ثبت برند در بندر عباس

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.88 (تعداد رای 4)

بندر عباس پایتخت استان هرمزگان جنوبی ترین استان ایران به عنوان یکی از مهم ترین استان ها وشهر های ایران از نظر موقعیت استراتژیکی و منطقه ای می باشد. موقعیت این شهر در جوار خلیج همیشه فارس و دریای عمان و دسترسی مناسب این شهر به بازار های داخلی و بین المللی باعث شده که از دیدگاه اقتصادی اهمیت زیادی برای این استان بتوان قائل شد. بنادر مختلفی در این شهر وجود دارد که مهم ترین انها بندر شهید رجایی با اسکله عظیمی است که بواسطه آن بخش عمده ای از مبادلات کالاهای تجاری بین ایران و بسیاری از کشور ها انجام می پذیرد.

دسترسی آزاد و راحت این شهر به دو منطقه تجارت آزاد و منطقه ازاد تجاری مهم کشور یعنی کیش و قشم باعث شده تا شرکت ها و موسسات زیادی در این منطقه از کشور برای انجام انواع فعالیت های تجاری مانند بسته بندی، تولید، ارائه خدمات جانبی ، حمل و نقل، شرکت های نگهدای و تعمیرات و ... به وجود بیایند.

لزوم داشتن ارتباطات قوی و بین المللی و همچنین داشتن اعتبار لازم برای شرکت هایی که در این شهر مستقر شده ویا فعالیت می کنند و همچنین لزوم هر چه بیشتر مطرح شدن شعبه ها و نمایندگی شرکت های بزرگ داخلی و خارجی  و .. باعث شده تا برای رقابت بین این شرکت ها راه های زیادی مورد استفاده قرار بگیرد که یکی از مهم ترین این راه ها استفاده از برند و برند سازی با روش های مختلف می باشد.

در واقع برند به عنوان یکی از مهم ترین نماد های تجاری باعث می شود مشتریان داخلی و خارجی صرف نظر از نام اصلی خود شرکت در ابتدا به نشان تجاری و یا همان برند شرکت توجه نموده و نسبت به انتخاب شریک تجاری و یا محصولات خود اقدام نمایند.

برند نقش بسیار مهمی برای معرفی شرکت ها و اعتبار انها بر عهده دارد. شرکت های موفق بین المللی و داخلی هر کدام با داشتن برند و نشانه های مختلف تجاری در تلاش هستند تا هر یک از محصولات و خدمات متفاوت خود را با علامت تجاری متفاوتی به جامعه معرفی نمایند و بدین وسیله برای خود اعتبارات زیادی دست و پا کنند.

برند ترکیبی از خطوط، نقش ها و ترکیبات گرافیکی دیگری است که باعث می شود شرکت ها بوسیله این نقش خود و محصولات خود را از سایر رقبا تمایز دهند. مشتریان در یک نگاه با دیدن برند شرکت ماهیت محصول را می شناسند و این به دلیل انحصاری بودن و خاص بودن برند برای هر شرکت بصورت جداگانه می باشد.

خاص و انحصاری بودن برند با ثبت برند در اداره مالکیت معنوی ممکن می شود در غیر اینصورت هر فردی می تواند ادعای مالکیت برندی را داشته باشد. با ثبت برند و دریافت گواهی ثبت برند و علامت تجاری دیگر هیچ فرد و سازمانی بدون اجازه و حق استفاده از صاحب برند نمی تواند از این برند استفاده کند و در صورتیکه دست به این کار بزند برای خود مشکلاتی قضایی و حقوقی ایجاد خواهد کرد.

اداره مالکیت صنعتی در تهران قرار دارد و عزیزانی که در بندر عباس خواهان ثبت برند خود هستند باید برای ثبت برند خود به تهران مراجعه نمایند. البته در ابتدا برند در سایت اداره مالکیت معنوی ثبت نام می شود و در صورت توافق با آن باید اصل مدارک به همراه مدارک شناسایی متقاضی حقوقی و یا حقیقی به این اداره ارسال شود تا مراحل ثبت نهایی شود.

هر علامت تجاری تنها دارای 10 سال اعتبار می باشد که البته در انتهای زمان این اعتبار می توان با ارائه مدارک لازم برای ثبت مجددو یا تمدید برند اقدام نمود. اولویت تمدید برند و یا علائم تجاری با صاحب قبلی برند خواهد بود و در صورتیکه وی اقدام به تمدید برند نکرد پس از شش ماه این حق از او گرفته خواهد شد و هر فردی می تواند برند را به نام خود به ثبت برساند.

برای ثبت برند و علائم تجاری ارائه مدارکی الزامی است . از جمله مدارکی که باید برای ثبت برند و علامت تجاری ارائه شود بسته به حقیقی و یا حقوقی بودن درخواست کننده موارد زیر می باشد:

 • اشخاص حقوقی
 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت
 • اشخاص حقیقی
 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10

برند یا علامت تجاری مهم ترین شاخص برای بازاریابی و یافتن اعتبار در بین مشتریان مختلف می باشد. بسیاری از شرکت ها با ثبت برند و علامت تجاری و رساندن ان به شهرت و اعتبار مناسب این برند ها را به سایر مشتریان و درخواست کنندگان واگذار و یا حق استفاده از ان را به انها واگذار می کنند تا بواسطه این روش به درامد های جانبی زیادی دست پیدا کنند.

برای ثبت برند و علامت تجاری استفاده از وکلای حقوقی ویونا می توان به شما این اطمینان را بدهد که برند مورد نظر شما به شکل مطلوب و در کمترین زمان به ثبت خواهد رسید. برند وجهه و ابروی شرکت شما است و نباید در طراحی و ثبت این برند ها و علامت های تجاری شتاب زده و بدون برنامه عمل کنید. بخصوص در منطقه استراتژیک و حساس بندر عباس یک برند خوب می تواند قدرت اقتصادی و رقابتی شما را بسیار بالا ببرد.