ثبت برند در زاهدان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.94 (تعداد رای 8)

زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و از شهر های نزدیک به مرز های ایران می باشد که از سمت شرق با کرمان  از شمال با مشهد و از جنوب با چابهار در همسایگی و با پاکستان مجاورت دارد. اهم محصولات  و خدمات مورد نیاز کشور پاکستان از این شهر از طرف شرکت ها و موسسات ایرانی اماده و صادر می شود و در همین شهر ورودی های کشور پاکستان برای عرضه به سایر قسمت های ایران و یا خروج از راه های زمنی ایران اماده سازی می شود.

عمده صنایع و اقتصاد زاهدان بر محصولات کشاورزی مانند جو، گندم ، علوفه ، ذرت،  سبزیجات و گیاهان دارویی  و همچنین محصولات باغی استوار است ولی در خصوص صنایع مختلف موجود در این شهر هم باید به صنایع دستی و صنعتی ان اشاره نمود. شهر زاهدان از شهرهای تاریخی و قدیمی ایران می باشد که مردمانی سخت کوش و غیرتمند ان با توکل بر خدا و پشتوانه همت خود توانسته اند بسیاری از خواسته های خود را بومی سازی نموده و خیلی از نیاز های داخلی و خارجی را هم براورده نمایند.

 صنایع این شهر بخصوص صنایع دستی ان شهرت خوبی دارند و با تکیه بر صنعتی شدن این صنایع توانسته اند رقابتی جدید در این حوزه ها را در شهر زاهدان ایجاد نمایند.

از جمله مواردی که افراد حقیقی و حقوقی زاهدان چند سالی است به ان توجه ویژه نموده و در تلاش هستند تا با استفاده از ان صنعت خود را بیشتر معرفی نمایند ساخت و ایجاد برند های تجاری خاص خود می باشد که توانسته در بسیاری از شرکت های موفق این خطه اهمیت وجودی خود را به خوبی به اثبات برساند.

اما برند چیست؟

برند یک علامت مخصوص برای هر شرکت و یا فرد حقیقی است که در تجارت و صنعت و خدمات دستی دارد و می خواهد توسط این علامت شناخته شود. علامتی که با وجود ان تمامی افراد اعم از مصرف کنندگان خدمات و محصولات تا سایر نفرات مرتبط با ان به محض دیدن ان متوجه سازنده و اعتبار ان خواهند شد.

برند هرگونه طرح ، تصویر، الگو ، نماد ، خط و جلوه های گرافیکی است که به طور خاص برای یک محصول یا خدمت ایجاد شده باشد و می تواند ترکیبی از این ها هم باشد  و به واسطه ان اقدام به معرفی سازنده، تولید کننده  و یا ارائه دهنده محصول و تفکرات و بینش و خواسته های او می کند.

چرا باید از برند استفاده کنیم؟

برند به ما کمک می کند تا محصولات خود را با سایرین تفاوت و تمایز بدهیم . این برند است که باعث شناخت ما در بازار می شود و این علامت می تواند نقطه قوت شرکت ما برای ایجاد زمینه های بازار یابی و فروش محصولات باشد.

ضمنا برند می تواند برای دریافت تسهیلات به شرکت ما کمک کند و در صورت موفقیت می تواند منبع دیگری از درامد با امکان واگذاری حق استفاده از برند به سایرین باشد.

چرا باید برند را ثبت کنیم؟

امروزه رقابت در بین شرکت ها به سرعت در حال تغییر و تحول است. هر روز فردی با توان و گرایش متفاوتی به بازار محصولات و خدمات  ما ورود پیدا می کند. این افراد یا به اندازه کافی توان رقابتی دارند و واقعا با ایده و برنامه هستند و می خواهند رقابتی سالم داشته باشند که خود اقدام به ثبت برند ها و علامت های تجاری مخصوص به خود خواهند کرد .  و یا افرادی هستند که تنها با دیدن ایده و موفقیت شرکت های مانند ما در تلاش هستند تا با الگو برداری و کپی برداری از محصولات و خدمات شما به درصدی از موفقیت شما برسند.

