شرایط ثبت برند مواد غذایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

مواد غذایی از ضروریات ابتدایی و اولیه همه انسان ها است و به همین دلیل همیشه بازار خود را دارد. همیشه وقتی صحبت از کاری پر سود به میان باشد قطعا مواد غذایی جایی در لیست شما خواهند داشت. اما باید در نظر داشت که بازار مواد غذایی هر چند زیاد است ولی مردم به هر نوع ماده غذایی اطمینان نخواهند کرد چرا که مستقیما به سلامت انها وابسته است.

ثبت برند مواد غذایی یکی از الزامات تولیدات در مواد غذایی است. در واقع شرکت هایی که در اساسنامه خود موضوع تولید و توزیع و یا خدمات مرتبط با مواد غذایی را انتخاب کرده اند نه تنها باید از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت نمایند تا فعالیت آنها رسمی و قانونی باشد بلکه در هنگام فعالیت نیز باید برند و یا علامت تجاری مشخص و ثبت شده داشته باشند که در واقع همانند شناسه و یا سند هویتی تولید کننده عمل نموده و مردم را قادر سازد تا به راحتی تولید کننده و کیفیت موارد تولیدی ان را بشناسند.

مراحل ثبت برند مواد غذایی

همانگونه که اورده شد ثبت برند مواد غذایی از جمله موارد اجباری ثبت برند می باشد. به این مفهوم که باید تولید کننده مواد غذایی قبل از اقدام به فروش محصولات خود برند خود را بصورت قانونی و رسمی به ثبت رسانده باشد.

برای ثبت برند مواد غذایی باید متقاضی اقدام به طراحی برندی متناسب با نوع و طبقه مواد غذایی خود بکند. برند طراحی شده نباید به هیچ عنوان فریبنده و باعث اغفال مشتریان در خصوص نوع کیفیت و یا مبدا جغرافیایی محصولات تولیدی شود. در ضمن باید برند از شرایط قانونی برخوردار باشد. یعنی شرکت و یا شخص حقوقی ثبت کننده برند مواد غذایی باید قوانین مرتبط با طراحی برند را بداند تا برندی را خلق کند که امادگی پذیرش داشته باشد. اگر این اطلاعات را کاملا نمی دانید حتما با مشاوران و متخصصین موسسه حقوقی ویونا تماس بگیرید و با مشاوره ما برند خود را قبل از هر اقدامی خلق کنید.

در هنگام خلق برند هم باید جوانب مختلف استعلام شود و خواسته های شما در نظر گرفته شود تا مفهوم دهی و مدیریت برند را در آیند هممکن سازد. اگر نکاتی را در نظر نگیرید ممکن است برند پس از ماه ها خلق شود ولی قابلیت ثبت شدن به دلیل اشتباهات طراحی را نداشته باشد.

پس از خلق برند مواد غذایی باید اظهارنامه ثبت برند تهیه شود. این کار هم باید با نظر مشاورین موسسه حقوقی ویونا انجام شود. وقتی اظهارنامه اماده شد متقاضی در صورتیکه خواهان استفاده از علامت ها و یا حروف لاتین در برند خود می باشد باید اقدام به دریافت کارت بازرگانی بکند. زیرا بدون داشتن کارت بازرگانی نمی توانید برند لاتین به ثبت برسانید.

نهایتا باید به سایت اداره مالکیت معنوی مراجعه و درخوسات ثبت برند خود را به همراه مدارک ثبتی شرکت و یا شناسایی متقاضی وارد نموده و منتظر بررسی و تایید کارشناسان این اداره بمانید.

پس از چند روز این درخواست بررسی خواهد شد و در صورت تایید باید مدارک اصلی به همراه نسخی کپی از انها به خود اداره تحویل داده شود تا برابر  اصل شده و پرونده تکمیل شود. در نظر داشته باشید که اداره مالکیت معنوی تنها یک شعبه مرکزی دارد و شعب دیگری در ایران فعالیت ندارند. این اداره در تهران واقع شده  و باید برای نهایی شدن برند خود به این اداره مراجعه نمایید. البته اگر از وکلای موسسه حقوقی ویونا بهره برده باشید نیازی به رجوع خود شما نخواهد بود.

پس از اینکه هزینه های ثبت برند مواد غذایی را پرداخت کردید برند شما ثبت خواهد شد و باید اگهی شود. این اگهی در روزنامه رسمی دادگستری و یک روزنامه کثیر الانتشار به انتخاب شما و با هزینه شما خواهد بود.

اکنون برند مواد غذایی شما برای معرفی و سرمایه گذاری اماده و به ثبت رسیده است.

چرا باید برند مواد غذایی ثبت کرد؟

اولا که ثبت برند یا علامت تجاری مواد غذایی الزامی است و چاره ای جز ثبت برند ندارید. اما به هر حال شما برای فعالیت در بازار و داشتن رقابت با هم صنفان داخلی و خارجی خود باید با علامتی شناخته شوید و خود و محصولاتتان به مشتریان شناسانده شوند. برند یا علامت تجاری این مهم را انجام می دهد. شما را معرفی و باعث تمایز محصولات  مواد غذایی شما با سایر محصولات مشابه در بازار خواهد شد.

از نظری هم داشتن برند به شما اعتبار بیشتری خواهد داد. اگر برند شما موفق شود می تواند منبع درامد و سرمایه بیشتری برای شما باشد. اعتبار برند شما بازار های جدیدی برای شما فراهم خواهد کرد و سود و منافع بیشتری را برای شما به ارمغال خواهد اورد.

موسسات مالی و حقوقی هم به شرکت های دارای برند و علامت تجاری معتبر بهای بیشتری می دهند و تسهیلات و خدمات بهتری به انها ارائه می کنند.

صاحبین برند و علات تجاری که مشتری خوبی داشته باشد راحت تر می توانند طبقات برند خود را افزایش داده و سبد محصولات خود را تکمیل تر کنند.

ثبت برند مواد غذایی به شما امتیاز بهره مندی از برند را می دهد. شما با داشتن این برند منحصرا خودتان هستید که از ان استفاده می کنید و دیگران تنها با داشتن موافقت نامه از شما می توانند با پرداخت هزینه ای به شما از برند شما در جهات تعیین شده استفاده نمایند.

یکی از مهم ترین فواید  ثبت برند مواد غذایی امکان تبادل اطلاعات و  فروش محصولات به سایر شرکت ها و موسسات غذایی خارج از کشور می باشد. این شرکت ها و موسسات تنها حاضر به خرید محصولات شناسنامه دار  و معتبر هستند و هیچ چیز به اندازه برند و علامت تجاری در این حسن شهرت و اعتبار به شما کمک نخواهد کرد.

برند و یا علامت تجاری دارای قوانین و مقررات خاصی است و هر برندی باید مشخصه و طبقاتی را داشته باشد. این طبقات در مواد غذایی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. شما به عنوان تولید کننده محصولات نانی باید برند در طبقه خاص خود را به ثبت برسانید و اگر شکلات هم تولید داشتید باید برند متناسب با شکلات را در طبقه مجزا به ثبت برسانید. این موضوع بسیار ضرورت دارد و در شناسایی و فروش محصولات به شما کمک شایانی خواهد کرد.

برای ثبت برند و علامت تجاری حتما به مشاورین و متخصصین موسسه حقوقی ویونا اعتماد کرده و با ایده و نظر آنها و یا دادن وکالتنامه به ما  برندی مطمئن و قدرتمند را به ثبت برسانید تا در رقابت با رقبای خود حرف های زیادی برای گفتن داشته باشید.