ثبت شرکت در تبریز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

تبریز بزرگترین شهر صنعتی در شمال غرب کشور و مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهر بزرگترین قطب اقتصادی منطقه است و از نظر اقتصادی، تجاری، اداری، تفریحی، توریستی، تاریخی و فرهنگی اهمیت ویژه‌ای دارد. مردم این شهر به زبان ترکی آذربایجانی با لهجه‌ی تبریزی صحبت می‌کنند. این شهر بالغ بر یک‌میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد. این شهر در طول تاریخ با پستی های و بلندی های زیادی همراه بوده و حوادث طبیعی زیادی مانند زلزله و سیل را پشت سر گذاشته است. قدمت این شهر به دوره اشکانی و ساسانی برمی‌گردد و حاکمان زیادی بر این شهر حکومت کرده‌اند. تبریز مدت بسیار طولانی‌ای پایتخت سیاسی ایران بوده است. در دوره‌ی ایلخانیان شهر تبریز به شکوفایی رسید. در سال 1500 میلادی این شهر پنجمین شهر پرجمعیت جهان بوده است به طوری که جمعیتش با استانبول، پایتخت امپراتوری عثمانی برابر بوده است. این شهر مجددا در دوره‌ی قاجار به شکوفایی رسید و مهم‌ترین شهر ایران بوده است. در سده ی اخیر نیز شهر تبریز نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ و اقتصاد ایران داشته که برای مثال می‌توان به تاثیر آن در خاموش نشدن انقلاب مشروطه اشاره کرد. امروزه نیز تبریز جزء مهم ترین شهرهای صنعتی ایران است. این شهر از لحاظ آثار تاریخی نیز بسیار حائز اهمیت است و از جمله‌ی آنها می‌توان به مسجد کبود و ارگ تبریز اشاره کرد. این شهر به دلیل صنعتی بودن دومین شهر آلوده‌ی کشور است. با این حال از لحاظ اقتصادی نیز رتبه‌ی بالایی در کشور دارد. از فعالیت‌های اقتصادی در این شهر می‌توان به صنایع غذایی، صنایع دستی و هنری، ماشین سازی و تجارت است. نوقا، قرابیه، باسلق و سفال، سوزن دوزی، قلم‌کاری روی مس از سوغاتی‌های شهر زیبای تبریز است. با توجه به این که این شهر از لحاظ اقتصادی و صنعتی رتبه بالایی در کشور دارد، گزینه‌ی بسیار مناسبی از لحاظ سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی شرکت است.

اگر اهل تبریز هستید یا می‌خواهید فرصت سرمایه‌گذاری در تبریز را به دست بیاورید و برای ثبت شرکت در تبریز، به دنبال راهکاری ساده می‌گردید این مطلب به شما کمک می‌کند.

درباره‌ ثبت شرکت در تبریز

25 اداره‌ ثبت اسناد و املاک زیرمجموعه‌ی اداره‌ی ثبت شرکت‌های استان آذربایجان شرقی قرار دارند. 24 اداره به عنوان واحد ثبتی و یک اداره به عنوان نمایندگی فعالیت می‌کند. این واحدها در کل استان پراکنده هستند و عبارتند از: تبریز مرکز، تبریز شرق، تبریز غرب، مراغه، اهر، میانه، مرند، شبستر، سراب، آذرشهر، کلیبر، هشترود، بناب، اسکو، عجبشیر، بستان‌آباد، ملکان، هریس، جلفا، خسروشهر، چاراویماق، ترکمانچای، گوگان، ایلخچی و ورزقان. ثبت شرکت ویونا برای ثبت شرکت در تبریز همواره در کنار شماست.

ماده‌ی 20 قانون تجارت شرکت‌ها را به چندین نوع مختلف تقسیم می‌کند. در این مقاله درباره‌ ثبت شرکت سهامی خاص در تبریز سخن می‌گوییم.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص در تبریز

برای ثبت شرکت سهامی خاص در تبریز نیاز به کپی شناسنامه و کارت ملی همه‌ی اعضا، اصل گواهی عدم سوءپیشینه برای همه‌ی اعضا و گواهی واریز حداقل 35 درصد سرمایه‌ی اولیه دارید. همچنین باید اظهارنامه‌ی شرکت سهامی خاص (در دو نسخه)، اساسنامه‌ی شرکت سهامی خاص (در دو نسخه)، صورت‌جلسه‌ی مجمع عمومی هیئت موسس (در دو نسخه)، صورت‌جلسه‌ی هیئت مدیره (در دو نسخه) و وکالت‌نامه هم تهیه کنید. اگر برای تهیه‌ی این مدارک در روند ثبت شرکت در تبریز به مشکلی برخوردید ثبت شرکت ویونا به شما کمک خواهد کرد.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص در تبریز

اگر می‌خواهید در تبریز، شرکت سهامی خاص ثبت کنید باید حداقل 3 نفر عضو و 2 نفر بازرس داشته‌باشید. علاوه بر این باید حداقل صد هزار تومان به عنوان سرمایه‌ی اولیه در نظر بگیرید که حداقل 35 درصد آن (یعنی حداقل 35 هزار تومان آن) نقدا پرداخت شود. منظور از پرداخت نقدی، واریز مبلغ در یک حساب بانکی است (برای آگاهی از جزئیات این حساب با ثبت شرکت ویونا تماس بگیرید). هیئت مدیره و اعضای شرکت حتما باید یک سهم داشته باشند و همچنین نباید سوءپیشینه‌ی کیفری داشته باشند. بازرس‌ها به اصلی و علی‌البدل تقسیم می‌شوند. بازرس‌ها نباید با اعضای هیئت مدیره نسبت نَسَبی داشته باشند. اما نسبت نَسَبی دقیقا به چه معناست؟ به صورت ساده می‌توان گفت نسبت نسبی یعنی دو نفر نباید فامیل (نام خانوادگی) یکسانی داشته باشند.

