شرایط ثبت برند آرایشی و بهداشتی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.96 (تعداد رای 13)

مطابق با آمارهای رسمی ایران یکی از پر مصرف ترین کشور های دنیا  در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی است. به همین دلیل و با عقیده کارشناسان این حوزه سرمایه گذاری در این بازار سرشار از سود و منافع برای فعالان در این صنعت و کسب و کار می باشد . میزان بالای مصرف مواد آرایشی و بهداشتی خود البته باعث شده تا رقابت بالایی برای موفقیت در این حوزه شکل گرفته باشد.

ثبت شرکت آرایشی و بهداشتی و فعالیت در تولید این حوزه نیز چند سالی است در بین سرمایه گذاران طرفداران خاص خود را پیدا کرده و شکی نیست که تولیدات داخلی به اندازه ای کیفیت دارند که بتوانند طرفداران خود را داشته باشند اما چرا موفقیت شرکت ها خارجی را در این زمینه ندارند با توجه به ایده و نظرات کارشناسان می توان به سادگی متوجه شد که شناخت کم مصرف کنندگان از برند های آرایشی و بهداشتی ایرانی و داخلی سبب این موضوع شده است.

شرکت های ایرانی باید سمت و سویی تازه در بازار یابی داشته باشند و بتوانند با استفاده از ایده ها و خلاقیت های مختلف و با استفاده از ابزار های ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی و انواع متد های بازار یابی محصولات خود را به مصرف کنندگان بیشتر معرفی نمایند. اما برای تبلیغات نیز به ابزاری قدرتمند به نام برند و یا علامت تجاری نیاز است. 

'ثبت برند آرایشی و بهداشتی' در ایران شاید چند سالی باشد شرایط بهتری پیدا کرده ولی مجموعا چندان شناخته شده نیست و این در حالی است ثبت برند لوازم آرایشی و بهداشتی الزامی است و در ضمن اغلب مصرف کنندگان لوازم و محصولات آرایشی و بهداشتی تنها با شناخت برند محصولات به آنها وفادار مانده و به مشتری شرکت مبدل می شوند.

بنابر این ثبت برند آرایشی و بهداشتی برای موفقیت در حوزه بازار یابی شرکت به عنوان ابزاری کارآمد و بسیار قدرتمند از ضروریات فروش شرکت ها محسوب می شود.

اما آنچه که مسلم است این است که ثبت برند در حوزه آرایشی و بهداشتی الزامی است چرا که مطابق با قانون از جمله محصولاتی است که به سلامت انسان مستقیما در ارتباط است . ثبت برند لوازم آرایشی بخصوص به دلیل اینکه با پوست مستقیما برخورد دارد و بر روی پوست استعمال می شود اجباری است. از این رو شرکت هایی که خواهان فعالیت در حوزه آرایشی و بهداشتی هستند باید ضمن اینکه مجوز فعالیت خود را از سازمان عذا و دارو دریافت می کنند در هنگام فعالیت نیز الزاما برند خود را به ثبت برسانند.

برای ثبت برند و یا علات تجاری آرایشی و بهداشتی مجددا نیازی به دریافت مجوز از این سازمان نیست ولی با توجه به قوانین و مقررات در این خصوص بدون داشتن برند محصولات و لوازم آرایشی بخصوص آنهایی که با پوست در ارتباط هستند مجاز به فروش نیستند و در صورت مشاهده برای تولید کننده تبعات زیادی به همراه خواهد داشت.

چرا باید برند آرایشی و بهداشتی ثبت کرد؟

ثبت برند آرایشی و بهداشتی ابزاری را به شرکت ها خواهد داد که منحصر به فرد و خاص خود انها بوده و کسی جز انها نمی تواند از ان استفاده نماید. برند تجاری همان نشان تجاری شرکت ها است که بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی شما منقوش می شود، سپس شما ان را به مشتریان معرفی می کنید  و چنانچه مشتری به کیفیت محصولات شما واقف شود به مشتری وفادار شما مبدل خواهد شد.

حال شاید با خود بگویید بدون ثبت برند آرایشی و بهداشتی هم می توان این کار را انجام داد. بله درست است. اما آیا اطمینان دارید که به غیر از شما کسی از برند شما برای فروش محصولات بی کیفیت خود استفاده نکند؟ آیا اگر کسی از برند شما استفاده کرد می توانید حقوق از دست رفته خود را بخصوص اگر به بازار شما اسیب بزند از او مسترد دارید و آیا کسی از شما حمایت خواهد کرد؟

جواب قطعا منفی است. بخصوص اگر برند شما در مرحله شناخت و سود دهی باشد باید انتظار استفاده های بدون مجوز برند خود را داشته  باشید. حال اگر برند ثبت شده باشد شما به راحتی از حقوق خود دفاع خواهید کرد و خیلی ساده تاوان این اشتباه را خاطی خواهد داد.

اما اگر کسی هم خواست از برند آرایشی و بهداشتی شما استفاده کند وقتی برند ثبت شده باشد و قانونا مالکیت آن به شما رسیده باشد باید از شما مجوز بگیرد و توافقنامه ای با شما در ازا مبلغی داشته باشد که این سود دهی شما را بهتر خواهد کرد.

در کل برای رقابت داخلی و خارجی برند ابزار قدرتمندی است. از طرفی حمایت از تولیدات داخلی  و خواسته مردم برای استفاده از محصولات ایرانی با برند شما که ایرانی بودن ان اثبات شده محقق می شود و از طرفی هم مشتریان به دلیل دسترسی که به شما خواهند داشت بهتر به شما و محصولاتتان اطمینان خواهند کرد.

چگونه برند آرایشی و بهداشتی خود را ثبت کنید؟

فعالان در زمینه تولید و توزیع و یا فروش و تجارت در زمینه آرایشی و بهداشتی می توانند برندی در این زمینه طراحی و با انتخاب طبقه برند خود در زمینه آرایشی و بهداشتی آن را به ثبت برسانند. پس شرکتی که فعالیت غیر مرتبط داشته باشد نمی تواند برند آرایشی و بهداشتی ثبت کند.

برای ثبت برند باید به اداره مالکیت معنوی رجوع شود که در تهران واقع شده است. در این اداره از شما مدارک و اظهارنامه ثبت برند را می خواهند و هزینه هایی باید برای ثبت پرداخت شود. سپس درخواست شما بررسی خواهد شد. در بسیاری از مواقع برند به دلیل نداشتن شرایط لازم ثبت نمی شود و برگشت داده می شود. چرا که برند یا استاندارد های لازم را ندارد و یا کپی و مشابه برندی داخلی و یا خارجی است و عمدتا مشکلاتی را با خود دارد.

بهترین راه این است که قبل از ثبت برند آرایشی و بهداشتی خود ان را استعلام نمایید. راه های زیادی برای استعلام برند وجود دارد ولی همه انها قابل اعتماد نیستند.

به شما توصیه می کنیم برای ثبت برند آرایشی و بهداشتی خود با کارشناسان موسسه حقوقی ویونا تماس بگیرید. شناخت قوانین و مقررات خاص و ویژه ثبت برند های مختلف و طبقات برند نیاز به تخصص دارد. ما سال ها است این کار را انجام داده ایم و به خوبی شرایط شما را برای ثبت برند مورد نظرتان درک می کنیم. از این رو می توانید روی تخصص ما حساب کنید.