ثبت برند لوازم آرایشی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

ثبت برند اصولا روشی برای نشانه گذاری و هویت دار کردن محصولات و خدمات تولید و ارائه شده توسط یک سازمان یا فرد حقیقی است. بنابراین برای ثبت برند صرف نظر از این که شخصیت حقیقی و یا حقوقی داشته باشید می توانید اقدام کنید.

آنچه که بارز و مشخص است این است که قبت برند به دنبال آگاهی دادن به مخاطبان و مشتریان و مصرف کنندگان محصول و خدمات به وجود آمده است و زمینه های اصلی ثبت برند بیشتر به متوجه مشتریان یک شرکت می شود که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با محصولات و خدمات شرکت در ارتباط هستند. برند یک نشانه به تنهایی نیست و در واقع هویت یک سازمان و یا تولیدی است. برند ها ساخته می شوند که ضمن ارائه دادن آگاهی به مشتری ، خط و جهت درست به مشتری داده و او را متقاعد کنند که محصول یا خدمتی معتبر را دریافت می کنند چرا که به راحتی نمی توان به محسول بی نام و نشان اعتماد کرد بخصوص اگر این محصول از نوع لوازم آرایشی و بهداشتی باشد.

نکته بسیار مهمی که باید علاقمندان به ثبت برند در نظر داشته باشند این است که ثبت برند هر چند در عمده موارد به صورت اختیاری است اما طبق ماده  قانون علائم تجاری و اختراعات ایران، در برخی از موارد دولت ثبت برند را برای تولید کننده الزامی کرده است. بر همین اساس و طبق ماده  مصوبه قانون علائم تجاری، محصولاتی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی که به صورت مستقیم با سلامت انسان به دلیل استعمال بر روی پوست ارتباط دارند باید صاحب برند شناخته شده و ثبت شده باشند. از این رو ثبت برند برای محصولات و لوازم آرایشی و بهداشتی الزامی است.

در کنار ثبت برند تولید کنندگان این نوع محصولات باید الزاما برچسب هایی را روی محصولات خود استفاده کنند که اطلاعاتی مانند: نام تجاری ، نشانی تولید کننده، نام کشور تولید کننده،  شماره ثبت علامت تجاری در ایران و مشخصات تولید کننده بر روی آن قید شده باشد.

به یاد داشته باشید که حتی فروش محصولات آرایشی وارداتی بدون در نظر گرفتن این موضوعات و داشتن برند معتبر ثبت شده در ایران ممنوع می باشد.

اهم مزایای ثبت برند لوازم آرایشی

همانطور که توضیح داده شد، ثبت برند یا ثبت علامت تجاری لوازم آرایشی در ایران الزامی است. اما به غیر از موضوع الزام و قانونی بودن ثبت برند لوازم آرایشی در ایران مزایای دیگری را نیز می توان برای ثبت برند در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی بر شمرد که بدون تردید اهمیت ثبت برند را چندین برابر می کند.

طبق آمارهای منتشر شده سازمان های داخلی و بین المللی ایران یکی از پر مصرف کننده ترین لوازم آرایشی در دنیا است. میزان تقاضا برای استفاده از لوازم آرایشی در ایران به صورت روز افزون است و رونق تولید در این زمینه در ایران به موضوعی رقابتی تبدیل شده است. بسیاری از ارز و سرمایه های ایران هر ساله به منظور واردات مواد آرایشی از دیگر کشور ها بخصوص چین به ایران به هدر می رود و پر مسلم است که استفاده از لوازم آرایشی داخلی و تولید آن در داخل کشور مورد تاکید و حمایت دولت ایران نیز باشد.

همچنین با توجه به اینکه بازار کشور های همسایه ما که اغلب از کشورهای عربی و پر مصرف لوازم آرایشی می باشند نیز اهمیت داشتن برندی شناخته شده در تولید لوازم آرایشی را دو چندان می کند. مهم تر این که تمامی این کشور ها لوازم آرایشی را بدون داشتن برند ثبت شده و معتبر اجازه وارد کردن نمی دهند.

برند یک دارایی برای شرکت محسوب می شود و اگر در برند سازی و تبلیغات با استفاده از برند موفق باشید، می توانید برند خود را با ارزش زیادی در بازار مواجه کنید. در نظر داشته باشید که افراد سود جو برندهای شناخته شده را هدف قرار می دهند و با استفاده از آن موجبات تخریب و یا سو استفاده از برند را فراهم می کنند.

