ثبت برند تجاری

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.41 (تعداد رای 16)

برند تجاری را اغلب مردم به خوبی می شناسند و با این واژه آگاهانه و یا نااگاهانه زیاد سر و کار دارند. وقتی به درب مغازه برای خرید محصولی مراجعه می کنید گاها برخی از محصولات را با نام برند تجاری آنها می شناسید و به همین نام از فروشنده درخواست کالایی را می کنید.

برند نام تجاری نیست. نام تجاری نامی است که شرکت ها و موسسات مختلف برای موضوع فعالیت خود انتخاب می کنند و نباید با برند تجاری اشتباه گرفته شود. برند تجاری نشانه و یا علامتی است که شرکت ها و یا اشخاص دیگر از آن استفاده می کنند تا بتوانند محصولات خود را شناسنامه دار کرده و بدین سان از محصولات دیگر بخصوص محصولات هم خانواده و مشابه و محصولات سایر رقبا محصول خود را تمایز داده و قابل شناسایی نمایند. برند تجاری را علامت تجاری ، لوگو ، ارم و حتی نشانه تجاری هم می نامند و  سابقا برای تمایز محصولات فقط ایجاد می شد. اما اکنون این برند به عنوان یک ابزار مهم کسب و کار تلقی می شود و می تواند به راحتی در جامعه معرفی و با مدیریت مناسب برند به یک نقطه قوت در سازمان ها تبدیل شود.

البته باید به این نکته تاکید کرد که ثبت برند و علامت های تجاری انحصار به بخش و یا حوزه خاصی ندارد و اینگونه نیست که تنها شرکت ها و یا افرادی که صاحب شرکت و یا موسسه ای باشند می توانند اقدام به تعریف و ثبت برند نمایند. ثبت برند و علامت تجاری می تواند توسط هر فرد اعم از حقیقی یا حقوقی و حتی زن و مرد به ثبت برسد و تنها پیش نیازی که لازم دارد داشتن یک طرح منحصر به فرد و کاملا قانونی می باشد.

اما برند باید در اداره مالکیت معنوی در تهران به ثبت برسد . این وظیفه تنها در این اداره و تنها در تهران ممکن می باشد و باید هر فرد حقیقی و حقوقی که خواهان ثبت برند می باشد با در دست داشتن مدارک لازم به اداره ثبت مالکیت معنوی مراجعه و برند خود را ثبت نماید. برای سهولت این امر بهتر است با متخصصین موسسه حقوقی ویونا قبلا مشورت نموده تا مجبور نباشید در صورتیکه در شهرستان هستید برای ثبت برند چندین بار به تهران مسافرت نمایید. شما حتی می توانید با ارائه یک وکالتنامه به موسسه ویونا طرح مورد نظر خود را به راحتی و بدون نیاز به مراجعه دوباره ثبت نمایید.

از برند برای موضوعات مختلفی می توانید استفاده نمایید که یکی از این موضوعات برند سازی و بازار یابی می باشد.

برند سازی چیست؟

برند تجاری به عنوان شاخصه اصلی کسب و کار شما و نشانه اصلی محصولات شما شناخته می شود. شما باید یک برند را به خوبی تعریف نموده و برای موفقیت آن برنامه ریزی نمایید. سپس برای رسیدن به موفقیت مورد نظرتان باید این برنامه ها را توسعه داده و در هر مرحله مدیریت نمایید. به فرآیند تولید، مفهوم دهی ، برنامه ریزی و نهایتا مدیریت یک برند در راستای یک تا چند هدف برند سازی می گویند.

در هنگام برند سازی محصولات خود باید به خوبی دقت نمایید که برند طرح مناسب و متناسب با ایده های شما را داشته باشد. این برند باید  افکار و ایده های شما را ارائه نماید پس لازم است ابتدا بدانید به دنبال چه هستید و می خواهید مشتریان از شما چه برداشتی داشته باشند و در مورد شما و محصولات شما چه تفکری داشته باشند. سپس باید با برند خود این مفهوم را انتقال دهید ولی مهم است که بتوانید حرف خود را اثبات نمایید.

