• خانه
 • مقاله
 • ثبت شركت توليد الكل و مواد ضد عفونی كننده

ثبت شركت توليد الكل و مواد ضد عفونی كننده

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.44 (تعداد رای 8)

تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده یکی از اساسی ترین نیازهای هر جامعه است و همواره بخصوص الکل در صنایع مختلف کاربرد داشته و به همین جهت بازار بسیار خوبی دارد. از این رو بسیاری از افراد به دنبال تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده با استفاده از فرمولاسیون های مختلف هستند. نکته مهمی که برای تولید انبوه مواد ضد عفونی کننده و الکل حائز اهمیت است، معتبر بودن برند های تولید کننده این مواد است و بدون داشتن شخصیت حقوقی نمی توان با تکیه بر نیاز بازار اقدام به تولید این مواد کرد.

در کنار برند تجاری ، نام و شخصیت حقوقی تولید کننده الکل و مواد ضد عفونی کننده بسیار اهمیت دارد، ضمن اینکه برای دریافت مجوز از وزارت بهداشت، باید قبلا کد اقتصادی خود را دریافت کرده باشید.

برای این منظور نیاز به ثبت شرکت دارید. مطابق با قانون تجاری ایران به صورت کلی 7 نوع شرکت تجاری در ایران وجود دارد که تقریبا با هر یک از این شخصیت های حقوقی می توان برای تولید قانونی الکل و مواد ضد عفونی کننده اقدام کرد. اما معمولا دو نوع از این شرکت های تجاری برای ثبت در حوزه مواد ضد عفونی کننده و الکل کاربرد بیشتری دارند و مورد توجه هستند.

شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود دو نوع شرکتی هستند که اغلب افرادی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند، در این قالب ها شرکت خود را ثبت می کنند. البته اگر قصد شما راه اندازی یک مجتمع بزرگ صنعتی در حوزه تولید مواد بهداشتی، الکل، مواد ضد عفونی کننده و برخی از اقلام خوراکی باشد استفاده از قالب شرکت سهامی عام و یا شرکت تعاونی نیز می تواند قالب های مناسبی باشد.

لازم به ذکر است که ثبت شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده نیازی به ارائه مجوز در حال حاضر ندارد، اما برای تولید باید مجوز تولید و  بهره برداری دریافت شود که این مجوز از طرف سازمان بهداشت یا سازمان غذا و دارو صادر می شود.

اما راه اندازی یک شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده در قالب شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود را در ادامه بیشتر با هم مرور خواهیم کرد.

ثبت شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده در قالب مسئولیت محدود

شرکت های با مسئولیت محدود از آن دست شرکت هایی هستند که نه تنها در ایران بلکه در تمامی دنیا شهرت فراوانی دارند و بسیار کاربردی هستند. این نوع شرکت تنها به مشارکت دو نفر برای راه اندازی نیاز دارند. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود دو نفر باید با هم تفاهم نامه همکاری داشته باشند و سرمایه مورد نیاز برای شرکت را به صورت سهم الشرکه تادیه نمایند.

جالب اینکه برای ثبت این شرکت نیازی نیست همان ابتدا کلیه سرمایه تعریف شده در حساب شرکت واریز شود و می توان با تعهد به تادیه سرمایه فرایند ثبت شرکت را تکمیل کرد. ضمن اینکه حداقل سرمایه لازم برای ثبت این شرکت تنها 100 هزار تومان است. هر یک از شرکا می توانند درصدی از سرمایه شرکت را تادیه نمایند.

حسن اساسی و بسیار مهم این شرکت ها این است که هر یک از شرکا تنها به اندازه سرمایه ای که وارد شرکت کرده اند که به نام سهم الشرکه شناخته می شود، در شرکت مسئولیت خواهند داشت و در صورت بدهی یا مدیون شدن شرکت بیش از اندازه سهم الشرکه خود، این هم بعد از اینکه از سرمایه شرکت برای پرداخت بدهی ها استفاده شد، نیازی نیست هزینه ای بکنند.

