ثبت شرکت در زاهدان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

زاهدان یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان است که در جنوب شرقی ایران قرار دارد. این شهر از شرق به مرز پاکستان و افغانستان منتهی می­شود و یک شهر مرزی­ست. به همین دلیل از لحاظ تجاری و نظامی حائز اهمیت است. آب و هوای زاهدان گرم و خشک است و معمولا در این شهر باران نمی­بارد. این شهر بالغ بر 550 هزار نفر جمعیت دارد و یازدهمین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر صنایع دستی بسیار زیبایی دارد که می­توان به آیینه­ دوزی، سوزن­دوزی و سکه­ دوزی اشاره کرد.

درباره­ ثبت شرکت در زاهدان

استان سیستان و بلوچستان که زاهدان مرکز آن است شامل 19 شهرستان است. این شهرستان­ها عبارتند از دلگان، زابل، زهک، ایرانشهر، چابهار، خاش، زاهدان، سراوان، سرباز، سیب و سوران، فنوچ، قصرقند، کنارک، مهرستان، میرجاوه، نیک­شهر، نیمروز، هیرمند و هامون. این شهرستان­ها در مجموع شامل 34 شهر هستند. شما برای ثبت شرکت در سیستان و بلوچستان می­توانید ازطریق اداره­ی ثبت شرکت­ها اقدام کنید و یا با کمک ثبت شرکت ویونا این کار را انجام دهید.

چه اطلاعاتی برای ثبت شرکت در زاهدان لازم است؟

هر نوعی از شرکت نیازبه مدارک مختلفی دارد. اما به طور کلی اطلاعات و مدارکی که برای ثبت هر گونه شرکت در زاهدان لازم است عبارتند از:

 • مدارک شناسایی (شامل کارت ملی و شناسنامه) برای اعضای شرکت
 • گواهی عدم سوءپیشینه برای اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل و بازرس­ها
 • پنج نام پیشنهادی برای شرکت
 • موضوع یا موضوع­های فعالیت شرکت
 • نشانی دقیق شرکت
 • مقدار سرمایه­ شرکت
 • نام سهام­داران و میزان سهام هر کدام از آن­ها
 • نام مدیران و سمت هر کدام از آن­ها
 • حق امضای شرکت

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در زاهدان

اگر برای اولین بار است که می­خواهید اقدام به ثبت شرکت در زاهدان کنید، یکی از بهترین گزینه­ ها ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که چند نفر (حداقل دو نفر) برای کارهای تجاری تاسیس می­کنند و هر کدام از این چند نفر فقط به مقداری که در شرکت سرمایه ­گذاری کرده­ اند در برابر تعهدات شرکت مسئول هستند. در شرکت با مسئولیت محدود، سرمایه به سهام تقسیم نمی­شود.

حداقل سرمایه­ ای که باید در شرکت با مسئولیت محدود قرار دهید یک میلیون ریال است. حداقل دو نفر از اعضای اصلی شرکت باید به سن قانونی رسیده باشند و حداقل دو نفر از اعضای اصلی شرکت سهام داشته باشند. البته میزان و مقدار سهام مهم نیست. البته باید دقت کرد که بعضی بانک­ها به شرکت با مسئولیت محدود تسهیلات نمی­دهند و همچنین بعضی شرکت­های دولتی نمی­گذارند شرکت با مسئولیت محدود در مناقصه­ها و مزایده­ها شرکت کند. همچنین امکان داشتن سهام قابل انتقال در این نوع شرکت­ها وجود ندارد. با این حال راحتی آن در ثبت و این که فقط با دو نفر می­توان این شرکت را تشکیل داد، باعث شده است که افراد زیادی به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در زاهدان روی بیاورند. البته همین جا لازم به تذکر است که بعضی افراد گمان می­کنند که روند ساده­ی ثبت شرکت با مسئولیت محدود باعث می­شود که مالیات کم­تری هم برای این نوع شرکت در نظر گرفته شود. اما این اشتباه است. مالیات شرکت با مسئولیت محدود نیز مانند دیگر انواع شرکت­ها (مانند شرکت سهامی خاص، سهامی عام و...) باید به صورت دقیق پرداخت شود. مالیات بر سود و مالیات بر ارزش افزوده همانند انواع دیگر شرکت­ها در شرکت با مسئولیت محدود نیز وجود دارد. 

همچنین لازم به تذکر است که شما بعد از ثبت شرکت با مسئولیت محدود در زاهدان، نمی­توانید شرکت خود را به شرکت سهامی خاص یا سهامی عام یا هرگونه شرکت دیگری تبدیل کنید. این موضوع را اداره­ی کل ثبت شرکت­ها در بخشنامه­ شماره­ 90536/92 خود آورده است. علاوه بر این شاید برای شما جالب باشد که بدانید اگر فردی به سن قانونی نرسیده باشد اگر چه نمی­تواند عضو هیئت مدیره یا مدیرعامل شود اما می­تواند سهامدار شرکت شود.

