شرایط و مراحل ثبت شرکت در خرم آباد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.00 (تعداد رای 3)

خرم ­آباد مرکز استان لرستان و یکی از مراکز مهم تجمع قوم لر در ایران است. استان لرستان علاوه بر خرم­آباد نه شهرستان دیگر به نام­های ازنا، الیگودرز، بروجرد، پل‌دختر، دورود، دوره-چگنی، دلفان (نور آباد)، رومشگان و سلسله (الشتر) کوهدشت هم دارد. شهر خرم­آباد شهری خنک و خوش­آب و هوا است. یکی از مهم­ترین دلایل این امر این است که لرستان در دره­های زاگرس قرار گرفته است. خرم­آباد از لحاظ مقدار بارندگی ششمین شهر کشور محسوب می­شود. علاوه بر این خرم­آباد در جاده­ی بین تهران و شهرهای جنوبی قرار دارد. کارخانه­ی پتروشیمی و فولاد این شهر مهم­ترین کارخانه­هایی هستند که در خرم­آباد مشغول به فعالیت­اند. اگر یکی از ساکنان خرم­آباد هستید و یا دوست دارید از موقعیت­های سرمایه­گذاری در این شهر و یا هر یک از شهرهای دیگر استان لرستان بهره­مند شوید و برای این کار راه و روش قانونی که همان ثبت شرکت باشد را برگزیده­اید با ما در این مطلب همراه باشید تا شما را بیش­تر با شرایط و مراحل ثبت شرکت در خرم­آباد آشنا کنیم. در این مطلب ما به سراغ دو مورد از متداول­ترین شرکت­ها از لحاظ تعداد ثبت در ایران رفته­ایم. یعنی ثبت شرکت با مسئولیت محدود و ثبت موسسه در خرم­آباد.

شرایط و مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم آباد

شرکت با مسئولیت محدود طبق تعریف قانونی شرکتی است که برای اجرای کارهای مربوط به تجارت راه‌اندازی می­شود و به علت سادگی روند ثبت و اجرای قوانین آن، به عنوان نخستین گزینه برای کسانی که به تازگی قصد ثبت شرکت دارند محسوب می­شود. شرکتی که سرمایه­اش را خود شرکا تامین کنند و این سرمایه به سهام تبدیل نشود شرکت با مسئولیت محدود نامیده می­شود. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم­آباد شما حداقل باید دو نفر باشید. در ادامه درباره­ی شرایط ثبت این نوع شرکت در استان لرستان بیش­تر توضیح خواهیم داد.

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم آباد

همان طور که گفتیم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم­آباد حداقل به دو نفر نیاز است که این دو نفر علاوه بر دارا بودن اهلیت ثبت شرکت باید از نظر عدم داشتن سوءسابقه­ی کیفری نیز بررسی شوند. منظور از اهلیت طبق قانون، رسیدن به سن قانونی یعنی هجده سال و به اصطلاح صغیر نبودن و همچنین دارا بودن قدرت تصمیم­گیری و بهره­مندی از قوه­ی عقل و به اصطلاح مجنون نبودن است. نکته­ی جالب در شرکت­های با مسئولیت محدود این است که هر یک از شریک­ها فقط به میزان سرمایه­ی خود در دیون و قروض و تعهدات شرکت، شریک است. یعنی اگر شرکت ورشکست شود و یا مجبور به پرداخت قروضی به افرادی شود، قانون از شرکای شرکت به میزان مشارکت در سرمایه­ی شرکت درخواست می­کند و در این زمینه دیگر اموال نقدی یا غیرنقدی فرد شریک را نمی­توان دخیل کرد. همچنین این نکته را درباره­ی شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم­آباد باید گفت که در نام شرکت نباید تضمین اسم هیچ یک از شرکا باشد وگرنه طبق ماده­ی 95 قانون تجارت در مقابل شخص ثالث با این فرد مانند شریک ضامن در شرکت تضامنی برخورد می­شود که کاملا با رویه­ی جاری در قوانین شرکت با مسئولیت محدود متفاوت است. نکته‌ی دیگری که درباره­ی شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم­آباد باید ذکر شود درباره­ی اختیارات مدیر شرکت است که در صورتی که اساسنامه­ی شرکت در این باره سکوت اختیار کند، مدیر اختیار مطلق خواهد داشت و فقط در صورتی که شرکا اساسنامه را طوری تنظیم کنند یا تغییر دهند که اختیارات مدیر در مواردی محدود گردد، می­توان اختیارات مدیر را کاهش­یافته قلمداد کرد.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم آباد

