت برند به صورت کلی درخواست رد شود. اگر این اتفاق افتاد ، به هر دلیل ، کار ثبت برند امکان پذیر نیست و نمی توان آن را پیگیری کرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری اشخاص حقیقی

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی
 • در صورت لاتین بودن برند ارائه کپی برابر اصل کارت بازرگانی
 • کپی برابر اصل مربوط به مجوز فعالیت شخص که می تواند جواز تاسیس، پروانه کار، پروانه بهره برداری و یا هر نوع مجوز معتبر دیگر باشد
 • ارائه اطلاعاتی مانند آدرس فعالیت، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه، کد پستی و غیره
 • تصویری از برند در ابعاد 6*6 و به تعداد 15 عدد

مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری اشخاص حقوقی

 • کپی روزنامه رسمی مربوط به ثبت شرکت
 • کپی روزنامه رسمی مربوط به آخرین تغییرات شرکت
 • کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل و افراد دارای حق امضا در شرکت
 • کپی برابر اصل مجوز فعالیت شرکت مانند پروانه بهره برداری، جواز تولید و غیره
 • در صورت لاتین بودن برند ارائه کارت بازرگانی
 • تصویری از برند در ابعاد 6*6 و به تعداد 15 عدد
 • ارا ئه اطلاعاتی مانند آدرس، کد پستی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه صاحبان امضاء شرکت

نکته مهم: مطابق با آخرین تغییرات در قوانین و مقررات اداره مالکیت معنوی شماره تلفن همراه ارائه شده برای ثبت برند چه برای افراد حقیقی و چه برای افراد حقوقی باید حتما به نام ایشان باشد و مالک رسمی خط تلفن همراه باشد.

ثبت برند لاتین

برند لاتین به برندی گفته می شود که حروف و یا عبارت های لاتین و یا عربی  در آن استفاده شده باشد و یا نام انتخاب شده ریشه لاتین داشته باشد  هدف اصلی از طراحی برند لاتین موضوع صادرات و واردات است و به همین دلیل اغلب شرکت ها و سا اشخاصی که برای ثبت برند لاتین اقدام می کنند برای دریافت کارت بازرگانی و موضوعات تجاری است.

در نظر داشته باشید که افرادی تنها می توانند برای ثبت برند لاتین اقدام کنند که قبلا کارت بازرگانی خود را دریافت کرده باشند. همچنین لازم به توضیح است که هر نوع عبارت لاتین که در برند استفاده شود، برند را لاتین خواهد کرد. منظور اینکه حتی اگر یک اسم و یا حرف فارسی به لاتین در طراحی برند استفاده شده باشد، مشمول ثبت برند لاتین است. از این رو تفاوتی ندارد که حرف یا عبارت فارسی به لاتین نوشته شده باشد و یا اینکه این حروف و عبارت ها کاملا لاتین باشد.

بزرگترین تفاوت ثبت برند لاتین با ثبت برند فارسی در این است که در زمان ثبت برند لاتین به غیر از استعلام و بررسی وضعیت برند در ایران و یا  در بین برند های فارسی باید وضعیت برندها و علائم تجاری بین المللی و لاتین نیز انجام شود و در واقع رعایت قوانین و مقررات بین المللی ثبت برند و استعلام برند در بین برندهای لاتین و بین المللی نیز لازم است.

همچنین باید برند لاتین با استاندارد ها و الحاقیه های توافق شده در استاندارد مادرید و پروتکل الحاقی آن نیز همخوانی داشته باشد. به همین دلیل استعلام برند لاتین و ثبت برند لاتین به زمان بیشتری نیاز دارد.

مدارک لازم برای ثبت برند لاتین:

 • کپی کلیه مدارک شرکت و یا مدارک شخص حقیقی متقاضی
 • ارائه کارت بازرگانی حقوقی و یا حقیقی
 • ارائه یک نمونه از برند لاتین در ابعاد 6*6
 • ارائه اظهارنامه ثبت برند لاتین

نکته  : نکته دیگر اینکه ثبت برند لاتین با ثبت برند بین المللی و یا ثبت جهانی برند متفاوت است. در ادامه ثبت بین المللی برند توضیح داده خواهد شد.