در عنوان این نوع شرکت ها باید عبارت با مسئولیت محدود دیده شود و باید مراقب بود که نامی از شرکا در عنوان شرکت برده نشود، اگر از نام شرکا در عنوان یا نام شرکت استفاده شود، آن فرد مسئولیت تضامنی در شرکت پیدا می کند، یعنی باید کلیه بدهی ها و دیون شرکت را پرداخت نماید زیرا به عنوان ضامن شناخته می شود.

برای اینکه شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده در قالب با مسئولیت محدود به ثبت برسانید به برخی مدارک مانند شرکتنامه، اساسنامه، اظهارنامه و غیره نیاز دارید که در ادامه این مطلب به آن اشاره خواهد شد. اما در نظر داشته باشید که فرایند ثبت شرکت کار پیچیده ای است و بهتر است برای این کار با مشاوران موسسه ویونا حتما مشورت نمایید.

ثبت شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده در قابل سهامی خاص

شرکت سهامی خاص محبوب ترین نوع شرکت در ایران است. ثبت شرکت سهامی خاص نیاز به حداقل سه نفر برای ثبت شرکت دارد زیرا این سه نفر باید به عنوان اعضا هیئت موسس و یا هیئت مدیره حداقل وجود داشته باشند. برای اینکه شرکت خود را در این قالب به ثبت برسانید باید این سه نفر با هم قرارداد یا تفاهم نامه ای امضا و متناسب با آن میزانی از سهام شرکت را عهده دار شوند.

شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود در این موضوع اشتراک دارند که به مبلغ حداقل 100 هزار تومان برای راه اندازی شرکت نیاز دارند. اما برای ثبت شرکت سهامی خاص باید حداقل 35 درصد از این مبلغ در همان ابتدا در حساب شرکت تادیه یا واریز شود. ضمن اینکه هر یک از شرکا در این شرکت به عنوان سهام دار شناخته می شوند که باید مبلغی از این سرمایه شرکت را عهده دار شوند و در ازا این سرمایه از شرکت سهام دریافت خواهند کرد.

بنابراین میزان مسئولیت سهام داران در شرکت سهامی خاص به اندازه سهام آنها خواهد بود و هر فرد تنها به اندازه سهام خود در این شرکت ها پاسخگوی دیون و بدهی های شرکت خواهد بود و این هم بعد از اینکه از دارایی شرکت، بدهی ها پرداخت شود.

میزان هر سهم باید در اساسنامه شرکت مشخص شود و بر همین اساس هر فرد سهام دار شرکت می شود. در شرکت سهامی خاص بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود که انتخاب بازرس اختیاری است، انتخاب بازرس یکی به عنوان بازرس اصلی و یکی به عنوان بازرس علی البدل الزامی است.

شرکت سهامی خاص عمدتا اعتبار خود را از میزان سرمایه خود دریافت می کند. بنابراین پیشنهاد می شود حتی المقدور سرمایه مناسبی برای شرکت در نظر گرفته شود. لازم به توضیح است که اعضا موسس یا سهامداران شرکت فقط می توانند این سرمایه را تامین کنند و فرد یا ارگانی خارج از این اعضا حق تامین سرمایه برای شرکت سهامی خاص را ندارد.

در عنوان شرکت سهامی خاص نیز باید عبارت سهامی خاص را قبل یا بعد از نام انتخاب شده برای شرکت لحاظ کرد و طبق قوانین نام گذاری این نام باید منحصر به فرد و سه سیلابه باشد و قوانین نام گذاری را رعایت کرده باشد و باز هم نباید نام هر یک از سهام داران در عنوان شرکت منظور شود.

ثبت شرکت سهامی خاص به اساسنامه، اظهارنامه، تقاضانامه و برخی دیگر از مدارک نیاز دارد که در ادامه به انها اشاره خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده:

 • تکمیل و ارائه شرکت نامه برای ثبت شرکت در قالب با مسئولیت محدود در دو نسخه
 • تکمیل و ارائه دو نسخه اساسنامه
 • تکمیل و ارائه سه نسخه اظهارنامه
 • ارائه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که همه اعضا آن را امضا کرده باشند.
 • ارائه صورتجلسه هیئت مدیره که همه اعضا آن را امضا کرده باشند.
 • ارائه نسخه صورتجلسه و یا گواهی کتبی از اعضا هیئت مدیره و بازرسین برای قبول سمت مدیریت و بازرسی
 • در صورتی که اهضا هیئت مدیره یا شرکا از اشخاص حقوقی باشند، باید ضمن ارائه معرفی نامه نماینده در سر برگ شرکت یک نسخه آخرین روزنامه رسمی شرکت به همراه روزنامه آخرین تغییرات ارائه شود.
 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی موسسین، مدیران و بازرسین
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه از اعضا و مدیران
 • ارائه وکالتنامه وکیل در صورتیکه وکلی کار ثبت شرکت را دنبال می کند
 • ارائه فیش پرداخت هزینه های ثبت شرکت
 • ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه مورد نیاز برای شرکت سهامی خاص

لازم به توضیح است که برای ثبت شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده در هر قالب ثبتی نیازی به ارائه مجوز از سازمان بهداشت و یا سازمان غذا و دارو نیست. اما بعد از ثبت شرکت و برای راه اندازی خط تولید و توزیع محصولات در بازار باید از وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو مجوز دریافت شود. برای این منظور باید مدارک زیر به این سازمان ها ارائه و مجوز دریافت شود:

مدارک لازم برای دریافت مجوز سازمان بهداشت یا غذا و دارو برای دریافت مجوز تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده:

 • پروانه ثبت شرکت
 • پروانه یا مجوز مسئول یا ناظر فنی شرکت
 • تکمیل و ارائه تعهد نامه تولید محصولات ضد عفونی کننده ( که بر روی سایت سازمان غذا و دارو وجود دارد)
 • طرح بسته بندی محصول
 • فرمولاسیون محصول
 • معرفی خط تولید محصولات
 • ارائه نمونه محصول تولید شده بعد از اخذ مجوز
 • دریافت تاییدیه آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو یا سازمان بهداشت
 • ارائه فرم تکمیل شده برای درخواست کد فراورده محصول ( بر روی سایت سازمان غذا و دارو)

به یاد داشته باشید که الکل و مواد ضد عفونی کننده تنوع زیادی دارند و از این جهت فرمولاسیون تولید این مواد باید به وزارت بهداشت ارائه شود و مجوزهای لازم برای تولید محصول دریافت شود. نکته مهم این است که برای دریافت کد فراوری و مجوز تولید، باید حتما قبل از آن شرکت خود را ثبت کرده باشید و پروانه تاسیس شرکت نیز ارائه شود.

تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده از جمله تولیداتی که از نظر تولید، قیمت و فروش تحت نظارت دولت انجام می شود و باید برچسب اداره امور اقتصادی و دارایی به نام باندول را نیز تولید کنندگان دریافت کنند. با وجود سو استفاده هایی که از تولید این نوع محصولات می شود، خریداران این محصولات باید توسط کارخانه به خوبی شناسایی شوند و برای آنها متناسب با سهمیه مشخص فروش انجام شود. عمده خریداران الکل و مواد ضد عفونی کننده مراکز درمانی، داروخانه ها، بیمارستان ها و آزمایشگاه های پزشکی یا دارو سازی ها هستند و بازار این محصول حتی در حوزه صنعتی نیز بسیار پر رونق است به طوری که انواع تولیدات بهداشتی و دارویی، عطر و ادکلن، انواع شوینده ها و غیره از این محصولات استفاده می کنند و می توان الکل را از صنایع مهم و مادر معرفی کرد. به همین جهت سود دهی آن دائمی و قطعی می باشد.

با توجه به تنوع انواع الکل (الکل طبی و الکل صنعتی) و کاربردها و درصد های متعددی که این محصولات دارند و همچنین طیف وسیعی از مواد ضد عفونی کننده در نظر داشته باشید که ثبت شرکت و اخذ مجوز این نوع شرکت ها کار پیچیده ای می تواند باشد و دانش حقوقی بالایی نیاز دارد.

به همین جهت مشاوران ما در موسسه ویونا آماده ارائه خدمات فوری با کمترین هزینه و تضمینی به علاقمندان ورود به حوزه تولید انواع الکل، مواد ضد عفونی کننده و بهداشتی می باشند.