متاسفانه برخی از این افراد برای موفقیت خود از برند ها و علامت های سایرین استفاده می کنند. انها به راحتی از برند هایی که ثبت نشده اند استفاده می کنند و انها را بر روی محصولات خود درج می کنند و با اعتبار انها محصولات خود را می فروشند. عدم کیفیت و مرغوبیت این محصولات خیلی زود وجهه و اعتبار شما را هدف قرار خواهد داد و نه تنها شما دیگر مالک برند خود نیستید بلکه مشتریان خود را هم از دست داده اید.

بنابر این اداره مالکیت معنوی در ایران و مانند این اداره در سایر کشور های دیگر به منظور جلوگیری از این سو استفاده ها با دریافت مبلغی در طول دوره های 10 ساله که امکان تمدید هم دارد برند و علامت تجاری شما را تحت پوشش و مراقبت قرار می دهند. البته این دوره می تواند برای دوره های ده ساله بعد هم همچنان تمدید شود.

البته ثبت برند در سطح جهانی هم در سازمان ثبت جهانی برند ( wipo ) انجام می شود که در این صورت ابتدا باید برند را در کشور ایران به ثبت رسانده باشید تا بتوانید برند خود را جهانی و یا بین المللی هم ثبت کنید. 

ثبت برند و علامت تجاری چه مدارکی می خواهد ؟

برای ثبت برند و علامت تجاری باید مدارک لازم تهیه و به اداره مالکیت معنوی تحویل داده شود. برند ها اگر توسط افراد معمولی جامعه و کسبه جز به ثبت برسند به عنوان برند حقیقی و اگر توسط شرکت ها و موسسات حقوقی به ثبت برسند برند حقوقی نامیده می شوند.

بنابر این برای ثبت برند مدارک زیر را باید اماده نمایید:

اشخاص حقوقی

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت در صورتیکه برند ریشه غیر فارسی داشته باشد
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت
 • ریز اقلام بر طبق جواز فعالیت

اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی در  صورتیکه برند ریشه غیر فارسی داشته باشد
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10
 • ریز اقلام طبق جواز فعالیت

کجا باید برند را ثبت کنیم؟

در ایران سازمان و یا اداره مالکیت معنوی متولی ثبت برند ها و علامت های تجاری است. این اداره در تهران واقع شده و شعبه و نمایندگی دیگری ندارد. بنابر این علاقمندان به ثبت علامت تجاری در زاهدان باید برای ثبت به تهران مراجعه نمایند.

ایا برند را باید خودمان ثبت کنیم و یا توسط فرد دیگری؟

برای ثبت برند و علامت تجاری خودتان می توانید اقدام نمایید. برای این کار هیچ محدودیتی وجود ندارد . اما توجه کنید کار ثبت برند و  علامت تجاری به نظر ساده می اید. برند یک علامت حقوقی و معتبر است و به عنوان شناسنامه محصولات و خدمات شما است بنابر این اگر خودتان برند را ثبت می کنید باید به خوبی درباره مسائل حقوقی ان اطلاعات داشته باشید.

اما خوشبختانه به دلیل حساسیت این موضوع و درخواست های زیادی که در این رابطه وجود داشت شرکت ها و موسسات حقوقی زیادی هستند که شما می توانید با دادن وکالت به انها برند خود را توسط انها به ثبت برسانید که بی شک موسسه حقوقی ویونا از برترین شرکت های ثبت برند در ایران می باشد.

رزومه و پرونده موفق موسسه حقوقی ویونا به دلیل بهره مندی از بهترین وکلا و خبره ترین کارشناسان به وجود امده و این خود بهترین ضمانت برای علاقمندان به ثبت برند در زاهدان و سایر نقاط ایران برای دادن وکالت به کارشناسان ما برای ثبت برند مورد نظرشان می باشد.