 ثبت بین المللی برند

ثبت بین المللی برند یا ثبت جهانی برند مطابق با سیستمی به نام سیستم مادرید انجام می شود.  طبق سیستم مادرید ابتدا باید هر برند یا علامت تجاری که خواهان ثبت بی المللی می باشد در داخل همان کشور ثبت شود. به همین دلیل برای ثبت جهانی برند تنها می توان از طریق خود سازمان مالکیت معنوی ایران اقدام کرد.

برای این کار نیاز است که در اولین اقدام اظهارنامه ثبت برند که مشخصات برند از جمله لیست کالا و خدمات برند یا طبقات برند در آن ارائه شده است تکمیل شود. با توجه به اینکه برند ابتدا در ایران باید ثبت شده باشد، ارائه اظهارنامه ثبت برند در ایران کفایت می کند و باید ترجمه شود و  در ضمن انجام طبقه بندی کالا و خدمات و انتشار در روزنامه رسمی هم دیگر نیازی نیست.

اظهارنامه ثبت برند باید به یکی از سه زبان انگلیسی، اسپانیایی و یا فرانسوی  و از طرف اداره مالکیت معنوی به سازمان ثبت جهانی برند موسوم به وایپو ( WIPO) ارائه شود . این سازمان و به صورت کلی سیستم مادرید مورد توافق 85 کشور می باشد و با ثبت برند در این سازمان در واقع برند می تواند در هر یک از این 85 کشور مورد تایید باشد مشروط به اینکه هر یک از این کشورها در زمان ارائه درخواست برای ثبت برند انتخاب شده باشند.

هزینه زیادی برای ثبت بین المللی برند نیاز نیست و ثبت برند بصورت جهانی ساده است و تنها می توان با ارائه یک تقاضانامه به یکی از سه زبان انگلیسی، اسپانیایی و یا فرانسوی و پرداخت تعرفه ثبت برند به واحد پول سوئیس یعنی فرانک کار ثبت برند را بصورت بین المللی تحقق بخشید.

مدارک لازم برای ثبت بین المللی برند:

 • ارائه تقاضانامه برای ثبت بین المللی برند خطاب به اداره مالکیت معنوی ایران و مشخص کردن نام کشورهایی که قصد حمایت برند خودتان را در آنها دارید
 • اشخاص حقوقی باید یک معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت ارائه نمایند که مدیران و دارندگان حق امضا آن را امضا کرده باشند و با مهر شرکت ممهور شده باشد.
 • در صورتیکه کار ثبت برند بصورت جهانی توسط وکیل انجام می شود، ارائه وکالتنامه معتبر
 • ارائه کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی برای اشخاص حقیقی و کپی کارت ملی و شناسنامه برابر اصل مدیران، دارندگان حق امضا و مدیر عامل شرکت به همراه مهر شرکت برای اشخاص حقوقی
 • ارائه کپی روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی
 • اصل گواهی ثبت برند در ایران به منظور تایید و رویت و ارائه کپی برابر اصل آن برای درج در پرونده
 • تکمیل فرم مخصوص تقاضای ثبت برند به صورت لاتین
 • ارائه برگ محاسبه هزینه ها
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه های بررسی و ثبت اظهارنامه بین المللی ثبت برند

نکات مهم در خصوص ثبت علامت تجاری یا برند:

 • یک برند می تواند هم زمان چند مالک داشته باشد که این مالکین می توانند هم زمان حقیقی و حقوقی باشند. در این صورت باید مشخص شود که حق استفاده و یا مالکیت برند برای افراد به درصد چقدر می باشد.
 • مدت اعتبار برند از زمان صدور گواهینامه به مدت سال می باشد و قابل تمدید بصورت نا محدود می باشد.
 • ثبت برند با ارائه گواهی تایید خواهد شد
 • برای ثبت هر برند باید بصورت مجزا اظهارنامه تکمیل و ارائه شود و نمی توان چند برند را با یک اظهارنامه ثبت کرد.
 • افراد دیگر به شرکتی می توانند از برند ثبت شده استفاده کننده که از مالک برند اجازه گرفته باشند و این اجازه استفاده از برند باید در سازمان مالیکت معنوی ثبت شود.
 • تغییرات برند باید حتما به ثبت برسد تا به رسمیت شناخته شود.
 • الزامی برای ثبت برند وجود ندارد و کاملا اختیاری است مگر برای برخی از تولیدات خاص مانند مواد غذایی، بهداشتی و غیره
 • امکان نقل و انتقال و خرید و فروش برند هست و باید این موارد مطابق با قوانین سازمان مالکیت معنوی انجام شود.
 • ثبت برند فارسی نیاز به ارائه مجوز فعالیت مرتبط با آن تجارت یا نام تجاری را دارد اما برای ثبت برند لاتین به غیر از این مجوز باید کارت بازرگانی نیز ارائه شود.

هزینه ثبت برند یا علامت تجاری

صرف نظر از هزینه های طراحی برند و یا استعلام برند قبل از ثبت که به عنوان هزینه های ثبت برند تلقی نمی شود ، برخی از هزینه ها به عنوان هزینه ثابت در ثبت برند شناخته می شوند که البته ممکن است متغیر نیز باشند زیرا در بازه های زمانی مختلف تغییر می کنند.

به یاد داشته باشید که برای ثبت برند مطابق با استاندارد ها و قوانین ثبت علائم تجاری و اختراعات در ایران که مطابق با قوانین بین المللی است 45 طبقه تعریف شده است. ( این طبقات در ادامه آورده می شود). انتخاب هر طبقه اضافی تر برای ثبت برند به معنی افزایش قیمت و هزینه ثبت برند می باشد که این خود از موضوعات متغیر کردن هزینه های ثبت علامت تجاری است.

به صورت کلی هزینه ثبت برند که موضوعاتی مانند نوبت های آگهی ثبت برند، هزینه بررسی اظهارنامه، هزینه ثبت ، هزینه وکیل ، هزینه های متفرقه و  هزینه مابه التفاوت ها تقسیم می شود.  حتی موضوعاتی مانند دریافت برخی از مجوزها و استفاده از خدمات اصلاحیه درخواست ثبت برند و غیره نیز بر هزینه ثبت برند اثر می گذارد. بنابراین برای دریافت آخرین هزینه های ثبت برند بهتر است همواره از موسسات حقوقی مانند موسسه حقوقی ویونا استعلام قیمت کنید.

تمدید برند یا علامت تجاری

برند یا علامت تجاری از زمان ثبت تنها 10 سال اعتبار دارد. اما برای دفعات نا محدود می توان برند را به راحتی تمدید کرد. برای این کار باید قبل از اتمام اعتبار برند، یعنی حدود شش ماه زودتر  برای تمدید برند اقدام شود. هر چند تا شش ماه بعد از پایان اعتبار برند نیز به راحتی می توان برند ها را تمدید کرد. در نظر داشته باشید که همیشه اولویت تمدید و تصاحب برند ثبت شده برای افرادی است که برند را به نام خود به ثبت رسانده باشند. اما اگر بعد از شش ماه از اعتبار برند اقدامی برای تمدید دوره برند انجام نشود ممکن است برند به نام فرد دیگری به ثبت برسد.

مدارک مورد نیاز برای تمدید برند:

 • کپی گواهی برند ثبت شده پشت و رو
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی صاحب یا صاحبین برند
 • اظهارنامه تمدید برند

انتقال و یا اجاره برند

مطابق با قوانین و مقررات تجاری و ثبت اختراعات و علائم تجاری ایران، کلیه برند های ثبت شده در اداره مالکیت معنوی به عنوان دارایی شرکت ها و یا اشخاص در نظر گرفته شده و دارای اعتبار می باشند. از این رو اشخاص مختلف حقیقی و حقوقی می توانند برند خود را بصورت کامل و یا محدود در طبقات مشخص به دیگران اجاره داده و یا به فروش برسانند و انتقال دهند. از این رو برای اجاره دادن و یا دادن حق استفاده از برند باید مطابق با یک قرارداد قانونی این کار انجام شود و در ضمن انتقال، اجاره و یا حق استفاده از برند باید در سازمان مالکیت معنوی نیز ثبت شود.

