ثبت برند در تبریز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.50 (تعداد رای 6)

بسیاری از اقتصاد دانان و فعالان اقتصادی کشور تبریز را قطب اقتصادی ایران می دانند و شاید بی دلیل نباشد که این شهر را اینگونه خطاب می کنند. موقعیت استراتژیک شهر تبریز با قابلیت های فراوان اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. شرکت های بزرگ و نامداری از این خطه ایران زمین به ایران و بسیاری از کشور های دنیا تبادلات اقتصادی و تجاری خوبی دارند.

وجود راه های ارتباطی و موادی ورودی و خروجی  مناسب از راه جلفا، بازرگان و نودرز، وجود گمرکات مهم کشور مانند سهلان، تبریز، جلفا و بازرگان، وجود منطقه آزاد تجاری ارس، وجود تالار منطقه ای بورس، هم جواری با کشور های ترکیه و سوریه ، وجود نمایشگاه های بین المللی تبریز ، شهرک های صنعتی بزرگ مانند شهر صنعتی شهید سلیمی و شهید رجایی و پاک به همراه انواع محصولات کشاورزی و خدماتی و صنعتی و کیفیت بالای صنایع این شهر همه گواه بر رقابت پایدار و مهم اقتصادی و تجاری در این شهر می باشد.

رقابت بالای تجاری در این شهر با شهر های هم جوار و همچنین اصل رقابت سالم با تمامی صنایع متنوع دیگر در سطح کشور باعث شده شرکت ها برای پایداری بیشتر و بهبود مستمر فرایند ها و تولیدات و خدمات خود اقدام به تبلیغات و معرفی هر چه بیشتر محصولات و خدمات خود در بازار های داخلی و خارجی بکنند.

بی شک برگ برنده تمامی این شرکت ها استفاده از برند ها و علائم تجاری خاص و منحصر به فردی است که کاملا به خودشان مربوط می باشدو متعلق به نام اشخاص حقوقی و حقیقی است که این برند ها را تولید و به ثبت رسانده اند.

اصل به ثبت رساندن برند و علائم تجاری اصلی است که بسیار در موفقیت شرکت های تجاری نقش دارد. هرگونه احتمالی برای سو استفاده و یا بهره برداری از برند و علامت تجاری با ثبت این علامت ها از بین خواهد رفت . ولی متاسفانه شاهد هستیم که بسیاری از شرکت های حتی موفق در شهر تبریز از خطر سو استفاده و اهمیت ثبت برند اگاهی لازم را نداشته و بسیاری از برند ها به ثبت قانونی نرسیده اند.فراموش نکنید برند ها و علامت های تجاری که به ثبت نرسند به راحتی در بازار طعمه سود جویان خواهند بود.

اصل اگاهی دادن در خصوص ثبت برند و علامت های تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد و شرکت ها باید بدانند در صورت عدم ثبت برند و یا عدم تمدید ثبت برند می تواند تمامی داشته های انها را بر باد دهد.

خطراتی که عدم ثبت برند برای شرکت ها به دنبال دارد عبارتند از :