ثبت برند لوازم آرایشی نه تنها الزام است بلکه باعث می شود تا جلوی سو استفاده از برند گرفته شود، دارایی شما ارزشمندتر شود و محصولات شما دارای بازار داخلی و بین المللی بسیار بیشتری شود. گفتیم که مشتریان بخصوص برای خرید لوازم آرایشی بدون در نظر گرفتن برند محصول اقدام به خرید نمی کنند و اساسا اعتمادی به محصولات آرایشی بدون علامت تجاری ندارند.

ثبت برند لوازم آرایشی در ایران

به منظور ثبت علامت تجاری لوازم آرایشی در ایران باید از طریق سازمان علائم تجاری اقدام نمایید. در نظر داشته باشید که برای ثبت علامت تجاری در حوزه لوازم آرایشی باید نکاتی را در نظر داشته باشید که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • عدم داشتن مشابه خارجی و داخلی
 • عدم تشابه و یا کپی از نمونه های داخلی و خارجی
 • عدم استفاده از برند هایی که موجب فریب، گمراهی و یا اشتباه مصرف کننده شوند
 • عدم استفاده از عبارات و یا نام هایی که خلاف موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشند

در نظر داشته باشید که طرح هایی که به عنوان برند لوازم آرایشی معرفی می شوند باید مبین و معرفی کننده محصولات، منطقه و خدمات یک تولید کننده باشند. مهم است که برند هویت محصولات شما را به خوبی معرفی کند بنابراین باید در طراحی و ثبت برند لوازم آرایشی دقت زیادی انجام دهید. این کار با مشاوره متخصصین این حوزه در موسسه ویونا به بهترین شکل برای شما انجام خواهد شد.

بعد از اینکه برند خود را تعریف کردید و با مشخصات و عناوین سازمان علائم تجاری همخوانی پیدا کرد برند باید استعلام شود تا مشکلی برای ثبت نداشته باشد. این کار را می توانید از طریق موسسه ویونا انجام دهید. سپس باید برای ثبت برند لوازم آرایشی اظهارنامه تهیه کنید و نام فرد حقیقی و یا شرکت حقوقی که برند به نام آن خواهد شد را مشخص کنید. ارائه اطلاعات و ثبت اظهارنامه برند در سایت علائم تجاری انجام می شود و بعد از ارائه اطلاعات در صورت تایید کارشناسان این موسسه باید برای ارسال مدارک اصلی و ثبت در دفاتر این سازمان اقدام شود. بعد از تایید و ثبت برند در دفاتر این سازمان، موضوع برند آگهی می شود و نهایتا برند به نام فرد یا سازمانی که برای اولین بار درخواست ثبت برند لوازم آرایشی را داده باشد ، ثبت می شود و یک گواهینامه مربوط به ثبت برند با اعتبار 10 ساله برای برند که قابلیت تمدید دوره ای دارد صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند لوازم آرایشی

 • ارائه مدارک هویتی مالک ( شخص حقیقی و یا مدیر عامل شرکت حقوقی)
 • ارائه مجوز فعالیت برای اشخاص حقیقی
 • ارائه روزنامه رسمی ، آخرین تغییرات، جواز تاسیس و مدارک دیگر شرکت برای اشخاص حقوقی
 • ارائه وکالتنامه وکیل چنانچه وکیل موضوع ثبت برند را دنبال کند.
 • 10 نمونه به صورت گرافیکی در ابعاد 10 * 10 از برند ( در صورت چند بعدی بودن برند، باید از همه ابعاد کپی ارائه شود)
 • ارائه مدرکی که ثابت کند متقاضی در رشته مورد تقاضا برای ثبت برند فعالیت دارد.
 • ارائه حق تقدم
 • ارائه کارت بازرگانی ( در صورتی که در علامت تجاری لوازم آرایشی از حروف و عبارات لاتین استفاده شده باشد)

ثبت برند یا علامت تجاری لوازم آرایشی اجباری است. برای اینکه در حوزه لوازم آرایشی بتوانید محصولات خود را با برند معتبر به فروش برسانید از تخصص و دانش کارشناسان ما در موسسه ویونا بهره بگیرید. ویونا با تکیه بر ده ها سال سابقه و استفاده از برترین کارشناسان آماده ارائه خدمات با کیفیت و با ضمانت در حوزه ثبت انواع برند به مشتریان خود در هر منطقه ای از ایران می باشد.