مدارک مورد نیاز برای انتقال علامت تجاری حقیقی:

 • اصل گواهینامه ثبت علامت تجاری
 • قرارداد معتبر و یا صلح نامه ای که بین فروشنده و خریدار و یا مالک و مستاجر در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است
 • اصل و کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار یا مستاجر

مدارک لازم برای انتقال علامت تجاری اشخاص حقوقی

 • اصل گواهینامه ثبت برند
 • توافقنامه و یا قرارداد بین فروشنده و خریدار و یا مالک و مستاجر که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد
 • اصل و کپی برابر اصل روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت
 • اصل و کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت و خریدار یا مستاجر

چه تفاوتی بین علامت تجاری و علامت جغرافیایی وجود دارد؟

علامت تجاری مشخصه و یا علامتی است که به معرفی کالا و خدمات خاص یک منطقه جغرافیایی می پردازد مانند پنیر گلپایگان و یا چاقو زنجان، اما علامت تجاری به محدوده جغرافیایی خاصی تعلق ندارد و تمایز دهنده کالا و خدمات می باشد که ممکن است حتی در یک منطقه جغرافیایی و در همسایگی یکدیگر باشند مانند آدامس ریلکس.

با این توضیح نشان های جغرافیایی مبدا کالا و خدمات یا قلمرو آنها را مشخص می کنند و یا محصولی را به کشوری انتساب می دهند اما باید مطابق با قوانین علائم تجاری باعث تخریب مرغوبیت و کیفیت و یا شهرت کالا و محصولات آن منطقه نباشند و یا خصوصیات انتساب به آن منطقه را داشته باشند.

علامت  تجاری جمعی چیست؟

علامت جمعی به معرفی گروه خاصی می پردازد که کالا و یا خدمات و محصولاتی را در منطقه ای از کشور تولید می کنند. در اصل علامت تجاری جمعی توسط اعضا یک انجمن خاص ثبت می شود و امکان استفاده از آن تنها برای این انجمن امکان پذیر است.

انجمن های خاص معمولا دارای اشخاصی هستند که ویژگی های مشترک دارند و یا محصول و خدمات مشترک تولید می کنند . این افراد با  ثبت یک علات جمعی خاص به نام خود به معرفی مجموعه خدمات، فعالیت ها و یا محصولات خود به دیگران می کنند. حق استفاده از علامت تجاری جمعی تنها خاص افراد همی انجمن است و انحصار در بین اعضا دارد.

به عنوان مثال می توان تعاونی ها و یا اتحادیه هایی را نام برد که از تعدادی تولید کننده و تاجر و یا شخص حمایت کرده اند. این اتحادیه ها ممکن است محلی یا منطقه ای باشند و با ثبت یک برند جمعی محصولات و خدمات این اتحادیه را به صورت کلی معرفی می کنند.

طبقه بندی علائم تجاری  و صنعتی ( طبقات برند)

یکی از مهم ترین اقدامات برای ثبت برند تعیین طبقه یا طبقات برند است که می تواند از یک تا چند طبقه را پوشش دهد. این طبقات بصورت بین المللی اغلب در نظر گرفته می شود و با تعیین هر طبقه برای برند در واقع برند در همان طبقه حمایت و محافظت می شود.

به عنوان مثال اگر یک تولید کننده بیسکوییت برند خود را در طبقه مواد غذایی و آشامیدنی به ثبت برساند، استفاده از این برند در طبقات دیگر به غیر از مواد غذایی و آشامیدنی  برای افراد دیگر امکان پذیر می شود.

انتخاب طبقه برای خدمات و کالاهای یک شرکت و یا شخص اهمیت زیادی دارد. غالبا اشخاص حقوقی برند را در طبقاتی ثبت می کنند که متناسب با موضوعات درج شده در اساسنامه شرکت آنها باشد تا حداکثر پوشش را برای برند خود ایجاد نمایند.

