ثبت شرکت ساختمانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

شرکت های ساختمانی در راستای انجام انواع پروژه های ساخت و ساز انواع ابنیه و اسکلت های مختلف ساختمانی و یا هر گونه عملیات اجرایی، نظارتی و مرتبط با موضوع ساختمان به ثبت رسیده و فعالیت می نمایند. شرکت های ساختمانی در دو زمینه عمده فعالیت می نمایند. دسته اول شرکت هایی که در خصوص امور پیمانکاری و اجرایی فعالیت نموده و پروژه های مرتبط با ساخت و ساز انواع ابنیه را انجام می دهند. دسته دوم شرکت های ساختمانی آن شرکت هایی هستند که امور مشاوره پیمانکاری را انجام می دهند.. شرکت های مهندسین مشاور متشکل از تعدادی از افراد متخصص در این زمینه جهت مشاوره و طراحی، نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی می باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت شرکت های ساختمانی به صورت شرکت با مسئولیت محدود:

  • تصویر برابر با اصل کارت ملی و شناسنامه تمام افراد
  • اصل مدرک گواهی عدم سوء پیشینه تمام اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل
  • ارائه مدرک مهندسی در صورتیکه در نام شرکت از واژه مهندسی استفاده گردد

با تهیه مدارک فوق، موسسین بایستی نسبت به تشکیل مجمع عمومی موسسین اقدام نموده و طی آن اساسنامه شرکت را به تصویب می رسانند. حداقل تعداد افرادی که در شرکت با مسئولیت محدود به عنوان شرکا بایستی حضور داشته باشند 2 نفر می باشد. موسسین در جلسه مجمع عمومی بایستی نسبت به انتخاب اعضای هیئت مدیره تصمیم گیری نمایند، اعضای هیئت مدیره می توانند از بین یا خارج از شرکا انتخاب شوند. تصمیمات جلسه بایستی در قالب صورتجلسه ای تنظیم و با امضای شرکا به اداره ثبت شرکت ها ارسال شده تا بصورت آگهی به چاپ برسد.

شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت شرکت های ساختمانی به صورت شرکت سهامی خاص:

  • تصویر برابر با اصل کارت ملی و شناسنامه تمام افراد
  • اصل گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل و بازرسین
  • ارائه مدرک مهندسی در صورتیکه از واژه مهندسی در نام شرکت استفاده گردد
  • مدارک بانکی دال بر پرداخت 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت توسط موسسین

اولین شرط ثبت شرکت های سهامی خاص حضور لااقل 3 سهامدار می باشد. سهامداران شرکت بایستی در اولین جلسه تحت عنوان جلسه مجمع عمومی نسبت به تصویب اساسنامه، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار، انتخاب اعضای هیئت مدیره که حتماً بایستی از بین سهامداران باشند، انتخاب بازرسین قانونی شرکت و تعیین میزان سهام هر یک از افراد تصمیم گیری نمایند. در این شرکت ها تمام سرمایه شرکت توسط موسسین تامین می گردد در حالیکه در نوع دیگری از شرکت های سهامی تحت عنوان شرکت های سهامی عام، بخشی از سرمایه شرکت از طریق فروش سهام به عموم مردم تامین میگردد.

مدت تصدی اعضای هیئت مدیره ای که در اولین جلسه مجمع عمومی موسسین انتخاب می گردند نمی تواند از 2 سال تجاوز نماید و پس از پایان مدت تصدی، بایستی در مجمع عمومی عادی جهت تمدید مدت تصدی افراد قبل و یا معرفی افراد جدید اقدامات لازمه انجام شود.

هم چنین مدت تصدی بازرسین شرکت یک سال مالی می باشد و در طول مدت فعالیت ، بازرسین مسئول رسیدگی به امور مالی و حساب های شرکت می باشند. بازرسین بایستی گزارش هرگونه تخلف اعضای هیئت مدیره را به سهامداران اعلام نمایند.

عملیات ثبت شرکت های ساختمانی مانند سایر شرکت ها از طریق سامانه اداره ثبت شرکتها انجام میگیرد. به این منظور بایستی اطلاعات مورد نیاز مانند موضوع فعالیت، میزان و نوع سرمایه ، نشانی مرکز فعالیت شرکت، نام های پیشنهادی و سایر اطلاعات لازم در سامانه وارد گردیده و پس از تکمیل مراحل ثبت نام در سامانه، نام های پیشنهادی جهت بررسی به واحد تایید نام اداره ثبت شرکتها ارسال می گردد. با تایید نام شرکت، اسناد مربوطه که بایستی به امضای تمام شرکا یا سهامداران برسد در اختیار متقاضی قرار گرفته و افراد بایستی نسبت به امضاء اسناد اقدام نمایند، و در صورتیکه شرکت سهامی خاص باشد بایستی نسبت به افتتاح حساب و واریز حداقل 35 درصد سرمایه اقدام نمایند.

با تکمیل مدارک مورد نیاز و ارسال به اداره ثبت شرکتها، مراحل ثبت شرکت به پایان رسیده و آگهی مربوطه صادر می گردد.

افتخار ما ، خدمت به شما عزیزان است ، در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه امور ثبت شرکت با موسسه ویونا تماس حاصل نمایید.

دیدگاه‌ها  

+1 # ثبت شرکت شاختمانیرصا 1396-10-02 15:45
با سلام
برای ثبت شرکت ساختمانی نیاز به مدرک مهندسی میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # مدرک مهندسیمشاور 1396-10-02 16:11
برای ثبت شرکت مهندسی و ساختمانی نیاز به مدرک مهندسی نمیباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن