شرایط ثبت آرم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.75 (تعداد رای 2)

شاید در مفهوم لاتین بتوان بین دو کلمه آرم و برند تفاوت قائل شد ولی در ایران و بخصوص در معنای عامیانه این دو کلمه هم وزن و هم معنی هستند. آرم همان برند تجاری و یا نشان تجاری محصولات یه فرد حقیقی و یا یک شرکت حقوقی است که به منظور بوجود اوردن تمایز و تفاوت بین محصولات و خدمات این افراد با سایر افراد و تجار به کار می رود.

در واقع برند تجاری با نام هایی همچون آرم، لوگو، علامت تجاری، نشان تجاری و ... هم شناخته می شود و قانون ثبت علائم تجاری یکی است و این نام ها تنها به علاقه افراد در خطاب نام انها با هم تفاوت عمومی دارند و متولی ثبت ارم تجاری هم سازمان مالکیت معنوی می باشد.

اینکه گفته می شود در معنای عامیان هبا هم تفاوت دارند به این دلیل است که ریشه معنایی برند و ارم با هم تفاوت هایی دارد که به دلیل خاص بودن این تعابیر در این فقره از ان خودداری می شود.

آرم تجاری منحصر به فردحقیقی و یا حقوقی خالق خود می باشد مشروط به اینکه بصورت قانونی و حقوقی و با دنبال کردن فرایند های صحیح قانونی به ثبت رسیده و اصطلاها به نام مالک خورده باشند. از این رو هر فردی بدون داشتن گواهینامه ثبت ارم تجاری نمی تواند ادعای مالکیت خود را برای یک برند و یا ارم تجاری اثبات نماید و فردی مالک ارم تجاری بصورت قانونی شناخته می شود که اول برای ثبت ان اقدام کرده و با تحویل اظهارنامه ثبت برند خود توانسته برند را به نام خود بزند.  

به همین دلیل افرادی که برند یا ارم تجاری خود را به ثبت رسانده باشند تنها افرادی هستند که قانونا می توانند از ارم تجاری بر روی محصولات خود انحصارا استفاده نمایند.

مراحل ثبت ارم تجاری

اقدام به تهیه مستندات مربوط به برند اولین اقدام برای طرح مورد نظر شما به عنوان ارم تجاری در راستای ثبت ان می باشد. این مستندات رکن اساسی حق مالکیت شما نسبت به ارم تجاری می باشند از این رو باید بدون در نظر گرفتن احتمالات و گمانه زنی های بی مورد تنها این کار را با مشورت و یا وکالت افراد خبره و حقوقی انجام دهید.

پس از تکمیل مستندات مورد نیاز باید وارد سایت اداره مالکیت معنوی شوید و ضمن ارائه درخواست ثبت ارم تجاری خود در این سامانه مدارک و مستندات تهیه شده را هم که باید قبلا اسکن شده باشند را بارگذاری می کنید تا مورد بررسی و ارائه دیدگاه و نظر نهایی کارشناسان اداره مالکیت معنوی قرار بگیرد. ممکن است این پروسه کمی زمان بر باشد . زیرا کارشناسان این اداره باید همه جوانب طرح مورد تقاضای شما را بررسی و همه احتمالات را در نظر گرفته و نهایتا باید استعلام هایی هم انجام پذیرد.

طرح هایی که مورد موافقت قرار بگیرند باید به ارائه اصل مدارک به اداره مالکیت معنوی تشکیل پرونده بدهند. هزینه های ثبتی را در همان مکان و در شعبه بانک اداره پرداخت و نهایتا موضوع برند را اگهی روزنامه رسمی و روزنامه کثر الانتشار نمایند.

اگهی موضوع ثبت ارم تجاری از این جهت است که اگر فردی حقیقی و یا حقوقی مدعی مالکیت این برند باشد تا طرح دعوی از ثبت این برند جلوگیری نماید. لذا اشخاصی که شرایط زیر را داشته باشند می توانند درخواست ثبت برند شما را با شکایت متوقف سازند:

  • افرادی که ادعا دارند قبلا مالک این برند یا ارم تجاری بوده اند و یا در واقع خالق اصلی این ارم تجاری انها هستند. این افراد باید برای ادعای خود مدارک و مستندات محکم و قابل قبول و محکمه پسند داشته باشند.
  • افرادی که موضوع برند و طرح ارم تجاری شما شباهت زیادی به برند تجاری انها داشته باشد و استفاده برند شما به برند انها اسیب بزند و یا باعث اشتباه مشتریان شرکت شاکی نسبت به شناخت و تمایز بین برند او و برند مورد تقاضای شما را سبب شود.

نهایتا در صورتیکه ادعا باطل باشد که هیچ و در غیر اینصورت باید طرح شما عوض شود و در زمان اگهی موضوع ثبت برند شما منتفی خواهد شد. البته ممکن است بعد از ثبت برند نیز با طرح ادعای مناسب و ارائه مدارک لازم فردی بتواند مالکیت ارم تجاری را از شما بگیرد و این موضوع اهمیت شناخت موضوع برند شما را بیشتر ملموس می کند از این رو انتخاب مشاور به سود شما خواهد بود تا قبل از پرداخت این همه هزینه جلوی این اتفاقات گرفته شود.

ما در موسسه حقوقی ویونا به شما کمک خواهیم کرد تا طرح و ارم تجاری خود را در زمان مناسب و با کمترین هزینه و بدون نگرانی در خصوص عدم ثبت برند به ثبت برسانید. توجه داشته باشید که در صورتیکه برند شما منحصر به فرد باشد و تنها با دیدگاه متمرکز برای فعالیت م وموضوع کاری خودتان طراحی شود خیلی راحت تر شرایط ثبت خواهد داشت و کسی هم نمی تواند ادعای مالکیت و یا شباهت برند شما را با برند خودش داشته باشد.

در ضمن باید این نکته را هم یاداور شویم که ارم تجاری شما نباید از حروف لاتین استفاده کرده باشد مگر اینکه فعالیت شما بازرگانی بوده و دارای کارت بازرگانی به دلایلی چون شرایط و خواسته های شرکتتان داشته باشید.

موسسه حقوقی ویونا بصورت تمام وقت اماده ارائه مشاوره لازم به همه عزیزان و مشتریان همراه خود خواهد بود.