لیست طبقه بندی علائم تجاری

 • کلیه مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت و کشاورزی و باغبانی و جنگل بانی، رزین های مصنوعی پردازش نشده، انواع پلاستیک‌های پردازش نشده؛ انواع کودهای گیاهی؛ ترکیبات خاص اطفاء حریق؛ مواد آبکاری و جوشکاری فلزات؛ مواد شیمیایی برای نگهداری مواد غذایی؛ مواد دباغی؛ چسب‌های صنعتی.
 • رنگ ها، روغن ها ؛ جلا ها؛ لاک ها؛ مواد ضد زنگ و مواد محافظت کننده از فساد چوب؛ انواع مواد رنگی و مواد تثبیت رنگ، رزین ها یا صمغ‌های خام طبیعی؛ فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان، چاپگرها و هنرمندان.
 • ترکیبات سفیدکننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس؛ مواد مخصوص تمیز کردن، مواد مخصوص براق کردن، مواد مخصوص لکه‌گیری و سائیدن؛ انواع صابون ؛ عطرها و اسانس ها ، روغن‌های اسانس، انواع مواد آرایشی؛ لوسیون‌های مو؛ گرد و خمیر دندان.
 • روغن‌ها و گریس‌های صنعتی؛ روان‌کننده‌ها، ترکیبات گردگیری، مرطوب کردن و جذب رطوبت؛ انواع سوخت (شامل سوخت موتور) و مواد روشنایی؛ انواع شمع و فتیله چراغ.
 • مواد داروئی و بیطاری؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی؛ مواد رژیمی برای مصارف پزشکی، غذای کودکان؛ انواع گچ شکسته‌بندی، لوازم زخم‌بندی؛ مواد پرکردن دندان، موم د ندانسازی؛ ضدعفونی کننده‌ها؛ مواد نابودکننده حشرات موذی؛ قارچ کش، مواد دفع نباتات هرزه.
 • فلزات عادی و آلیاژهای آن‌ها؛ مواد ساختمانی فلزی؛ ساختمان‌های فلزی قابل حمل؛ مواد فلزی خطوط راه‌آهن؛ کابل و سیم‌های غیربرقی از جنس فلزات عادی؛ آهن‌آلات، اقلام کوچک فلزی؛ لوله و مجراهای فلزی؛ گاوصندوق؛ اجناس ساخته شده از فلزات عادی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ سنگ‌های معدنی فلزات.
 • انواع ماشین های صنعتی و ماشین افزار ها؛ انواع موتور و الکترو پمپ ها (به استثناء موتور وسائط نقلیه زمینی)؛ قفل و بست حلقه‌های اتصال قطعات ماشین‌ها و قطعات انتقال قوه (به غیر از اتصالات و اجراء انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی)؛ لوازم و ابزار کشاورزی (به استثنای ابزارهای دستی)؛ ماشین جوجه کشی
 • انواع ابزار و لوازم دستی (که با دست کار می‌کنند)؛ سرویس کارد و قاشق و چنگال، سلاح کمری، تیغ.
 • اسباب و آلات علمی، دریانوردی، مساحی، عکاسی، سینمایی، بصری، وزن کردن، اندازه‌گیری، علامت دادن، کنترل و مراقبت (نظارت)، نجات و آموزش؛ اسباب و لوازم هدایت، قطع و وصل، تبدیل، ذخیره‌سازی، تنظیم یا کنترل جریان برق؛ آلات و اسباب ضبط، انتقال یا تکثیر صوت یا تصویر؛ اسباب ذخیره اطلاعات مغناطیسی، دیسک‌های قابل ضبط؛ ماشین‌های فروش خودکار و مکانیسم دستگاه‌هایی که به سکه کار می‌کنند؛ صندوق‌های ثبت مبلغ دریافتی، ماشین‌های حساب، تجهیزات داده‌پردازی و رایانه‌ای؛ دستگاه آتش نشانی.
 • آلات و ابزار جراحی، پزشکی، دندانسازی و بیطاری، اندام‌های مصنوعی، دندان و چشم‌ مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخیه زنی.
 • دستگاه‌های روشنایی، حرارتی، مواد بخار، طبخ، خنک کردن، تهویه، تأمین آب بهداشتی.
 • وسائط نقلیه، دستگاه‌های حمل و نقل زمینی، دریایی یا هوایی.
 • اسلحه گرم؛ مهمات و انواع پرتابه (از قبیل موشک، خمپاره و غیره)؛ مواد منفجره؛ مواد وسایل آتشبازی
 • فلزات گرانبها و آلیاژهای آن‌ها و کالاهایی که با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آن‌ها روکش شده‌اند و در سایر طبقات ذکر نشده‌اند؛ جواهرات، سنگ‌های گرانبها؛ اسباب و لوازم ساعت‌سازی و زمان سنجی.
 • ابزار آلات موسیقی
 • کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ مطالب چاپ شده، مواد صحافی؛ عکس؛ نوشت‌افزار؛ چسب برای مصارف تحریری یا خانگی؛ لوازم نقاشی؛ قلم مو نقاشی؛ ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری (به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنای دستگاه‌ها)؛ مواد پلاستیکی برای بسته‌بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند)؛ حروف و کلیشه چاپ.
 • لاستیک، کائوچو، صمغ، آزبست (پنبه نسوز)، میکا (سنگ طلق) و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها؛ مواد بسته‌بندی، درپوش‌گذاری، انسداد و عایق‌بندی؛ لوله‌های قابل ارتجاع غیرفلزی.
 • چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ پوست حیوانات؛ چمدان، کیسه و کیف‌های مسافرتی؛ چتر، چتر آفتابگیر و عصا؛ شلاق، یراق و زین و برگ.
 • مواد و مصالح ساختمانی (غیرفلزی)؛ لوله‌های غیرفلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان؛ آسفالت، قیر و قطران؛ ساختمان‌های متحرک غیرفلزی؛ بناهای یادبود غیرفلزی.
 • مبلمان و اثاثیه، آیینه، قاب عکس؛ کالاهای ساخته شده از چوب، چوب پنبه، نی، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، صدف مروارید، کف دریا و بدل کلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیک (که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند).
 • ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه (که از فلزات قیمتی ساخته یا روکش نشده‌اند)؛ شانه و ابر و اسفنج؛ انواع برس قلم مو(به استثنای قلم موهای نقاشی)؛ مواد ساخت برس؛ لوازم نظافت و تمیزکاری؛ سیم ظرفشویی؛ شیشه کار شده یا نیمه کار شده (به استثنای شیشه مورد استفاده درساختمان‌ها) شیشه آلات، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند.
 • طناب، رسیمان، تور، چادر، سایبان، برزنت (تارپولین)، بادبان و شراع، کیسه و گونی که در طبقات دیگر ذکر نشده است؛ مواد لایی و لایه‌گذاری و پوشال (به استثنای لاستیک و پلاستیک)؛ مواد خام لیفی برای نساجی.
 • انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی.
 • محصولات نساجی و پارچه‌ای که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ انواع روتختی و رومیزی.
 • انواع لباس و پوشاک، پاپوش و پوشش سر
 • انواع توری و قلابدوزی، روبان، بند (نوار) حاشیه و قیطان؛ دکمه، قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته‌گرد؛ گل‌های مصنوعی.
 • انواع فرش، قالیچه، حصیر و زیرانداز، لینولیوم و سایر کف پوش‌ها، آویزهای دیواری (غیرپارچه‌ای).
 • انواع بازی و اسباب بازی؛ لوازم ورزشی و ژیمناستیک که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ تزئینات درخت کریسمس.
 • گوشت، گوشت ماهی، گوشت طیور و شکار؛ عصاره گوشت؛ سزیجات و میوه‌جات به صورت کنسرو، خشک شده و پخته شده؛ انواع ژله، مربا و کمپوت؛ تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی؛ روغن‌ها و چربی‌های خوراکی.
 • قهوه، چای، کاکائو، شکر، برنج، نشاسته کاسار یا مانیوک (تاپیوکا)، نشاسته نخل خرما (ساگو)، بدل قهوه؛ آرد و فراورده‌های تهیه شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی‌جات، شیرینی یخی؛ عسل، ملاس یا شیره قند؛ مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی‌پزی یا پخت نان؛ نمک، خردل؛ سرکه، انواع سس (چاشنی) ادویه جات، یخ.
 • محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه‌هایی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند؛ حیوانات زنده؛ میوه و سبزیجات تازه؛ بذر؛ گیاهان و گل‌های طبیعی؛ غذای حیوانات؛ مالت (جو سبز خشک شده).
 • ماءالشعیر؛ آب‌های معدنی وگازدار و سایر نوشیدی‌های غیرالکلی؛ آبمیوه و شربت‌های میوه‌ای؛ شربت و ترکیبات مخصوص ساخت نوشابه.
 • محصولات جهانی که در ایران قابل ثبت نیستند
 • تنباکو، لوازم تدخین؛ کبریت
 • تبلیغات؛ مدیریت تجاری؛ امور اداری تجارت؛ کارهای دفتری و اداری.
 • بیمه؛ امور مالی؛ امور پولی؛ امور مربو به معاملات املاک و مستغلات
 • ساختمان‌سازی؛ تعمیر و بازسازی؛ خدمات نصب.
 • مخابرات از راه دور.
 • حمل و نقل؛ بسته‌بندی و نگهداری کالاها؛ تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرت‌ها.
 • بهسازی و عمل‌آوری مواد.
 • آموزش و پروش؛ دوره‌های کارآموزی وتعلیمی؛ تفریح و سرگرمی؛ فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی.
 • خدمات علمی و فناوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه؛ خدمات تجزیه و تحلیل و تحقیقات صنعتی؛ طراحی و توسعه نرم‌افزار و سخت افزارهای رایانه‌ای.
 • خدمات عرضه اغذیه و نوشابه؛ تأمین مسکن و محل اقامت موقت.
 • خدمات پزشکی؛ خدمات بیطاری؛ مراقبت‌های بهداشتی؛ و زیبایی برای انسان‌ها یاحیوانات؛ خدمات کشاورزی، باغداری و جنگلداری.
 • خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می‌شوند؛ خدمات امنیتی برای محافظت از افراد، اموال و دارایی‌ها؛ خدمات حقوقی