 • احتمال سود استفاده از برند توسط شرکت و یا اشخاصی که خواهان فروش محصولات بی کیفیت و خراب خود به مشتریان هستند را افزایش می دهد .
 • در صورت سو استفاده از برند احتمال دارد ابرو و ارزش محصولات و خدمات شما که شاید سال ها برای به دست اوردن انها تلاش کرده اید در مدت کوتاهی بر باد رود. وقتی مشتریان با نام و برند شرکت شما محصولی را خریداری نمایند وکیفیت لازم را نداشته باشد به نام شرکت شما این مشکل را تمام خواهد شد و خیلی راحت مشتریان به نام و برند شما بد بین خواهند شد.
 • ممکن است یک فرد حقیقی و یا حقوقی دیگر با علم به اینکه این برند را شما به ثبت نرسانده اید همانند ان را به ثبت برساند و در اینصورت می تواند به راحتی از برند شما استفاده کند و کاملا هم حق با او خواهد بود. در این صورت یا باید با مبلغی برند او که در واقع مربوط به شما بوده را خریداری نمایید و یا با هزینه ای گزاف حق استفاده از ان را دریافت نمایید. البته در شرایطی هم می توانید با استفاده از وکلای کاردان و با مراجعه به مراجع قانونی و اثبات اینکه این برند مربوط به شما بوده برند را مجددا به نام خود کنید ولی بسیار پر هزینه خواهد بود و اصلا توصیه نمی شود.
 • برند هایی که به ثبت نرسند شخصیت قانونی و اعتبار لازم را ندارند. بسیاری از شرکت های بزرگ برای مبادله کالا و معامله با شرکت های دیگر از برند انها برای یافتن اعتبار انها استفاده می کنند. وقتی برندی به نام شما نباشد اعتبار زیادی برای شما قائل نخواهند بود.
 • فرصت های بسیاری را از دست خواهید داد. مثلا شما نمی توانید اقدام به واگذاری نمایندگی به افراد دیگر بکنید. برند جز لاینفک قرارداد های اخذ و یا واگذاری برند می باشد
 • محصولات شما نسبت به رقبا کمتر شناخته خواهند شد. معمولا برند های قدرتمند در بازار به ثبت رسیده و به واسطه اعتباری که دارند راحت برای بازار یابی و تبلیغات از انها استفاده می شود. بسیاری از بازاریابان موفق و صاحب نام تنها حاضر به ریسک و پذیرش محصولات و خدماتی هستند که برند معتبر و ثبت شده ای داشته باشند.
 • برند به عنوان شناسنامه و مدرک شناسایی محصولات و خدمات یک شرکت ویا شخص حقیقی است . شرکت هایی که برندی نداشته باشند در واقع محصولات بی هویت و بدون شناسنامه ای وارد بازار می کنند که برای مشتریان صورت خوشی نخواهد داشت. مشتری فرد اگاه و تیز هوشی است که تنها به محصولات شناسنامه دار و معتبر اعتماد خواهد کرد.
 • شرکت های بین المللی و برون مرزی برای پذیرش یک شرکت دو مورد را مد نظر قرار می دهند. اول اینکه ایا شرکت به ثبت رسیده و اعتبار حقوقی لازم را دارد یا خیر و دوم اینکه ایا این شرکت به ثبت رسیده برند و یا برند هایی دارد. چند برند دارد و استقبال مردم از این برند ها به چه شکل است. اگر برند شهرت و اوازه کافی در درون خود ان کشور را داشته باشد شانس بیشتری برای به دست اوردن فرصت های بین المللی و سرمایه گذاری های بین المللی خواهد داشت.

ضررهای عدم ثبت برند به اندازه ای هست که بسیاری از شرکت ها و اشخاص حقوقی و حقیقی حتی قبل از اقدام به ثبت شرکت خود برندی را در نظر گرفته و تلاش می کنند برای داشتن اعتبار بالا در بازار برند سازی کنند. هر چند توصیه به این کار به هیچ عنوان نمی شود.

کارشناسان  و متخصصین موسسه حقوقی ویونا پیشنهاد می کنند برای اینکه بتوانید به راحتی بر روی یک برند برنامه ریزی نموده و به اعتبار برسانید ابتدا برند را به ثبت برسانید. زیرا ممکن است به دلایل قانونی و حقوقی نتوانید برند خود را به ثبت برسانید و این باعث خواهد شد همه تلاش های شما بی ثمر باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند در تبریز

- اشخاص حقوقی

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس و اخرین روزنامه رسمی شرکت
 • یک نسخه از مجوز فعالیت و پروانه بهره برداری شرکت
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت ( در صورتیکه برند ریشه غیر فارسی داشته باشد این موضوع الزامی است)
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • نمونه برند مورد تقاضا در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت
 • ریز اقلام بر طبق جواز فعالیت
 • اشخاص حقیقی
 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی در صورتیکه برند ریشه غیر فارسی داشته باشد
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10
 • ریز اقلام طبق جواز فعالیت

ثبت برند در اداره مالکیت معنوی در تهران انجام می شود و عزیزانی که خواهان ثبت برند در تبریز هستند باید به تهران مراجعه نمایند. به دلیل شناخت کم شرکت ها به مسائل حقوقی ثبت برند و نیاز به رفت و امد های زیاد توصیه می کنیم این وظیفه را به موسسه حقوقی ویونا واگذار نمایید.

کارشناسان و متخصصین ثبت برند ویونا با وکالتنامه شما از طرف شما برند شما را به ثبت خواهند رساند و تضمین خواهند داد که این اتفاق به بهترین روش و در کوتاه ترین زمان بیافتد.