راهنمای ثبت نام علامت

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

به دنبال افزایش کارایی و اهمیت علامت های تجاری در ایران و سایر نقاط دنیا قوانینی دولتی در ایران و بین المللی برای ثبت جهانی علامت های تجاری به همت برخی از فعالان تجاری و کشورهای عضو کنوانسیون پاریس به وجود امدند. این قوانین در واقع برند یا علامت های تجاری را به عنوان یک دارایی می شناسند و درست همانند سایر دارایی های مردمی دارای ارزش ثبت و نگهداری و حمایت می دانند.

از این رو در ایران سازمان مالکیت معنوی و در جهان سازمان جهانی ثبت برند WIPO با مقرر کردن برخی از قوانین و مقررات و الزام رعایت ان توسط شرکت ها و کشور های عضو حمایت از این علامت های تجاری را عهده دار هستند.

به همین دلیل می توان علامت های تجاری را با پرداخت هزینه هایی جزئی تحت پوشش این مقررات و حمایت های دولتی و بین المللی قرار داد البته مشروط به خواست و تقاضای افرادی که صاحب این علامت ها و برند های تجاری هستند. این که متقاضی بخواهد علامتش را بصورت داخلی تحت حمایت قرار دهد تا بین المللی نیز یکی دیگر از مواردی است که بسته به درخواست و تقاضای خود دارنده علامت تعیین می شود.

متقاضیانی که طرح و یا علامتی دارند و یا افرادی که می خواهند طرحی را ایجاد نمایند و به عنوان علامت تجاری خودشان به ثبت برسانند در صورتیکه بخواهند علامت تجاری خود را بصورت داخلی به ثبت برسانند باید مطابق با روش های زیر اقدام نمایند. قبلا لازم به توضیح است علامت های تجاری را خود افراد هم می  توانند به ثبت برسانند و الزامی به استفاده از مراکز حقوقی ندارند ولی توصیه می شود برای اطمینان بیشتر حتما با مشاوران و یا وکلای موسسه حقوقی ویونا تماس گرفته و از مخاطرات عدم ثبت برند و شرایط ثبت علامت های تجاری اطمینان حاصل نمایند.

مرحله به مرحله ثبت نام علات تجاری در ایران

 • مراجعه به سایت مالکیت صنعتی

اولین قدم برای ثبت نام علامت تجاری مطابق با آئین نامه اداره ثبت مالکیت معنوی ثبت نام در سایت این اداره می باشد. شما برای این منظور باید به سایت اداره مالکیت صنعتی به ادرس sherkat.ssaa.ir مراجعه و در قسمت چپ بالای صفحه ایکن اداره مالکیت معنوی را کلیک نمایید. سپس باید خدمات الکترونیکی را انتخاب نموده و وارد قسمت ثبت نام علامت تجاری شوید.

در این مرحله اولین کار شما بارگذاری اظهارنامه تهیه شده برای علامت تجاری است. قبلا باید این کار را با استفاده از خدمات مشاوره موسسه حقوقی ویونا انجام داده باشید. پس از موافق بودن با شرایط قانونی که باید انتخاب کنید اظهار نامه برند خود را بارگذاری خواهید کرد.

در این مرحله اطلاعات اظهارنامه را از شما دریافت می کنندو بعد نوع اظهارنامه و صاحب علامت تجاری را با توجه به اینکه شخصیت حقوقی هستید و یا حقیقی انتخاب و مابقی مراحل مطابق با این انتخاب پیگیری خواهد شد و نهایتا اظهارنامه را ثبت می کنید.

 • وارد کردن اطلاعات مالک علامت تجاری

در این مرحله باید مالک علامت تجاری مشخص و اطلاعات ان را وارد نمایید. مراقب باشید شما به عنوان نماینده و یا وکیل صاحب برند اگر اقدام به تکمیل این اطلاعات می کنید نباید اطلاعات خود را وارد نمایید. نام فردی که برند به نام او خواهد شد و اطلاعات او را وارد نمایید. اما قسمتی برای اطلاعات وکیل و یا فرد ابلاغ گیرنده دارد که ان را باید شما تکمیل و مشخصات وکیل و یا فردی که قرار است اقدامات بعدی را با او هماهنگ نمایند وارد می کنید. اگر وکیل شرکت و یا فرد متقاضی هستید باید اطلاعات وکیل و اگر به عنوان یکی از شرکا و مدیران شرکت هستید باید اطلاعات مدیران را تکمیل نمایید.

 • تعیین نوع کالا و طبقات برند یا علامت تجاری

در قسمت بعدی باید اطلاعاتی را وارد نمایید که منحصر به کالا و خدماتی است که برای ان برند و یا علامت تجاری را به ثبت می رسانید . باید شماره طبقه کالا را داشته باشید و یا با جستجوی خدماتی که انجام می دهید و انتخاب کالا و خدمات خود شماره طبقه برند را انتخاب نمایید.