طبقه بندی برند در 45 طبقه به صورت کلی در نظر گرفته شده است که به شرح جدول زیر می باشد:

چرا موسسه حقوقی ویونا را برای ثبت برند انتخاب کنیم؟

ثبت برند یا علامت تجاری یکی از مهم ترین اقدامات هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی است که تاثیرات مثبت بسیار زیادی در روند توسعه شغلی و بازاریابی و فروش شرکت ها و اشخاص مختلف دارد. داشتن یک برند تجاری نه تنها اعتبار شرکت ها و اشخاص را افزایش می دهد بلکه به عنوان یک شناسنامه و هویت برای محصولات و خدمات آنها شناخته می شود.

از این رو طراحی و ثبت برند متناسب با نیازهای فعلی و آتی شرکت ها و اشخصا حقیقی از اهمیت زیادی برخوردار است. بخصوص اینکه وجود انواع قوانین به روز و لحظه ای در ثبت علائم تجاری در کل دنیا و تبعیت همه کشورهای از قوانین بین المللی در ثبت برند نیز بر اهمیت و ظرافت و دقت مورد نیاز برای ثبت برند افزوده است.

کارشناسان و وکلای ما در موسسه حقوقی ویونا از خبره ترین و به روز ترین وکلای ثبت برند و حقوقی در دنیا می باشند. ما با حمایت و پشتیبانی مشتریان خود موفق شده ایم هزاران برند را در طول سال های فعالیت خود بصورت داخلی و بین المللی و با اعتبار بالا بدون هیچ مشکلی به ثبت برسانیم و با ارائه مشاوره های تخصصی مشتریان خود را در راه رسیدن به موفقیت بیشتر با برند های تخصصی یاری داده ایم.

شما هم می توانید تنها با یک بار استفاده از خدمات موسسه حقوقی ویونا به جمع کثیر مشتریان وفادار ما ملحق شده و از تخصص و مشاوره های فنی رایگان ما و خدمات مقرون به صرفه ما بهره مند شوید.

نظرات  
+7 # ثبت برنداحمدپور 1398-07-09 22:02
سلام
پدر بنده ۱۵ سال پیش یک برندی رو به ثبت رسونده ولی متاسفانه چند وقت پیش متوجه شدیم اعتبارش گذشته چه اقدامی الان باید انجام بدیم؟
پاسخ | پاسخ با نقل بیان کردن | نقل بیان
+4 # ثبت برندرضايي 1398-07-09 21:20
بنده چند سالي هست با يك اسم فعاليت ميكنم و تو بازار شناخته شده ام جديدا متوجه شدم يك نفر از نام برند ما داره كپي برداری ميكنه چي اقداماتي بايد انجام بديم؟
پاسخ | پاسخ با نقل بیان کردن | نقل بیان