ثبت برند لوازم دندانپزشکی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

تجهیزات پزشکی با تکیه بر علم و دانش بالایی که نیاز دارند به عنوان یکی از کالاهای اساسی در کشورهای توسعه یافته و رو به توسعه شناخته می شوند. در سال های اخیر در ایران شرکت های زیادی در حوزه تجهیزات پزشکی بخصوص در موضوع تجهیزات و لوازم دندانپزشکی فعالیت های جدی را آغاز کرده اند و توانسته اند نه تنها در داخل ایران بلکه در کشورهای دیگری نیز برای خود اسم و شرایط مناسبی را فراهم کنند.

از مهم ترین لوازم و تجهیزات دندانپزشکی که در ایران و توسط شرکت های مختلف تولید می شود می توان به انواع یونیت ها، کاویترون ها، ساکشن ها، لایت کیور و امالگاماتور ها و انواع دستگاه های رادیولوژی، کمپرسور و غیره اشاره کرد. اما آیا هیچ می دانید که این نوع تجهیزات در دنیا به شدت مورد توجه قرار گرفته و کپی برداری از محصولات و تخریب محصولات با نام و برند های مخرب بسیار متداول شده است؟

آنچه که مسلم است بسیاری از تجهیزات و لوازم دندانپزشکی در حوزه محصولات دانش بنیان قرار دارند و یا نیاز به داشتن انحصار برند و حفاظت از آنها بسیار مشهود است. هر چه باشد ساخت تجهیزات دندانپزشکی نیاز به دانش بالایی دارد و هزینه تحقیق و توسعه این نوع دستگاه ها نیازمند جبران از طریق حفاظت از برند و نام تجاری محصولات به نام شرکت تولید کننده می باشد.

خوشبختانه این موضوع به خوبی در بین بسیاری از فعالان حوزه سلامت دهان و دندان مورد توجه قرار گرفته است. اما برای ثبت برند یا علامت تجاری لوازم دندانپزشکی چه باید کرد؟

ثبت برند در حوزه لوازم دندانپزشکی در ابتدا نیاز به تعریف و طراحی یک برند خاص و منحصر به فرد توسط متقاضی حقیقی و یا حقوقی می باشد. آنچه که مشخص است این است که برای ثبت برند لوازم دندانپزشکی الزامی به ثبت شرکت ندارید اما در هر صورت توصیه می شود که به همراه ثبت برند موضوع ثبت شرکت نیز دنبال شود.

نکته بسیار مهمی که برای ثبت علامت تجاری تجهیزات دندانپزشکی باید مورد توجه قرار دهید این است که برند باید مشخصه خاص شما باشد. به این مفهوم که نمی تواند برند الگو برداری شده و یا کپی برداری شده از دیگر برند های مرتبط و یا غیر مرتبط باشد. در نظر داشته باشید که برند باید معرف محصولات، کیفیت و اصالت تولیدی شما باشد و قرار است به عنوان نماد محصولات دندانپزشکی شما شناخته شود و در خصوص برند سازی شما به عنوان قدرتمند ترین ابزار به کار گرفته شود. بنابراین در طراحی برند بهتر است حرفه ای اقدام کنید.

در خصوص طراحی برندی که قابلیت ثبت برند داشته باشید ذکر این نکته بسیار اهمیت دارد که برند ها نیازمند داشتن شرایط خاص هستند. برندهای کپی شده، دارای عناوین نا مرتبط و غیر همسو و یا فریب دهنده، برندی که ارتباطی با محصولات شما نداشته باشد و یا برندی که بدون داشتن کارت بازرگانی از عبارات لاتین در آن استفاده شده باشند، محکوم به ثبت نشدن هستند. از این رو قبل از اینکه برای ثبت برند اقدام کنید بهتر است شرایط ثبت برند را در مقاله مرتبط به آن در سایت ویونا مطالعه فرمایید.

به چه مدارکی برای ثبت برند لوازم دندانپزشکی نیاز داریم؟

به صورت کلی برای ثبت برند دو حالت در نظر گرفته می شود. زمانی که فرد حقیقی بخواهد برند ثبت کند و زمانی که برند توسط اشخاص حقوقی ثبت شود.

برای ثبت برند تجهیزات دندانپزشکی توسط اشخاص حقیقی به مدارک زیر نیاز دارد:

 • مدارک شناسایی متقاضی ثبت برند. کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
 • یک نمونه از برند مورد تقاضا برای ثبت در ابعاد A4
 • ارائه کارت بازرگانی برای برند هایی که از حروف یا کلمات لاتین در آنها استفاده شده است
 • ارائه جواز کسب یا فعالیت
 • ارائه وکالتنامه وکیل ( چنانچه وکیل این ثبت برند را دنبال کند)

نکته: به یاد داشته باشید که برخی از برند ها که به صورت دو بعدی، سه بعدی و یا چهار بعدی هستند برای ثبت ممکن است نیاز به تصاویری از چند بعد داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند لوازم دندانپزشکی توسط اشخاص حقوقی

 • مدارک مربوط به ثبت شرکت متقاضی
 • ارائه مدارک مرتبط با شرکت مانند اساسنامه، شرکت نامه، اظهارنامه و غیره
 • روزنامه رسمی و روزنامه آخرین تغییرات شرکت
 • مدارک شناسایی مدیر عامل وقت شرکت
 • ارائه نمونه برند مورد تقاضا برای ثبت در قالب پرینت A4
 • ارائه کارت بازرگانی برای برند هایی که از حروف و عبارات لاتین در آنها استفاده شده است
 • وکالتنامه وکیل در صورت ثبت برند توسط وکیل
 • ارائه پروانه بهره برداری شرکت

نکته: به یاد داشته باشید که برخی از برند ها که به صورت دو بعدی، سه بعدی و یا چهار بعدی هستند برای ثبت ممکن است نیاز به تصاویری از چند بعد داشته باشند.

در نظر داشته باشید که متولی ثبت برند تجهیزات پزشکی مانند لوازم دندانپزشکی در ایران سازمان ثبت علامت تجاری است. در صورتی که نیاز داشته باشید که برند لوازم دندانپزشکی خود را به صورت بین المللی نیز ثبت کنید می توانید بعد از ثبت برند در سازمان مالکیت معنوی تقاضا ثبت برند را در سازمان جهانی ثبت برند یا WIPO ارائه نمایید. همچنین به یاد داشته باشید که اگر برند را تنها به صورت داخلی می خواهید ثبت کنید الزامی به ارائه کارت بازرگانی ندارید اما برای استفاده از حروف و عبارات لاتین در برند باید الزاما کارت بازرگانی نیز داشته باشید.

ثبت برند لوازم دندانپزشکی یکی از مهم ترین اقداماتی است که شرکت های تولید کننده لوازم و تجهیزات دندانپزشکی باید در اولین اقدام به منظور حمایت از کالاها و لوازم تولید خود انجام دهند تا به این شکل جلوی سو استفاده افراد سود جو را گرفته و ارزش افزوده بیشتری برای کالاهای خود به دست آورده و حتی به یک دارایی ارزشمند دیگر به نام برند دست پیدا کنند.

ویونا به عنوان نمادی شناخته شده و معتبر در حوزه ثبت برند و ثبت شرکت در ایران، با در اختیار داشتن مجرب ترین و کار آزموده ترین کارشناسان برای ثبت برند لوازم دندانپزشکی شما، به صورت کاملا معتبر در داخل و خارج از ایران، در کمترین زمان آماده همکاری با شما می باشد.