وقتی محصولی با برند شما وارد بازار می شود و مفهوم آن یک کیفیت بالا و منحصر به فرد و متفاوت است باید این محصول این تجربه را به مشتری بدهد. مشتری اگر چنین تجربه ای را از محصول شما به دست اورد خود مبلغ و بازاریاب محصولات شما با ذکر نام برند شما خواهد شد. پس در نظر داشته باشید که به خوبی برند خود را مدیریت کردن یعنی دادن مفهوم درست و دفاع از این مفهوم با کیفیت و کمیت مناسبی که مشتری از محصولات شما انتظار دارد.

چرا باید برند تجاری را ثبت کرد؟

برند های تجاری شناسنامه محصولات شما هستند و این شناسنامه باید منحصر به محصولات شما باشد. هیچ فرد حقیقی و حقوقی تمایلی ندارد که شناسنامه محصولات خود را با فرد دیگری شریک شود. بخصوص اگر این فرد محصولات بی کیفیتی هم تولید کند. چگونه؟ به این شکل که برند موفق شما برای همه مشتریان تعریف شده و مشتری همواره از شما انتظار محصول خوب دارد. برند شما موفق است چون فردی از آن سو استفاده نمی کند. حالا اگر فردی از این موفقیت برای موفقیت خود استفاده نماید و برند شما را روی محصولات بی کیفیت خود بزند به راحتی بازار شما را از بین خواهد برد و مشتریان راضی شما را شاکی خواهد کرد ودیگر اعتبار قبل را نخواهید داشت.

به همین دلیل به شدت توصیه می شود که برند تجاری خود را به ثبت برسانید. برند های ثبت شده تحت حمایت دولت و سازمان مالکیت صنعتی هستند و هیچ کس نمی تواند به خود اجازه دهد از برند های ثبت شده بدون رضایت و موافقتنامه صاحبین برند به نفع خود استفاده نماید. اگر چنین کند صاحب برند می توان از حق خود در مراجع قانونی دفاع کند و جرائم سنگینی را به خاطی تحمیل نماید.

متاسفانه حتی بزرگترین برند های تجاری دنیا نیز از این تجربه بی نصیب نبوده و بارها مورد سو استفاده شرکت ها و اشخاص مختلف در جای جای دنیا قرار گرفته اند.

با روی کار امدن فرهنگ ثبت برند در هر کشور و حتی ثبت برند بصورت بین المللی حق مسلم استفاده از برند تنها به صاحب برند رسید و این مشکلات به شکل زیادی کاهش یافت.

برند های تجاری هم می توانند به صورت حقوقی به ثبت برسند که باید متقاضی ثبت برند یک شخصیت حقوقی مانند انواع شرکت های تجاری، موسسات غیر تجاری، تعاونی ها و سازمان های مختلف دولتی و غیر دولتی باشد و یا بصورت حقیقی به ثبت برسد که باید متقاضی  یک فرد صاحب صلاحیت و موجه با هر تیپ شخصیتی از بین مردم عادی جامعه باشد.

برند یا علامت تجاری توسط هر شرکت و یا فرد حقیقی بارها می تواند به ثبت برسد. منظور اینکه هر شخص حقیقی و یا حقوقی می تواند برند های متفاوت و مختلفی را برای موضوعات مختلف به ثبت برساند و این موضوع در قانون دارای محدودیتی نیست.

هر برند از زمان ارائه اظهارنامه ثبت به اداره مالکیت معنوی 10 سال اعتبار دارد و باید قبل از زمان منقضی شدن دوباره برای تمدید 10 ساله برند اقدام شود.

برای ثبت برند و علائم تجاری استفاده از تخصص کارشناسان موسسه ثبتی ویونا به شما کمک خواهد کرد که بتوانید برندی با کیفیت ، با مفهوم عمیق و متناسب، بدون اشتباهات رایج و فاحش، با دید بر اینده و فعالیت های مناسب و در طبقات مختلف به ثبت برسانید. اصلا موضوع ثبت برند را ساده و موقتی نپندارید. مراقب باشید این برند برای شما شخصیت خواهد اورد و این برند شناسنامه محصول شما است که قرار است برای شما سود اوری داشته باشد و باید بتواند اعتبار شما را هر چه بالاتر ببرد.