تمدید کارت بازرگانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

کارت بازرگانی پس از اینکه توسط اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن ایران صادر شدن اعتباری معادل یک سال و در برخی از شرایط خاص پنج ساله دارد . پس از این مدت کارت از درجه اعتبار خارج خواهد بود و دارنده کارت باید در صورت نیاز برای تمدید دوره اعتبار کارت بازرگانی اقدام نماید.

با تمدید اعتبار کارت بازرگانی این کارت برای مدت یک سال دیگر اعتبار خواهد داشت. تمدید اعتبار کارت بازرگانی توسط اتاق بازرگانی ایران و تقریبا مشابه نحوه صدور کارت بازرگانی می باشد. برای این منظور باید متقاضی مدارک لازم را فراهم و به اتاق ایران با در دست داشتن اصل کارت بازرگانی مراجعه و درخواست تمدید کارت بدهد.

مدارک لازم برای تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقیقی:

دو صفحه فرم کارت بازرگانی
دو قطعه عکس شش در چهار برای افرادی که صفحات کارت بازرگانی انها پر شده است
اصل مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی
اصل و کپی سند مالکیت ملک محل فعالیت و یا اجاره نامه محضری
اظهارنامه مالیاتی
فیش حق تمبر

تبصره یک : افرادی که محل فعالیتشان تغییر کرده یک برگ اظهارنامه تغییر ادرس از اداره ثبت شرکت ها باید ارائه نمایند.

تبصره دو: افرادی که کارگاه تولیدی دارند باید از وزارتخانه تولیدی خود یک مدرک تولیدی معتبر ارائه نمایند.

مدارک لازم برای تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقوقی:

دو نسخه فرم کارت بازرگانی
مفاصا حساب مالیاتی شرکت
دو قطعه عکس سه در چهار از مدیر عامل در صورت تکمیل شدن صفحات کارت بازرگانی
اظهار نامه مالیاتی سال های قبل
مدارک مربوط به محل کار . یا سند مالکیت و یا اجاره نامه محضری
فیش حق تمبر

در صورت تغییر مدیر عامل شرکت مدارک زیر نیز باید ارائه شوند:

اصل کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل
اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیر عامل
اصل کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم مدیر عامل برای اقایان
ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی که باید حداقل دیپلم باشد

افراد غیر ایرانی و خارجی متقاضی برای دریافت و تمدید کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک نام برده شده بسته به حقیقی و یا حقوقی بودن انها باید اقدام به ارائه تاییدیه صلاحیت مدیران خارجی از سفارتخانه متبوعشان به همراه پروانه کار و اقامت دائم و یا موقت خود را ارائه نمایند.

با توجه به اینکه اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران اشخاص و شرکت های حقوقی و تعاونی را رتبه بندی می کنند در صورتیکه شرکتی موفق به دریافت رتبه مناسب شده باشد می توانند درخواست خود را برای تمدید کارت بازرگانی برای مدت بیش از یک سال و نهایتا تا پنج سال ارائه نماید.

در خصوص کارت بازرگانی باید این نکته را در نظر داشت که کارمندان دولتی اجازه دریافت کارت بازرگانی نخواهند داشت. ضمن اینکه افراد حقیقی و حقوقی نیز نمی توانند بیش از یک کارت بازرگانی به نام خود به ثبت برسانند. مگر اینکه درخواست کننده کارت بازرگانی قبلا بصورت شخص حقیقی یک کارت بازرگانی دریافت نموده باشد و این بار به عنوان نماینده یک شخص حقوقی و با معرفی یک شرکت و یا موسسه حقوقی اقدام به دریافت کارت بازرگانی بکند.

ضمنا ادرسی که ارائه می شود در اتاق بازرگانی ایران یکبار معتبر است و برای مرتبه بعدی صدور کارت بازرگانی با یک ادرس عملا غیر ممکن می باشد. واگذاری کارت بازرگانی به هر نحو یک عمل غیر قانونی است و دارندگان کارت حق ندارند اجازه استفاده از کارت بازرگانی را به افراد دیگر بدهند. در صورت رویت این موضوع تخلف محرز بوده و ممکن است کارت بازرگانی ضبط و برای دارنده کارت نیز عواقبی را داشته باشد. بنابر این حتی در صورت مفقود شدن کارت باید مراتب فورا اطلاع رسانی شود.

افرادی که به دلایل قانونی و حکم دادگاه و یا با صلاحدید اتاق بازرگانی و وازرت بازرگانی کارت بازرگانی انها باطل اعلام شده باشد تا مرتفع شده موضوع جرم به صورت کامل و شفافیت این موضوع برای اتاق ایران نمی توانند مجددا کارت بازرگانی دریافت نمایند. اما افرادی که کارت بازرگانی خود را بصورت اختیاری باطل کرده باشند برای دوره های بعدی با ارائه مدارک نام برده شده می توانند مجددا درخواست کارت بازرگانی داشته باشند.

اخذ کارت بازرگانی و تمدید ان دراتاق ایران با ارائه درخواست و تقاضانامه و همچنین اظهارنامه ممکن است و نماینده حقوقی افراد نیز می تواند به راحتی این کار را برای موکل خود انجام دهد. با توجه به شناخت و حساسیتی که این حوزه نیاز دارد می توانید بر روی تخصص و اعتبار ما برای دریافت کارت بازرگانی حساب کنید.