شرایط ثبت لوگو

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 3)

لوگو به زبان انگلیسی logo نامیده می شود و به معنی نشان تجاری است که شرکت ها و تولید کنندگان خدمت و یا کالا چه بصورت حقیقی و چه بصورت حقوقی برای نشانه گذاری محصولات خود از آن استفاده می کنند. در اصل این کلمه هم خانواده برند یا همان brand در زبان انگلیسی است و به همین دلیل می توان گفت هر دو یک معنی واحد دارند.

در ایران هم برند یا لوگو هر چند ریشه انگلیسی دارند ولی به عنوان نشان تجاری شرکت ها برای علامت گذاری و ایجاد تمایز و اختلاف بین محصولات و خدمات شرکت و یا اشخاص حقیقی با سایر محصولات و خدمات موجود در بازار شناخته می شود. معادل فارسی لوگو همان نشان تجاری و معادل فارسب برند همان علامت تجاری است که با ارم تجاری هم شناخته می شود.

از این رو لوگو ، برند، نشان تجاری ، ارم تجاری  و علامت تجاری همه یک مفهوم و معنی را دارند و مطابق با دستور العمل ها و قوانین تجاری ایران زمانی می توانند مورد حمایت دولتی قرار بگیرند که بصورت داخلی و یا بین المللی به ثبت رسیده باشند. البته هیچ اجباری برای ثبت لوگو در قانون ایران و یا هر کشور دیگری وجود ندارد ولی به دلیل شرایط رقابتی و وجود افراد مسموم و سود جو در اقتصاد کشور باید به عنوان یک اولویت و یه امر ضروری ثبت لوگو یا برند دیده شود.

لوگو به چه کار شرکت ها می آید؟

همانگونه که بیان شد لوگو نشان تجاری شرکت است. قاعدتا شرکت ها با استفاده از نام خود در بازار و بخصوص اگر نامی بلند داشته باشند به راحتی معرفی و شناخته نمی شوند و در همه جهان و به عنوان یک اصل تجاری این لوگو و یا برند است که موضوع معرفی و شناسایی محصولات و خدمات شرکت ها و اشخاص حقوقی را در بازار عهده دار است. حال ممکن است لوگو همان نام شرکت و یا مخفف نام شرکت باشد و یا چیزی مجزا با قابلیت معرفی کالا ها و خدمات شرکت.

این قابلیت برای لوگو الزامی است. شما نمی توانید لوگویی را ثبت کنید که با کسب و کار و موضوع فعالیت شما سنخیت و هماهنگی نداشته باشد و حتی در طرح برند خود هم باید به این نکته توجه کنید که هر علامت و نشانی در طرح خود بدون هدف وارد نکنید. اگر مفهوم را به درستی انتقال ندهد و یا بدون دلیل باشد ممکن است باعث فریب مشتریان شده و یا ذهنیت انها را جهت دهی خلاف موضوع بکند. که البته در صورتیکه اینگونه باشد قانونا هم ثبت نمی شود.

چه لوگو هایی را می توان ثبت کرد؟

برای ثبت لوگو چنانچه طرح و لوگوی مورد نظر شما دارای شرایط خاص و قانونی باشد و منحصر به فرد و جدید و خلاقانه باشد تقریبا هیچ محدودیتی برای ثبت وجود ندارد. لوگو می تواند ترکیبی از اشکال مختلف با رنگ و حروف ایرانی و حتی در صورت داشتن کارت بازرگانی حروف لاتین و خارجی و همچنین اعداد مختلف باشد. حتی در برخی از کشور ها بو ها و مزه ها را هم به عنوان برند ثبت می کنند. هر چند این موضوع در ایران رسمیت ندارد.

علائم تجاری تنها بصورت انفرادی و تخصصی برای یک شرکت و یا فرد حقیق به ثبت نمی رسند. ممکن است در اظهار نامه ثبت لوگو اینگونه آورده شود که لوگو یک لوگو جمعی است. یعنی عده ای شرکت و یا فرد حقیقی به منظور نشان دادن کیفیت کالا و خدمات خود با استفاده از این لوگو یا نشان تجاری خود را مورد تایید صاحب برند جمعی عنوان می کنند.

همچنین برخی از لوگو ها و یا برند ها به عنوان برند اشتراکی و یا علائم اشتراکی هستند. این علائم اشتراکی به برخی از سازمان های بین المللی و معروف تعلق دارد که به منظور نشان دادن مرجعیت و خانواده و گروه کاری بیشتر کاربرد دارند و هر شرکتی که از این علائم اشتراکی استفاده کند در اصل خود را عضو این جامعه و خانواده معرفی می کند. مانند علائم اشتراکی جامعه مهندسین، پزشکان، معماران، هنرمندان و ...

از طرفی هم برخی از علائم تجاری به عنوان تصدیق نامه شناخته می شوند و به انها علائم تصدیق کننده نامیده می گویند. این علائم به عنوان مدرک و سندی توسط شرکت ها و موسسات مختلف می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. سندی که نشان می دهد شرکت موفقیت و یا جایگاهی را به دست اورده و یا مورد حمایت جایگاه و یا سازمان خاصی می باشد. علام تصدیق نامه های شرکت های تایید کننده استاندارد، ce و انواع گواهینامه های ایزو از این نوع علائم هستند و معمولا تا زمانی که در ممیزی های یک شرکت موفقیت دیده شود اجازه استفاده از این علائم به انها داده می شود و موقتی است.

علائم تجاری و یا لوگو سازمان ها به عنوان شناسنامه انها در جامعه دیده می شود. تمامی شرکت ها و موسسات تجاری و غیر تجاری و افراد حقیقی مختلف می توانند بدون محدودیت لوگویی را برای خود و به نام خود به ثبت برسانند. برای این هدف باید با مشاوران موسسه حقوقی ویونا تماس گرفته شود و با دادن یک وکالتنامه محضری تمامی شرایط ثبت لوگو به این کارشناسان سپرده شود تا برند و یا لوگو شما مطابق با قوانین و مقررات تجاری و ائین نامه های اداره مالکیت معنوی به عنوان سازمان مسئول ثبت لوگو و برند های تجاری به ثبت برسد.