ثبت شرکت در سمنان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

سمنان، مرکز شهرستان و استان سمنان است. شهری با آب و هوای معتدل و خشک که در همسایگی دامغان و شهمیرزاد است. این شهر یک فرودگاه تجاری دارد. سمنان همچنین معادن نمک، گچ، بنتونیت، زئولیت و سلستین دارد. همچنین این شهر یک پایگاه فضایی نیز دارد که ماهواره‌های ایرانی از آن پرتاب می‌شوند.

استان سمنان ششمین استان کشور از نظر وسعت و مساحت است. رئیس‌جمهورهای ایران از سال 1384 تا 1400 از این استان بودند. قالی سمنان در کنار گلیم، نمد، سرامیک و سفال از مهم‌ترین صنایع دستی این استان است. شرکت شهرک‌های صنعتی سمنان شامل یازده شهر صنعتی در این استان است که اکثر آن‌ها در زمینه‌ی معادن فعالیت می‌کنند. استان سمنان رتبه‌ی اول را در تولید نمک، گچ و سولفات سدیم و رتبه‌ی دوم را در تولید زغال سنگ و رتبه‌ی سوم را در تولید کرومیت در ایران دارد. از این لحاظ استان سمنان و شهر سمنان یکی از مکان‌های عالی برای سرمایه‌گذاری در ایران هستند. بنابر این اگر ساکن این استان هستید یا می‌خواهید در این استان سرمایه‌گذاری کنید بهتر است ابتدا به فکر ثبت یک شرکت باشید تا فعالیت شما رسمی و قانونی باشد.

درباره­ ثبت شرکت در سمنان

استان سمنان شامل هشت شهرستان به نام‌های سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، سنگسر، سرخه، میامی و آرادان است که مجموعا شامل بیست شهر به نام‌های سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدی‌شهر، ایوانکی، شهمیرزاد، سرخه، بسطام، آرادان، مجن، کلاته خیج، درجزین، دیباج، کلاته، میامی، رودیان، امیریه، بیارجمند و کهن‌آباد است. شما برای ثبت شرکت در سمنان و هرکدام از شهرهای این استان می‌توانید از طریق ثبت شرکت ویونا اقدام کنید.

چه اطلاعاتی برای ثبت شرکت در سمنان لازم است؟

اگر تصمیم به ثبت شرکت در سمنان گرفته‌اید باید بدانید که طبق قانون همه‌ شریک‌های شما باید با رضایت وارد کار شده باشند، به اصطلاح قانونی «مجنون و صغیر» نباشند (یعنی بتوانند از عقل خود استفاده کنند و همچنین به سن قانونی هجده سال رسیده باشند) و شرکت نیز باید در زمینه‌ای که عقلانی، مشروع و قانونی است فعالیت کند.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در سمنان

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در سمنان به علت سادگی و متداول بودن آن توصیه‌ ما به کسانی است که تازه می‌خواهند شرکتی را ثبت کنند. این شرکت که در جهان به نام Limited Liability Company یا LTD مشهور است برای کارهای تجاری ثبت می‌شود و مسئولیت هر یک از شرکا به اندازه‌ی مقدار سرمایه‌ای است که به شرکت می‌آورند. اگر شرکت دچار ورشکستگی شود، کسانی که از شرکت بدهی دارند فقط از طریق سرمایه‌ شرکت می‌توانند بدهی خود را پیگیری کنند و نمی‌توانند به اموال شخصی شرکای شرکت کاری داشته باشند. در این نوع شرکت نیز عبارت با مسئولیت محدود باید در کنار نام شرکت در اوراق رسمی ذکر شود. همچنین نام هیچ کدام از شرکا نباید در نام شرکت ذکر شود وگرنه قانون در موارد خاصی با شرکت به شکل مسئولیت محدود برخورد نمی‌کند و مانند شرکت تضامنی برخورد می‌کند. حداقل مبلغ لازم برای سرمایه‌ی شرکت با مسئولیت محدود یکصدهزار تومان است. همچنین طبق ماده‌ی 101 قانون تجارت، مدیر شرکت با مسئولیت محدود یا مدیران این نوع شرکت باید از بین شریک‌های شرکت یا خارج از آن‌ها برای مدتی محدود یا نامحدود تعیین شوند. این نوع شرکت محدود فعالیت ندارد البته باید توجه کنید که اگر می‌خواهید در مناقصه‌ها و مزایده‌های سازمان‌های دولتی شرکت کنید یا از بانک‌های خصوصی وام و تسهیلات بگیرید بهتر است سراغ شرکت سهامی خاص بروید که در بخش بعدی توضیحات مفصلی درباره‌ی آن خواهیم داد.

ثبت شرکت سهامی خاص در سمنان

شرکت سهامی خاص شرکتی در زمینه‌ی بازرگانی است که سرمایه‌ آن را خود شرکا تامین کنند و سرمایه‌ شرکت به قطعات سهام تقسیم شود. درباره‌ی سهام باید گفت که از نقطه نظرهای گوناگون انواع مختلفی از سهام وجود دارد. مثلا از نظر حقوقی سهام به دو نوع عادی و ممتاز تقسیم می‌شود. سهام عادی سهامی است که سهام‌دار آن حق رای در مجامع عمومی و شریک سود شدن را دارد و سهام ممتاز سهامی است که حق رای ندارد اما در گرفتن سود اولویت دارد و حتی در صورت ورشکستگی شرکت این سهام باید زودتر پرداخت شود. اما از نظر ماهیت سهام به دو نوع نقدی و غیرنقدی تقسیم می‌شود. نقدی یعنی همان پول قابل معامله و غیرنقدی یعنی هر کالای ارزشمندی که پس از آوردن به شرکت قیمت‌گذاری شده و به عنوان سهام محسوب می‌شود. همچنین از نظر شکل، سهام بانام یا بی‌نام است. یعنی نام مالک آن روی سهام نوشته شده است یا نوشته نشده است و هرکس آن سهام را دارد مالک آن محسوب می‌شود.

اما در شرکت سهامی خاص باید توجه کنید که تعداد کسانی که سهام دارند نباید کم‌تر از سه نفر باشد و مسئولیت سهام‌داران نیز به مقدار مبلغ اسمی سهام آن‌هاست. در توضیح مبلغ اسمی باید گفت که هر سهم دو نوع مبلغ دارد. یکی مبلغ اسمی و یکی مبلغ واقعی. مبلغ اسمی مبلغی است که روی برگه‌ی سهم نوشته شده است اما مبلغ واقعی مبلغی است که سهم بعد از ورود شرکت به بازار بورس پیدا می‌کند و ممکن است بیش‌تر یا کم‌تر از مبلغ اسمی شود. این مبلغ به نوع فعالیت شرکت و سودده یا زیان‌ده بودن آن بستگی دارد. مبلغ اسمی در واقع مبلغی است که از تقسیم سرمایه‌ی شرکت به تعداد سهام به دست آمده است و بنابر این برای همه‌ی سهامداران مساوی است. همچنین عبارت شرکت سهامی خاص باید قبل یا بعد از نام شرکت در همه‌ی اسناد رسمی شرکت ذکر شود. اگر تصمیم بگیرید که عبارت شرکت سهامی خاص را بعد از نام شرکت خود و مثلا در پرانتز بیاورید به یاد داشته باشید که این کار را باید بلافاصله بعد از نام شرکت انجام دهید.

از دیگر شرایط ثبت شرکت سهامی خاص در سمنان می‌توان به این نکته اشاره کرد که اعضای اصلی همگی باید به سن قانونی که همان هجده سال تمام باشد رسیده باشند. همچنین هیئت مدیره باید حداقل یک سهم در شرکت داشته باشند و سوءپیشینه‌ی کیفری نیز نداشته باشند. مدیریت شرکت سهامی خاص نمی‌تواند از بیرون شرکت انجام شود. همچنین شما پیش از ثبت شرکت سهامی خاص در سمنان باید از داشتن یک نشانی معتبر به همراه کد پستی مطمئن شوید. این نشانی در ابتدا می‌تواند نشانی منزل هم باشد اما برای ادامه‌ی کار باید حتما نشانی یک مکان تجاری یا اداری را بدهید. معمولا برای ثبت شرکت سهامی خاص در سمنان به پانزده تا بیست روز کاری زمان نیاز است.

اگر نیاز به اطلاعات بیش‌تری درباره‌ شرکت‌های مختلف و نحوه‌ ثبت شرکت‌ها در سمنان دارید و همچنین می‌خواهید سرمایه‌گذاری خود در سمنان را هرچه زودتر شروع کنید با ثبت شرکت ویونا تماس بگیرید.