حال اگر مایل به ثبت چنین شرکتی هستید باید بدانید که علاوه بر کپی مدارک شناسایی اعضا و گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضا نیاز به اظهارنامه، اساسنامه، صورت­جلسه­ مجمع عمومی، صورت­جلسه­ هیئت مدیره و وکالت­نامه نیز دارید. البته ثبت شرکت ویونا به شما برای تهیه­ی این مدارک کمک می­کند و راهنمایی­های لازم را می­توانید از متخصصان ما بگیرید.

پس از فهمیدن این نکات، بهتر است به مفهومی در ثبت شرکت با مسئولیت محدود در زاهدان نیز اشاره کنیم و آن مفهوم سهم­ الشرکه است. همان طور که گفتیم سرمایه­ی شرکت در شرکت با مسئولیت محدود به چند قطعه سهام تقسیم نمی­شود حال جای سوال دارد که پس سرمایه چگونه تقسیم می­شود؟ این جاست که مفهوم سهم‌الشرکه به وجود می­آید. هر یک از شریک­ها در شرکت با مسئولیت محدود ممکن است بخشی از سرمایه­ی شرکت را به صورت نقدی یا غیرنقدی تامین کند. این سرمایه (که آورده­ی نقدی یا غیرنقدی نامیده می­شود) سهم­الشرکه نام دارد. دقت کنید که هر یک از شریک­ها باید سهم­الشرکه­ی خود را کامل پرداخت کند. طبق ماده­ی 98 قانون تجارت درباره­ی قیمت و ارزش آورده­ی غیرنقدی، شریک­ها نسبت به قیمتی که در هنگام تشکیل شرکت برای آن سهم­الشرکه­ی غیرنقدی تعیین شده در مقابل دیگر افراد مسئولیت دارند.

ثبت شرکت سهامی خاص در زاهدان

حال نوبت آن است که کمی درباره­ ثبت شرکت سهامی خاص صحبت کنیم. شرکت سهامی خاص یک نوع شرکت بازرگانی است. سرمایه­ شرکت سهامی خاص به سهام تقسیم می­شود و موسسان شرکت همه­ سرمایه آن را تامین می­کنند. البته بین این نوع شرکت با شرکت با مسئولیت محدود تفاوت­هایی هست که در هنگام توضیح کامل جزئیات شرکت سهامی خاص خودتان متوجه خواهید شد.

در شرکت سهامی خاص سهامداران نباید از سه نفر کم­تر باشند. همچنین سهامداران به مقدار مبلغ اسمی سهام در برابر تعهدات شرکت پاسخگو هستند و عنوان شرکت سهامی خاص باید قبل یا بعد از نام شرکت (بدون فاصله از نام شرکت) ذکر شود. یکی از مهم­ترین ویژگی­های مثبت این نوع شرکت این است که به علت محدود بودن سرمایه­گذاران و سهامدارانش می­توان روی سرمایه­ی شرکت کنترل لازم را داشت. به طور کلی شرایط ثبت شرکت سهامی خاص عبارت است از:

 • حداقل سه نفر از اعضای اصلی شرکت باید هجده سال تمام یا بیش­تر سن داشته باشند. یعنی به سن قانونی رسیده باشند. همچنین هیئت مدیره حداقل باید دو عضو داشته باشد و سهامداران باید حداقل یک نفر باشند.
 • دو نفر یا بیشتر از اعضای شرکت باید به عنوان بازرس اصلی و علی­ البدل معرفی گردند. بازرسان نباید با هیئت مدیره هم­ فامیل باشند.
 • اعضای شرکت و هیئت مدیره باید یک سهم یا بیشتر در شرکت داشته باشند.
 • اعضا و هیئت مدیره­ی شرکت سهامی خاص نباید سوءپیشینه­ی کیفری داشته باشند.
 • سرمایه­ی شرکت باید حداقل صد هزار تومان باشد که البته سی و پنج درصد آن باید در یک حساب بانکی واریز گردد.

حال پس از دانستن این اطلاعات، باید مدارک لازم را برای ثبت شرکت سهامی خاص در زاهدان فراهم کنید. این مدارک عبارتند از مدارک شناسایی شامل کپی کارت ملی و کپی شناسنامه برای همه­ اعضای شرکت، گواهی­های عدم سوءپیشینه باز هم برای همه­ اعضای شرکت، وکالت­نامه، اظهارنامه، اساسنامه، صورت­جلسه­ی هیئت مدیره و صورت­جلسه­ مجمع عمومی موسسان.

شما پس از فراهم کردن این مدارک می­توانید برای ثبت شرکت سهامی خاص در زاهدان اقدام کنید. فراموش نکنید که با تماس با مشاوران ثبت شرکت ویونا می­توانید در این باره اطلاعات بیش­تری دریافت کنید.