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم­آباد به مدارکی نیاز دارید که البته در وهله­ی اول مدارک کم و محدودی است. شما باید برای همه­ی افراد اصلی شرکت فتوکپی واضحی از مدارک شناسایی یعنی کارت ملی و شناسنامه تهیه کنید. این فتوکپی باید در یک دفترخانه ممهور به کپی برابر اصل است گردد. همچنین برای اعضای هیئت مدیره­ی شرکت با مسئولیت محدود باید گواهی عدم سوءپیشینه تهیه گردد. این گواهی را به آسانی می­توان از تمامی دفاتر پلیس+10 تهیه کرد. به جز این دو مدرک، مدارک قانونی خود شرکت مانند اطلاعات اساسی (میزان سرمایه، نام شرکا، میزان سهم­الشرکه­ی هر شریک، نام شرکت و...)، اساسنامه­ی شرکت، اظهارنامه­ی شرکت، صورت­جلسه­ی هیئت موسس و مجمع عمومی و در صورت لزوم وکالت­نامه از جمله مدارک مهم شرکت با مسئولیت محدود در خرم­آباد محسوب می­شود. البته شما این مدارک را می­توانید طی راهنمایی­هایی که از مشاوران ثبت شرکت ویونا دریافت می­کنید، تهیه کنید و از این بابت جای نگرانی نیست.

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم آباد

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم­آباد می­توانید مستقیما از طریق اداره­ی ثبت شرکت­های استان لرستان که در زیرمجموعه­ی اداره­ی کل ثبت شرکت­ها فعالیت می­کند اقدام کنید و یا با کمک مشاوران ثبت شرکت ویونا کار ثبت شرکت خود را سریع­تر و راحت­تر انجام دهید. به این منظور کافی است با ثبت شرکت ویونا تماس بگیرید و با مشاوران متخصص این موسسه صحبت کنید. آن­ها شما را به سمت هدفی که برای آن قصد ثبت شرکت دارید هدایت می‌کنند. ثبت شرکت ویونا برای آن که کار راحت‌تر پیش برود، یک وکیل مجرب را به نشانی مورد نظر شما اعزام می‌کند و شما می‌توانید پس از آن که از شرایط کار مطلع شدید، قراردادی را برای انجام امور ثبت شرکت با مسئولیت محدود در خرم‌آباد بنویسید. پس از انعقاد قرارداد نوبت به تکمیل مدارک می‌رسد. سپس باید در سایت اداره‌ی کل ثبت شرکت‌ها ثبت نام شده و پذیرش اولیه بگیرید. تکمیل فرم‌ها و مشخص کردن اطلاعات ضروری شرکت (مانند امضاءداران شرکت، سرمایه و...) هم کار دیگری است که باید انجام شود. بعد از این یک روند اداری برای ثبت شرکت باید دنبال شود که وکیل پایه یک ثبت شرکت ویونا برای شما انجام خواهد داد. در پایان شماره ثبت شرکت با مسئولیت محدود شما در خرم‌آباد به همراه مدارک لازم در محل موسسه ویونا به شما تحویل داده خواهد شد.

درباره ثبت موسسه در خرم آباد

موسسه در این جا به موسسه غیرتجاری گفته می‌شود که به دلیل شرایط خاص آن در بعضی موارد شبیه شرکت‌ها و در بعضی موارد متفاوت از آن‌ها است. موسسه غیرتجاری، جایی است برای فعالیت اشتراکی با هدفی غیر از تجارت و کسب درآمد. موسسه‌ها معمولا برای خدمت به مردم و جامعه تشکیل می‌شوند و هر چند ممکن است درآمدی هم کسب کنند، اما این هدف اصلی آن‌ها نیست.

شرایط ثبت موسسه در خرم آباد

ثبت موسسه در خرم‌آباد به دو صورت ثبت موسسه انتفاعی و ثبت موسسه غیرانتفاعی انجام می‌پذیرد. مثلا خیریه‌ها جزو موسسه‌های غیرانتفاعی محسوب می‌شوند اما کانون‌های نویسندگی، اگر با فروش کالا یا خدماتی درآمدی کسب کنند، جزو موسسه‌های انتفاعی محسوب می‌شوند. در ثبت موسسه، حداقل سرمایه‌ای ذکر نشده و شما با هر سرمایه‌ای می‌توانید یک موسسه ثبت کنید. همچنین مانند شرکت‌ها حداقل دو نفر باید در ثبت موسسه همکاری داشته باشند.

مدارک ثبت موسسه در خرم آباد

مدارک ثبت موسسه در خرم‌آباد طبق اطلاعات اداره‌ی کل ثبت شرکت‌ها به شرح زیر است:

 • فتوکپی کارت ملی موسسان موسسه که باید برابر اصل شده باشد.
 • فتوکپی کارت ملی و شناسنامه‌ی هیئت مدیره که باید برابر اصل شده باشد.
 • فتوکپی کارت ملی مدیر عامل اگر مدیر عامل خارج از اعضای هیئت مدیره باشد.
 • فتوکپی شناسنامه و کارت ملی بازرسان اگر موسسه بازرس داشته باشد.
 • معرفی‌نامه‌ی نمایندگان اگر موسسان و اعضای هیئت مدیره اشخاص حقوقی باشند. در این صورت روزنامه‌ی رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات شخص حقوقی هم لازم است.
 • تقویم‌نامه‌ی کارشناس رسمی دادگستری اگر بخشی از سرمایه‌ی موسسه آورده‌ی غیرنقدی باشد.
 • مجوز لازم برای فعالیت موسسه برای موسسه‌هایی که برای فعالیت باید از سازمان دیگری هم مجوز بگیرند.
 • اجازه‌نامه‌ی نیروی انتظامی برای موسسه‌هایی که هدفشان جلب منافع و تقسیم آن بین اعضا نباشد. مانند خیریه‌ها.
 • دو جلد اساسنامه‌ی موسسه که باید همه ی موسسان زیر همه‌ی صفحات آن را امضا کنند.
 • دو نسخه صورت‌جلسه‌ی مجمع عمومی موسسان موسسه و هیئت مدیره. این صورت‌جلسه باید به امضای سهام‌داران و بازرسان رسیده باشد.
 • دو برگ تقاضانامه‌ی ثبت موسسه غیرتجاری که باید تکمیل شود و همه‌ی موسسان آن را امضا کنند.
 • اگر موسسه در شهرستان دیگری هم شعبه داشته باشد یک نسخه‌ی دیگر از مدارکی که گفته شد باید تهیه شود تا برای اداره‌ی ثبت آن شهرستان فرستاده شود.

نکته: برابر اصل کردن در مراجع قضایی یا دفترهای اسناد رسمی انجام می‌شود.

مراحل ثبت موسسه در خرم آباد

برای ثبت موسسه باید در سایت اداره‌ی کل ثبت شرکت‌ها ثبت نام کرده و پس از تهیه‌ی مدارک به ترتیب اداری به بخش‌های مختلف این اداره مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید با وکالت‌دادن به ثبت شرکت ویونا، کار خود را سریع‌تر و راحت‌تر پیش ببرید و فقط مدارک اصلی (نظیر مجوز فعالیت و کپی مدارک شناسایی) را تهیه کنید و بقیه‌ی امور را با راهنمایی ثبت شرکت ویونا انجام دهید.

اگر پس از خواندن این مطلب می‌خواهید درباره‌ی شرایط و مراحل ثبت شرکت یا موسسه در خرم‌آباد اطلاعات بیش‌تری کسب کنید یا هم‌اکنون برای ثبت شرکت یا موسسه‌ خود در خرم‌آباد یا هر یک از شهرهای دیگر استان لرستان اقدام کنید، بهتر است با ثبت شرکت ویونا تماس بگیرید.