 • بارگذاری سایر مدارک

برای ثبت علامت تجاری مدارک دیگری هم باید در سایت بارگذاری شوند. مدارک شناسایی افراد حقوقی و یا مدارک حقوقی شرکت ها باید در این مراحله بارگذاری شود. قبلا تهیه اسکن این فایل ها را باید انجام داده باشید. به یاد داشته باشید اگر مواردی دیگر نیاز به بارگذاری باشد و در این فضا جایی برای بارگذاری ان نیافتید می توانید از قسمت افزودن ضمائم اختیاری سایر مدارک را بارگذاری کنید.

 • تایید اطلاعات

در مرحله بعدی ثبت نام علامت تجاری تمامی مدارک و مستندات و همچنین اطلاعات برای تایید یک بار دیگر به شما نشان داده می شود. شما باید بازبینی دقیقی انجام داده و در صورتیکه صحیح می باشد ان را تایید و یا اگر نیاز به اصلاح دارد با گزینه اصلاح انها را اصلاح نمایید.

 • پرداخت هزینه های ثبت نام

در انتها از شما برای پرداخت هزینه های ثبت نام علامت تجاری درخواست می شود. شما باید این مورد را با کارت های متصل به شبکه شتاب و داشتن رمز دوم و اطلاعات دیگر کارت خودتان پرداخت نمایید و این هزینه تنها اینترنتی دریافت می شود. به یاد داشته باشید این هزینه ، هزینه های نهایی ثبت برند نیست.

نهایتا با پرداخت این هزینه ها شماره اظهارنامه و رمز برای شما و یا شماره تلفنی که در اطلاعات وارد کرده بودید پیامک می شود. این رمز و شماره اظهارنامه را ذخیره و برای پیگیری مراحل بعدی از ان استفاده نمایید.

تا این مرحله علامت تجاری خود را ثبت نام کرده اید. ثبت نام به این مفهوم است که برند مورد درخواست شما برای نظرات کارشناسان اداره مالکیت معنوی ارسال شده است و اصلا به مفهوم ثبت برند نیست. شما می توانید با مراجعه به همان ادرس سایت همواره از روند پیگیری درخواست خود اطلاع پیدا کنید. اما زمان مورد نیاز برای ارائه نظارت کارشناسی حدود 3 ماه است ضمن اینکه در هر زمان که اطلاعاتی برای برند شما در سایت قرار داده شود و یا نتیجه ان برای شما پیامک خواهد شد.

در صورت قبول علامت تجاری

چنانچه با تقاضای شما موافقت شود باید با مراجعه به اداره مالکیت معنوی که تنها در تهران قرار دارد و شعبه ای دیگر ندارد و ارائه اصل مدارک شناسایی خود و یا شرکت و همچنین سایر مدارک مورد نیاز دیگر تشکیل پرونده دهید. در این مرحله هزینه های ثبت نهایی برند را هم باید پرداخت نمایید.

پس از واریز مبالغ ثبت علامت تجاری یا برند موضوع و طرح برند شما در روزنامه رسمی کشور و یک روزنامه کثیر الانتشار اگهی خواهد شد. هزینه این اگهی با متقاضی است. پس از ان  زمانی یک ماهه برای هر گونه اعتراض و ادعای در نظر گرفته می شود. سپس گواهینامه 10 ساله برند برای شما صادر خواهد شد و قبل از تحویل ان به شما و پس از صدور گواهینامه ثبت علامت تجاری یک بار دیگر برند اگهی دوم خواهد شد و نهایتا پس از 10 روز توسط اداره مالکیت معنوی گواهینامه ثبت علامت تجاری 10 ساله برای شما چاپ خواهد شد.

نقص در پرونده ها

چنانچه در خواست شما با مشکلاتی مواجه باشد که منع ثبت نام نداشته باشد باید شما با هماهنگی کارشناسان اداره مالکیت معنوی این مشکلات و معایب را در زمان مشخص مرتفع و مراتب را به اطلاع این اداره برسانید. اما اگر درخواست شما رد شود دیگر امکان پیگیری نخواهد بود.

به همین دلیل وجود کارشناسان موسسه حقوقی ویونا برای ثبت علامت تجاری شما و کمتر شدن هزینه های ثبتی شما ضرورت دارد.

مدارکی که باید برای بارگذاری در سایت اداره مالکیت معنوی اسکن و اماده نمایید به ترتیب حقوقی و حقیقی بودن عبارتند از:

اشخاص حقوقی

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس

تبصره : چنانچه مجوزی به نام شرکت وجود ندارد و شرکت رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل به صورت شخصی داشته باشند برای ثبت قابل قبول می باشد .

 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت

اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10

کارشناسان موسسه حقوقی ویونا بصورت تمام وقت و با دیدگاه های حرفه ای همواره منتظر ارائه خدمات به مشتریان و متقاضیان ثبت علامت تجاری هستند. با ما تماس بگیرید.