ثبت شرکت در اراک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

اراک مرکز استان مرکزی و یکی از بزرگترین شهرهای ایران است. این شهر بالغ بر 500هزار نفر جمعیت دارد که آن را چهاردهمین شهر پرجمعیت ایران ساخته است. در گذشته این منطقه به نام عراق شناخته می شده که به دلیل تشابه اسمی با کشور عراق نام عراق عجم بر آن نهادند. قدمت این شهر به دوران قاجار برمی‌گردد و با این حساب کمی بیش از دو قرن قدمت دارد. اراک یکی از شهرهای مهم صنعتی ایران است که صنایع گوناگونی دارد به طوری که از لحاظ تولید صنایع مادر رتبه دوم و به طور کلی رتبه چهارم را در میان شهرهای صنعتی دارد. بزرگترین کارخانه آلومینیوم و تولید 80 درصد تجهیزات انرژی کشور و قرار داشتن بزرگترین معدن سدیم سولفات در این شهر باعث شده تا اراک به یکی از آلوده ترین شهرهای ایران تبدیل شود. این شهر، همانطور که گفته شد بزرگترین کارخانه آلومینیوم (ایرالکو) را دارد که یکی از قطب های اصلی تولید آلومینیوم در خاورمیانه است. اولین کارخانه تولید واگن و کمباین نیز در این شهر وجود دارد. کارخانه های صنعتی مهم دیگر عبارتند از: هپکو، آذراب، ماشین سازی و... بیشترین آثار تاریخی این شهر به دوران قاجار برمی­گردد؛ مانند: حمام چهار فصل و بازار اراک. از آنجایی که اراک از شهرهای مهم صنعنی ایران به شمار می آید و از نظر اقتصادی و تجاری بسیار حائز اهمیت است سرمایه گذاری و راه اندازی شرکت در این شهر بسیار سودده و پربازده است. اگر فکر راه‌اندازی شرکتی در این شهر دارید این مقاله را از دست ندهید و با کمک گرفتن از ثبت شرکت ویونا به راحتی شرکت خود را ثبت کنید.

درباره‌ ثبت شرکت در اراک

شما برای ثبت شرکت در اراک می‌توانید به اداره‌های ثبت شرکت مراجعه کنید یا با تماس با متخصصان ثبت شرکت ویونا راهنمایی لازم برای ثبت آسان، دقیق و بدون دردسر را دریافت کنید.

دقت کنید که اولین قدم برای ثبت شرکت این است که سه شرط لازم برای تاسیس شرکت را داشته باشید. یعنی:

همه‌ی شرکا با رضایت وارد کار شوند.

شرکا «اهلیت معامله» را داشته باشند. یعنی مجنون و صغیر نباشند.

موضوع فعالیت شرکت عقلانی و مشروع باشد. همچنین قانون موضوع را تایید کند. مثلا ثبت شرکت قمارخانه در قانون ممنوع اعلام شده است.

پس از این که از این سه موضوع اطمینان حاصل کردید نوبت آن می‌رسد که اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید. به طور کلی برای ثبت شرکت نیاز به داشتن این اطلاعات است:

کپی شناسنامه و کارت ملی همه‌ی اعضای شرکت

گواهی عدم سوءپیشینه‌ی همه‌ی اعضای شرکت

پنج نام پیشنهادی برای شرکت

موضوع یا موضوع‌های فعالیت شرکت

نشانی شرکت

مقدار سرمایه‌ی شرکت

سهامداران، میزان سهم هر یک، سمت هر یک از مدیران، بازرسان (شرکت سهامی خاص) و حق امضا یا حق امضاهای شرکت.

حال که با این شرایط آشنا شدید بد نیست بدانید که طبق قانون (ماده‌ی 20 قانون تجارت) شرکت‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند. ما در این جا درباره‌ی شرکت سهامی خاص و موسسه صحبت خواهیم کرد.

ثبت موسسه در اراک

وقتی می‌گوییم موسسه، باید توجه داشت که منظور ما موسسه‌ی غیرتجاری است. موسسه‌ی تجاری همان شرکت نامیده می‌شود. مثلا اگر شما می‌خواهید در راه خیریه، یا امور علمی یا ادبی فعالیت کنید، یعنی شما قصد تشکیل یک موسسه را دارید. کسانی که موسسه را تاسیس می‌کنند ممکن است به فکر سودآوری از کار خود باشند یا نباشند. معمولا موسسه‌ها به نام کانون، انجمن، بنگاه و مانند آن نامیده می‌شوند.

به طور کلی می­توان موسسه­های غیرتجاری را به دو نوع تقسیم کرد. نوع اول موسسه­هایی که با هدف کسب سود مالی تشکیل می­شوند و پس از به دست آوردن سود، آن را بین اعضای خودشان یا دیگران تقسیم می­کنند. مثال این نوع از موسسه­ها، کانون­های فنی هستند. فراموش نکنید که در این نوع موسسه­ها، مدرک تحصیلی و تخصص موسس­های موسسه باید با موضوع موسسه منطبق باشد و در غیر این صورت آن­ها نمی‌توانند آن موسسه را ثبت کنند.

 نوع دوم موسسه­ها، موسسه­هایی است که هدفشان به دست آوردن مال و سپس تقسیم آن بین دیگران نباشد. مانند بنگاه­های خیریه. این موسسه­ها برای فعالیت باید از نیروی انتظامی محل، اجازه­نامه دریافت کنند.

در موسسه­های غیرتجاری نباید شرکا از دو نفر کم­تر باشند. یعنی همان قانونی که در شرکت­ها برقرار است در موسسه­های غیرتجاری هم برقرار است. اما ویژگی دیگر موسسه­ی غیرتجاری این است که سرمایه­ی آن به هر میزان که باشد مشکلی نیست.

برای آن که موسسه ثبت کنید باید تقاضانامه، اساسنامه، مدارک شناسایی اعضا (کپی شناسنامه و کارت ملی) و وکالت­نامه داشته باشید. مدارک شناسایی باید برای شرکا و اعضای هیئت مدیره فراهم شود.

ثبت شرکت سهامی خاص در اراک

اگر نمی­خواهید شرکت شما به شکل عمومی منتشر شود و می­خواهید به راحتی سرمایه­ی شرکت خود را کنترل کنید و بدانید سرمایه­ی شرکت در دست چه کسانی است، باید سراغ ثبت شرکت سهامی خاص بروید. مهم­ترین شرایط ثبت شرکت سهامی خاص در اراک این است که حداقل سه نفر به عنوان اعضای اصلی شرکت معرفی شوند و این سه نفر همگی به سن قانونی که همان هجده سال باشد رسیده باشند. شرکت سهامی خاص باید حداقل دو نفر عضو هیئت مدیره و یک نفر سهام­دار داشته باشد.

علاوه بر این حداقل دو نفر از اعضای شرکت باید به عنوان بازرس معرفی شوند. یکی بازرس اصلی و یکی بازرس علی­البدل. این دو نفر نباید با هیئت مدیره­ی شرکت نسبت نسبی داشته باشند. هر عضو یعنی هر کدام از اعضای هیئت مدیره و هر کدام از دیگر اعضای شرکت باید حداقل یک سهم در شرکت داشته باشند وگرنه دیگر عضو شرکت محسوب نمی­شوند.

همچنین هیچ کدام از اعضای هیئت مدیره و همچنین اعضای شرکت نباید سوءپیشینه­ی کیفری داشته باشند. و در پایان این که سرمایه­ی شرکت حداقل باید 1 میلیون ریال باشد. از هر مبلغی که به عنوان سرمایه­ی شرکت معرفی شود حداقل سی و پنج درصد آن در یک حساب بانکی واریز شود که این مبلغ به عنوان تعهد شرکت شناخته می­شود.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که مبلغ تعهد شرکت باید در کدام بانک واریز شود. آیا حتما باید در یک بانک خاص یا یک بانک دولتی باشد؟ پاسخ این است که هیچ فرقی ندارد. این مبلغ را در هر بانکی می­توانید واریز کنید. مسئولان بانک خودشان می­دانند که شما برای چه می­خواهید واریز کنید و راهنمایی­تان می­کنند. حساب شما باید یک حساب حقوقی به نام شرکت باشد و جلوی نام شرکت عبارت «در حال تاسیس» درج شود. این حساب غیرقابل برداشت است و پس از واریز حداقل 35% سرمایه­ی بیان­شده­ی شرکت باید فیش واریزی را به اداره­ی ثبت شرکت­ها تحویل دهید.

همچنین اگر می­خواهید بدانید که در ثبت شرکت سهامی خاص، بازرس باید چه ویژگی خاصی داشته باشد باید اظهار بداریم که به جز این که بازرس­ها نباید با اعضای هیئت مدیره نسبت نسبی داشته باشند و نباید سوءپیشینه داشته باشند، دیگر ویژگی خاصی مد نظر نیست.

دقت کنید که طبق بخشنامه­ی 90536/92 به تاریخ 26/5/92 اداره­ ثبت شرکت­ها شرکت سهامی خاص را نمی­شود به شرکت با مسئولیت محدود تبدیل کرد. بنابر این بهتر پیش از شروع فرایند ثبت شرکت در این باره تصمیم لازم را بگیرید. ثبت شرکت ویونا در این باره می­تواند بسیار به شما کمک کند.

اگر می­خواهید از فرصت ثبت شرکت در شهر اراک بهر­ه­ مند شوید بهتر است با مشاوران ما در ثبت شرکت ویونا تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.