شرایط رتبه بندی شرکت ها

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.67 (تعداد رای 3)

در قانون جمهوری اسلامی ایران پس از ثبت شرکت انچه به شرکت ها کمیت و اهمیت می دهد و باعث شناخت بهتر مصرف کنندگان و بهره وران نسبت به شرکت ها  می شود و در واقع مقیاسی است برای درک قدرت و کیفیت شرکت ها رتبه بندی انها می باشد. در واقع رتبه بندی اولین مرحله شناخت و احراز صلاحیت شرکت ها توسط جامعه مصرف کننده و هدف و یا بهره وران و ذی نفعان شرکت می باشد.هر چه شرکت ها قدرت و توان بالاتری داشته باشند و کیفیت برتری نسبت به سایرین داشته باشند این موضوع در رتبه انها به سادگی مشهود است .

 البته ممکن است در یک گروه فعالیت شرکت های دارای رتبه بالا و یکسان زیاد وجود داشته  باشند که البته مشتریان و بهره وران باید در درجات بعدی ملاک های دیگری را برای ارزیابی شرکت مورد استفاده قرار دهند مثلا توان و شهرت برند و علامت تجاری و یا میزان سرمایه و اعتبار و رزومه کاری انها را باید ارزیابی نمایند. ولی رتبه بندی کیفیت و کمیت شرکت ها را نشان می دهد .

در رتبه بندی شرکت ها 5 دسته شرکت مد نظر قرار می گیرند و هر کدام از این دسته ها توسط نهاد مربوط به خودشان اعتبار دهی و رتبه بندی می شوند. این 5 دسته عبارتند از:

  • پیمانکار
  • مشاور
  • شرکت های طراح و سازنده
  • انفورماتیک
  • انبوه ساز

طریقه رتبه بندی شرکت ها

شرکت ها با قوانین و دستورالعمل هایی که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ارائه نموده رتبه بندی می شوند.

به این منظور برای شرکت های پیمانکاری از رتبه 1 تا 5 و برای شرکت های مشاور از رتبه 1 تا 3 رتبه بندی می شوند. در این راستا شرکت هایی که در حوزه اجرایی و ساخت و ساز فعالیت می کنند به عنوان پیمانکار و شرکت هایی که به عنوان مشاور و واسط و طراح و برنامه ریز فعالیت می کنند را شرکت مشاور در نظر گرفته و طبقه بندی می کنند.

رتبه بندی شرکت ها باید توسط یک مشاور و یا نماینده حقوقی توانا انجام شود و خود شرکت ها نمی توانند شخصا برای رتبه بندی اقدام نمایند. در این بین موسسه حقوقی ویونا با ارائه برترین خدمات مشاوره و تخصصی حقوقی به عنوان بهترین شرکت برای دریافت رتبه شرکت شما خواهد بود و بهتر است با کارشناسان و متخصصین ما برای این منظور تماس بگیرید. در حال حاضر استانداری های هر استان به همراه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به عنوان سازمان های ذیربط برای صدور گواهی رتبه  اقدام می کنند . رتبه شرکت پس از بررسی و تعیین پارامترهای مشخصی انجام می شود و در صورت واجد شرایط بودن مطابق با صدور گواهینامه ای رتبه مرتبط با شرکت به او اعطا خواهد شد.

 شرایط رتبه بندی شرکت ها

پارامتر های تعیین کننده رتبه شرکت ها در واقع عواملی هستند که برای انجام فعالیت شرکت به بهترین نحو در نظر گرفته شده اند. در اصل هر شرکت با داشتن این الزامات و پارامتر ها درصدی از بعد توانایی در شرکت را خواهد داشت. هر چه این ابعاد و توانایی ها بیشتر باشد متناسب با ان قدرت اجرایی و انجام تعهدات شرکت نیز بالا تر خواهد رفت و با کیفیت و سرعت بهتری موضوعات قراردادی و تعهدات انها انجام خواهد شد. حال خود این پایان کار ها و انجام تعهدات به عنوان پارامتری مهم در تعیین امتیاز شرکت و رتبه شرکت دخیل می باشد. به همین دلیل شرکت هایی که سابقه بیشتری دارند و کیفیت فعالیت انها در رزومه انها مشهود باشد راحت تر می توانند رتبه بالا دریافت نمایند. البته این بدین معنی نیست که شرکت های تازه تاسیس برای دریافت رتبه بالا نمی توانند واجد شرایط باشند.

در رتبه بندی و امتیاز شرکت های پیمانکار و مشاوره نقش نیروی متخصص و فنی  و میزان سابقه فعالیت مرتبط انها با موضوع شرکت یکی از ارکان اصلی در رتبه بندی شرکت می باشد. هر چه سابقه افراد بیشتر باشد و تخصص انها بالاتر باشد امتیاز بیشتری کسب می کنند.  همچنین رزومه و سوابق فعالیت شرکت به همراه ریز مبالغ قراردادی نیز شرط دیگری برای دریافت رتبه بالا می باشد. مبلغ قرارداد های منعقد شده دولتی و خصوصی باید منصفانه و متناسب با قیمت های تعیین شده باشد و این موضوع با ارائه مفاصا حساب  شرکت بررسی خواهد شد. بیمه و یا نامه ای از بیمه به منظور صحه گذاری بر انجام قرارداد ها نیز باید ارائه شود.

اما از دیگر عوامل مهم و تعیین کننده که بسیار تاثیر گذار می باشد شرایط و توان مالی شرکت می باشد. در واقع سرمایه شرکت باید به اندازه انجام تعهدات تعیین شده و بالاتر باشد. برای تعیین میزان قدرت مالی شرکت از اظهارنامه مالیاتی شرکت در اخرین سال مالی استفاده می شود.

شرکت های پیمانکار باید علی رغم شرایطی همچون نیروی متخصص  و فنی و داشتن امکانات لازم و توان اجرایی ، سرمایه و اعتبار بالایی داشته باشند و نیروهای تحصیل کرده و رزومه مناسب و قوی نیز در این رتبه بندی تاثیر گذار است.

اما شرکت های مشاور هم نیروی فنی و متخصص نیاز دارند و هم باید مدارک مهندسی  و مشاوره ای مناسب به همراه زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مناسب داشته باشند تا به همراه رزومه و شرایط سرمایه ای و قدرت اجرایی بالا بتوانند به رتبه خوبی دست پیدا کنند.

موسسه حقوقی ویونا علی رغم توانایی بالا برای اخذ رتبه دلخواه شرکت های پیمانکار و مشاوره با توجه به بهره مندی از برترین و مجرب ترین کارشناسان و متخصصین حقوقی کشور  به راحتی می تواند برای شرکت های پیمانکار و مشاور رتبه ساجات نیز دریافت نماید.

برای دریافت مشاوره رایگان و استفاده از خدمات مناسب تر و برتر موسسه حقوقی ویونا کافی است با ما تماس بگیرید. ما مفتخر به بیش از ده ها سال تجربه و تخصص و خدمت صادقانه به مشتریان خود برای ثبت انواع شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری ، ثبت برند و علامت تجاری ، دریافت استانداردهای مختلف ایزو، اخذ رتبه ، ثبت طرح صنعتی و اختراع و ده ها خدمت دیگر به مشتریان خود با پشتوانه عالی اجرایی هستیم.