شرایط ثبت برند تجاری

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

شاید کمتر کسی باشد که با مفهوم برند و علامت تجاری آشنایی نداشته باشد. معمولا شرکت ها  پس از اغاز فعالیت خود و به عنوان یکی از اولین و ضروری ترین اقدامات خود ثبت برند را در نظر می گیرند. برند های تجاری شناسه محصولات و خدمات شرکت های تجاری و کاسبان و کسبه خرد و درشت بازار هستند. در واقع این نشانه ها به جای اینکه تولید کننده و یا خدمات رساننده بخواهد در خصوص فعالیت خود توضیح بدهد از طرف او با مشتریان و مخاطبین سخن می گویند.

گاها برند تجاری با نام تجاری اشتباه برداشت می شود. نام تجاری همان موضوع تجاری شرکت ها است و برند شناسه فعالیت و کالاها و خدمات شرکت است. مثلا یک شرکت تولید کننده لبنیان می تواند نام تجاری ایکس را برای خود انتخاب کند و بر روی این کالاهای خود از برندی استفاده کند که این نام تجاری جزئی از ان باشد و یا نباشد.

برند تجاری در اصل نقطه عطف تمایز محصولات و خدمات شرکت ها از یکدیگر است. شرکت ها و اشخاصی که از برند استفاده می کنند به دنبال نشان دادن تفاوت محصولات خود با سایر محصولات هستند. می خواهند شناخته شوند و با دیگران اشتباه گرفته نشود. به دنبال وجهه قانونی و صحیح هستند و دوست دارند محصولات انها با نشانی مشخص از سایرین قابل تمایز باشد.

از این رو ثبت برند تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد و مرتبا بر تعداد درخواست ثبت برند تجاری افزوده می شود. بخصوص که برند های تجاری به عنوان یک عنصر توانا در بازار یابی نیز شناخته می شوند و راه های میان بر زیادی برای شرکت ها در راه تحقق اهداف بازار یابی و مشتری شناسی به همراه دارند.

شرایط برند تجاری

برند هرگونه حرف، عدد، تصویر، نماد، رنگ، برچسب و یا خط و خطوط و ترسیم و یا ترکیبی از این علائم بصورت دو بعدی و سه بعدی است که به محض اینکه بتواند شرایط لازم را داشته باشد می تواند به نام متقاضی ثبت برند به نام خورده و تعلق خود را به فردی اثبات کند.

برای این منظور باید برند مطابق با شرایط خاصی نباشد. یعنی برخی از فاکتورهای موجود در برند و طرح ان باعث می شوند برند به ثبت نرسد. این فاکتور ها عبارتند از:

واژه های عام : واژه هایی که کاربرد همگانی دارند و عمومیت داشته و نمی تواند تخصیص داده شود. مانند میز، کیف، ماشین و ...

واژه های توصیفی :  کلماتی که کاربرد انها برای توضیح و تفسیر نوع کالا ها و خدمات می باشد و نمی تواند تخصیص داده شود. مانند ترش برای سرکه، شیرین برای شیرینی و ... .

علائم گمراه کننده و فریب دهنده : علائم و نشانه هایی که مصرف کننده و مشتری را نسبت به اصالت و ماهیت و یا حتی مبدا جغرافیایی کالا و خدمات به اشتباه خواهند انداخت. مثلا برای کیف استفاده از نماد گاو مستلزم تولید چرم طبیعی است در غیر اینصورت نماد گاو گمراه کننده تلقی خواهد شد.

علائمی که مخل نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند : هرگونه ترکیبی از عکس ها و نماد هایی که در خور شعونات اسلامی و فرهنگ جامعه مصرف کننده نباشد و به عنوان حروف زشت و یا تصاویر نا متجانس شناخته شوند.

البته موارد دیگری هم در قانون ثبت بین المللی برند ( wipo) به ان اشاره شده که همه کشور ها تقریبا با ان اشتراک عقیده دارند و اینگونه علامت ها را ثبت نمی کنند. مواردی همچون استفاده از علائم مملکتی و دولتی، پرچ کشور ها، نشان کشور ها و سازمان ها و آژانس های بین المللی، و ... که تنها در صورت داشتن مجوز معتبر قابل استفاده در برند و علامت تجاری هستند.

اما اگر برند با تمامی اوصاف و تعاریف بالا همسان باشد و معتبر شناخته شود ولی نتواند هر یک از المان های زیر طبق ماده 32 قانون تجارت را در بر داشته باشد باز هم نمی تواند به ثبت برسد:

  • توانایی ایجاد تمایز در بین کالاهای یک شرکت با شرکت دیگر را نداشته باشد
  • خلاف موازین شرعی و انسانی و حقوقی باشد و یا نظم و قانون اجتماعی را تحت الشعاع قرار دهد
  • باعث شود مشتری نسبت به مبدا جغرافیایی کالا دچار سوء تفاهم شود.
  • از نشان های مشابه و یا الگو برداری شده از نشانه های ملی و حکومتی و یا بین المللی باشد
  • مشابه و یا به شکل خیلی نزدیکی همانند سایر برند ها و علائم تجاری دیگر باشد به شکلی که مشتری و یا مصرف کننده را فریب دهد.
  • کپی برداری شده باشد و دقیقا مشابه برند دیگری باشد که به نام فرد یا شرکت دیگری است. البته در صورتیکه برند قبلا استفاده شده باشد و اعتبار قبلی ان مدت ها باشد به اتمام رسیده باشد می تواند توسط فرد دیگری به شرط نداشتن مدعی به ثبت برسد.

برای ثبت برند تجاری باید اظهارنامه تهیه کنید و ابتدا در سایت اداره مالکیت معنوی به عنوان متولی ثبت برند در ایران ثبت نام کرده باشید. این اداره شعبه دیگری ندارد و تنها باید برای ثبت برند از تهران اقدام شود. تمامی اقدامات ثبت برند باید حقوقی و بر اساس قانون باشد. هر چند ثبت برند الزامی نیست ولی کار بسیار اشتباهی است که برند خود را به ثبت نرسانید زیرا به راحتی مورد سو استفاده و سرقت قرار خواهد گرفت و ان گاه شما توانایی اثبات مالکیت خود را نخواهید داشت.

برای ثبت برند و علامت تجاری موسسه حقوقی ویونا به بهره گیری از برترین کارشناسان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. از صفر تا صد ثبت برند تجاری خود را به ما سپرده و خیال خود را اسوده کنید.