اما چرا باید شرکت سهامی خاص در تبریز ثبت کنید؟

مهم‌ترین محاسنی که می‌توان برای ثبت شرکت سهامی خاص بیان کرد راحت بودن نقل و انتقال سهام و فعالیت دوستانه در یک جمع کوچک و محدود است که امکان کنترل سرمایه در آن وجود دارد. علاوه بر این دو حسن بزرگ، این که مسئولیت سهامداران در شرکت سهامی خاص فقط محدود به سهام خودشان است یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

اما از سوی دیگر باید در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت سهامی خاص مقررات زیادی وجود دارد و مالیات در آن پیچیده‌تر از انواع دیگر شرکت است. بنابر این بهترین راه کمک گرفتن از مشاوران مطمئن است تا در روند ثبت شرکت در تبریز به مشکلی برنخورید.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در تبریز

پس از آن که مطمئن شدید نوع شرکتی که می‌خواهید در تبریز ثبت کنید، باید سهامی خاص باشد، نوبت به مراحل بعدی می‌رسد. اولین کار این است که قرارداد مربوطه را با ثبت شرکت ویونا به امضا برسانید. سپس مدارک مورد نیاز را (که در بالا توضیح دادیم) تهیه کنید. پس از آن نوبت به ثبت نام در سایت اداره‌ی ثبت شرکت‌ها می‌رسد. اما پیش از آن که به سراغ این سایت بروید، باید نام مورد نظر خود را برای شرکت انتخاب کرده باشید. سپس 35 درصد مبلغ سرمایه را در بانک مربوطه واریز می‌کنید و گواهی آن را ارائه می‌کنید. مرحله‌ی بعدی امضای مدارک و فرم‌های لازم است و سپس باید مدارک را برای اداره‌ی ثبت شرکت‌ها ارسال کنید و وجوه حق‌الثبت و حق‌الدرج را به حساب ثبت شرکت ویونا واریز کنید. مطمئن باشید که در همه‌ی این مراحل متخصصان ما در کنار شما خواهند بود.

اما شاید با خواندن مراحل ذکرشده در بالا، این سوال برای پیش آمده باشد که چگونه باید نام مناسبی برای شرکت خود انتخاب کند. نامی که شما انتخاب می‌کنید از نظر اداره‌ی ثبت شرکت‌ها چند ویژگی مهم باید داشته باشد. اولین نکته این است که نام شرکت شما نباید خارجی (غیر ایرانی) باشد. دوم این که این نام نباید پیش از این برای شرکت دیگری انتخاب شده و ثبت شده باشد. همچنین نام انتخابی باید معنا و مفهوم مشخصی داشته باشد و در پایان این نام نباید با فرهنگ ایران و اسلام تضاد داشته باشد.

آورده‌ غیرنقدی در شرکت سهامی خاص

نکته‌ی دیگری که بهتر است درباره‌ی ثبت شرکت سهامی خاص در تبریز به آن اشاره کنیم این است که سرمایه‌ی سهامداران شرکت‌های سهامی خاص می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی باشد. سرمایه‌ی غیرنقدی یعنی یک دارایی، امتیاز یا فعالیت که شرکای شرکت در قبال خرید سهام، به شرکت پرداخت می‌کنند. فرض کنید یکی از سهامداران کارخانه یا کارگاه صنعتی خود را به شرکت بدهد. حالا او می‌تواند معادل ریالی کارخانه یا کارگاه صنعتی خود را به صورت سهام از شرکت دریافت کند. اما ارزش این دارایی را چه کسی تعیین می‌کند؟ با توجه به این که قیمت‌ها روزبه‌روز تغییر می‌کنند و در این میان امکان تقلب یا قیمت پایین یا بالا دادن وجود دارد. برای این که در روند آورده‌ی غیرنقدی در شرکت سهامی خاص مشکلی پیش نیاید، کارشناس دادگستری ارزش آن را تعیین می‌کند و نظر او به عنوان ارزش ریالی آن آورده اعمال می‌گردد.

در پایان باید اشاره کنیم که تبریز به خاطر موقعیت اقتصادی خود و مرکز استان آذربایجان شرقی بودن، فرصت‌های فراوانی برای ثبت شرکت دارد. با این توضیحات اگر مایل به ثبت شرکت در تبریز بودید، می‌توانید از کمک‌های مشاوران مجرب ثبت شرکت ویونا بهره‌مند شوید.