دیدگاه‌ها  

+2 # ثبت شركت توليد الكل و مواد ضد عفونی كنندهعلی اکبر 1400-04-01 23:26
مشتریان اصلی شرکتهای تولید الکل و مواد ضدعفونی کننده چه مراکز و شرکتهایی هستند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # جواب: ثبت شركت توليد الكل و مواد ضد عفونی كنندهکارشناس ثبتی 1400-04-01 23:35
عمده خریداران الکل و مواد ضد عفونی کننده مراکز درمانی، داروخانه ها، بیمارستان ها و آزمایشگاه های پزشکی یا دارو سازی ها هستند و بازار این محصول حتی در حوزه صنعتی نیز بسیار پر رونق است به طوری که انواع تولیدات بهداشتی و دارویی، عطر و ادکلن، انواع شوینده ها و غیره از این محصولات استفاده می کنند و می توان الکل را از صنایع مهم و مادر معرفی کرد. به همین جهت سود دهی آن دائمی و قطعی می باشد.
با توجه به تنوع انواع الکل (الکل طبی و الکل صنعتی) و کاربردها و درصد های متعددی که این محصولات دارند و همچنین طیف وسیعی از مواد ضد عفونی کننده در نظر داشته باشید که ثبت شرکت و اخذ مجوز این نوع شرکت ها کار پیچیده ای می تواند باشد و دانش حقوقی بالایی نیاز دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # ثبت شركت توليد الكل و مواد ضد عفونی كنندهناصر 1400-03-30 16:37
مدارک لازم برای دریافت مجوز تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # جواب: ثبت شركت توليد الكل و مواد ضد عفونی كنندهکارشناس ثبتی 1400-03-30 16:49
• پروانه ثبت شرکت
• پروانه یا مجوز مسئول یا ناظر فنی شرکت
• تکمیل و ارائه تعهد نامه تولید محصولات ضد عفونی کننده
• طرح بسته بندی محصول
• فرمولاسیون محصول
• معرفی خط تولید محصولات
• ارائه نمونه محصول تولید شده بعد از اخذ مجوز
• دریافت تاییدیه آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو یا سازمان بهداشت
• ارائه فرم تکمیل شده برای درخواست کد فراورده محصول
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # ثبت شركت توليد الكل و مواد ضد عفونی كنندهمجید 1400-03-29 23:25
برای ثبت شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده چه مدارکی مورد نیاز است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # جواب: ثبت شركت توليد الكل و مواد ضد عفونی كنندهکارشناس ثبتی 1400-03-29 23:36
• تکمیل و ارائه شرکت نامه برای ثبت شرکت در قالب با مسئولیت محدود در دو نسخه
• تکمیل و ارائه دو نسخه اساسنامه
• تکمیل و ارائه سه نسخه اظهارنامه
• ارائه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که همه اعضا آن را امضا کرده باشند.
• ارائه صورتجلسه هیئت مدیره که همه اعضا آن را امضا کرده باشند.
• ارائه نسخه صورتجلسه و یا گواهی کتبی از اعضا هیئت مدیره و بازرسین برای قبول سمت مدیریت و بازرسی
• در صورتی که اهضا هیئت مدیره یا شرکا از اشخاص حقوقی باشند، باید ضمن ارائه معرفی نامه نماینده در سر برگ شرکت یک نسخه آخرین روزنامه رسمی شرکت به همراه روزنامه آخرین تغییرات ارائه شود.
• ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی موسسین، مدیران و بازرسین
• ارائه گواهی عدم سو پیشینه از اعضا و مدیران
• ارائه وکالتنامه وکیل در صورتیکه وکلی کار ثبت شرکت را دنبال می کند
• ارائه فیش پرداخت هزینه های ثبت شرکت
• ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه مورد نیاز برای شرکت سهامی خاص
لازم به توضیح است که برای ثبت شرکت تولید الکل و مواد ضد عفونی کننده در هر قالب ثبتی نیازی به ارائه مجوز از سازمان بهداشت و یا سازمان غذا و دارو نیست. اما بعد از ثبت شرکت و برای راه اندازی خط تولید و توزیع محصولات در بازار باید از وزارت بهداشت یا سازمان غذا و دارو مجوز دریافت شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن