شرایط و مراحل ثبت شرکت در رشت

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.40 (تعداد رای 5)

رشت یکی از شهرهای شمالی ایران است. استان گیلان که رشت به‌عنوان مرکز آن شناخته می‌شود یکی از سه استان حاشیه جنونی دریای خزر است. استان گیلان یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌آید و نسبت جمعیت آن به مساحتی که دارد بسیار زیاد است به همین سبب می‌توان آن را ازلحاظ تراکم نیز پرتراکم‌ترین استان ایران نام برد. به‌طورکلی استان گیلان علاوه بر شهرستان رشت به‌عنوان مرکز خود، 15 شهرستان دیگر بانام‌های: آستارا، طوالش، رضوانشهر، ماسال، بندر انزلی، صومعه‌سرا، فومن، شفت، آستانه‌اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، املش، رودسر، سیاهکل و رودبار دارد. استان گیلان به‌واسطه قرار گرفتن در حاشیه دریای خزر و شهرستان آستارا از راه زمینی و آبی با کشور آذربایجان دارای مرز بین‌المللی است و راه صادراتی و ارتباطی بین ایران و این کشور از این طریق است؛ اما رشت که عنوان مرکز استان گیلان محسوب می‌شود از شهرت جهانی نیز برخوردار است. نام رشت به‌عنوان یکی از شهرهای خلاق در یونسکو ثبت شده است. ثبت شدن نام رشت به‌واسطه تنوع زیبای غذایی و خوراکی مردم این شهر است. به‌طورکلی به شهرهایی عنوان شهر خلاق در یونسکو داده می‌شود که از توانمندی‌ها و نوآوری‌های مردم خود در توسعه پایدار شهری خود استفاده کند. رشت از حیث گردشگری نیز یکی از شهرهای مهم کشور محسوب می‌شود و سالانه تعدادی زیادی از گردشگران را به استقبال می‌نشیند؛ و از این لحاظ عبور و مرور به‌قدری در این شهر بالاست که نمی‌توان آمار دقیقی از ساکنین آن دریافت. به‌واسطه وجود بندر انزلی شهر رشت درزمینه اقتصاد وجهه خوبی را داراست. درواقع بندر انزلی بزرگ‌ترین بندر شمال ایران و حوزه دریای خزر در کشور ما محسوب می‌گردد. به همین سبب از حوزه تجارت این شهر حائز اهمیت است. همچنین از دیگر صنعت‌های مهم در حیطه اقتصاد این شهر، کشاورزی آن است. با توجه به بافت جغرافیای شهر زمین حاصلخیز و آب‌وهوای مطلوب آن درزمینه کشاورزی بسیار سرآمد است و مهم‌ترین محصول آن نیز برنج است. سالانه بخش عمده‌ای از نیاز کشور به برنج در داخل و در بخش صادراتی از طریق کشاورزی گیلان و رشت تأمین می‌گردد. علاوه بر موارد یادشده صنعت نساجی و شهرک‌های صنعتی واقع در رشت و گیلان نیز از منابع مهم تأمین اقتصاد و درآمد این منطقه به شمار می‌آیند.

در ذیل تعریف کلی که از این شهر داده‌شده باید برای دوستانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در رشت را دارند مطالبی را بیاوریم که مفید فایده قرار بگیرد. بدیهی است که با توجه به محدودیت این مقاله ما صرفاً به‌اختصار به توضیح برخی از زمینه‌های سرمایه‌گذاری در رشت می‌پردازیم اما شما می‌توانید تمامی توضیحات و اطلاعات جامع را از ثبت شرکت ویونا دریافت نمایید. یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در عرصه تجارت که بازده چشم‌گیری دارد ثبت شرکت است. شما اگر تمایل به سرمایه‌گذاری در رشت دارید می‌توانید از طریق ثبت شرکتی در آن به خواسته خود برسید. همان‌گونه که اشاره شد رشت مرکز استان گیلان است و به‌واسطه فعالیت‌هایی که در این شهر صورت می‌گیرد یکی از قطب‌های مهم از حیث سرمایه‌گذاری است. شما جهت ثبت شرکت در این استان و انجام امور اداری می‌توانید به اداره ثبت شرکت واقع در منطقه موردنظر مراجعه کنید. لازم به ذکر است جهت سهولت کار متقاضیان در هر نقطه و هر یک از شهرستان‌های استان گیلان اداره ثبت مربوط به همان منطقه احداث شده و طی روند اداری می‌توانید درنهایت شرکت خود را در اداره کل ثبت شرکت استان یعنی اداره ثبت شرکت رشت ثبت نمایید. همچنین می‌توانید با تماس با ثبت شرکت ویونا کار ثبت شرکت خود را سریع‌تر و آسان‌تر پیش ببرید.

شرایط و مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت

جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت ابتدا لازم است شما با ماهیت شرکت با مسئولیت محدود آشنا شوید بدین منظور ما به تعریفی که توسط قانون تجارت ارائه‌شده استناد می‌کنیم. طبق تعریف ارائه‌شده و به زبان ساده آن شرکت‌هایی که باهدف انجام امور تجاری تأسیس‌شده و اعضا خود سرمایه آن را تأمین می‌کنند درحالی‌که سرمایه شرکت به‌طور سهم‌الشرکه محاسبه می‌گردد (سرمایه شرکت قطعه‌بندی به سهام و تخصیص به هر فرد از اعضا به‌عنوان یک سهام‌دار نمی‌شود) و همچنین حیطه مسئولیتشان محدود به میزان سهمی است که در تأمین سرمایه داشته‌اند؛ این شرکت‌ها را شرکت با مسئولیت محدود می‌نامند.

اما باید بدانید طبق روالی که در قانون برای این شرکت در نظر گرفته است افراد و شرکت‌هایی که تمایل به ثبت شرکت با مسئولیت محدود دارند باید مشمول شرایطی شوند. اگر بخواهیم این شرایط را در چند بند برای شما توضیح دهیم بدین شرح می‌شود.

حداقل 2 نفر که به سن قانونی رسیده و یا بیشتر از دو نفر جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود لازم است همچنین باید توجه داشته باشید که این مرز حداقل 2 نفر درزمینه تأمین سرمایه نیز صدق می‌کند یعنی در تأمین سرمایه شرکت نمی‌شود که تنها یک نفر دخیل باشد و حداقل 2 نفر از اعضای شرکت باید در تجمیع سرمایه سهیم باشند اما میزان سهم آن‌ها مدنظر نیست. باید در نظر داشته باشید که حداقل سرمایه برای شروع یک‌میلیون ریال معادل 100 هزار تومان تعریف‌شده که هنگام ثبت شرکت باید در مرحله تعیین سرمایه تعریف گردد.

با توجه به شرایط فوق که بررسی کردیم و با توجه به تعریفی که از این شرکت داده شد و این موضوع از تعریف برآمد که مسئولیت افراد حاضر در این شرکت محدود است، می‌توان نتیجه گرفت که افرادی که تازه‌کار هستند و تجربه زیادی درزمینه ثبت شرکت ندارند به‌راحتی می‌توانند در این دسته فعالیت کنند و انتخاب شرکت با مسئولیت محدود برای آن‌ها انتخاب مناسبی است.

توجه داشته باشید اگر شما قصد اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت را نیز دارید این شرایط برای شما نیز اعمال می‌گردد و باید مشمول این شرایط شوید تا بتوانید مجوز اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت را دریافت کنید. بعد از بررسی شرایط شرکت می‌توانیم به مرحله‌های اداری‌تر و اصلی برسیم. شما در این قسمت باید به تهیه و تنظیم مدارکی بپردازید که در روند ثبت شرکت به آن نیازمندید. ما چند مورد از این مدارکی که خودتان می‌توانید به‌راحتی تهیه و تنظیم کنید را در اینجا نام می‌بریم و تهیه دیگر مدارک را در روند اداری و مراحل ثبت شرکت که با کمک و راهنمایی‌های مشاوران «ثبت شرکت ویونا» صورت می‌گیرد می‌سپاریم. پس‌ازاین لحاظ نیز نگران نباشید.

مدارکی که شما خود می‌توانید جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در رشت تهیه و تنظیم نمایید به شرح زیر است:

 1. کپی مدارک شناسایی تمامی افراد اصلی شرکت (کارت ملی و شناسنامه)
 2. گواهی عدم سو پیشینه اعضای هیئت مدیره شرکت و کپی برابر با اصل آن

با تهیه این مدارک می‌توانید جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود مراحل زیر را انجام دهید.

 1. ابتدا با مشاوران و وکلای «ثبت شرکت ویونا» تماس گرفته و در مورد اقدام خود با آن‌ها مشورت کنید.
 2. از طرف ثبت شرکت ویونا وکیل متخصص درزمینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود به‌صورت رایگان به محل احداث شرکت شما ارسال می‌شود.
 3. قراردادی بین شما و «ثبت شرکت ویونا» جهت شروع همکاری برای انجام روند اداری ثبت شرکت با مسئولیت محدود به نمایندگی از شما توسط شرکت، از طریق وکیل تنظیم و سپس امضا می‌گردد.
 4. در این مرحله بعد از امضای قرارداد شرکت به تکمیل مابقی مدارک موردنیاز شما می‌پردازد.
 5. ثبت‌نام شرکت موردنظر در سایت توسط نماینده شما در «ثبت شرکت ویونا» صورت می‌گیرد.
 6. مرحله تعیین نام شرکت و دریافت تأییدیه آن از اداره ثبت شرکت در رشت و گرفتن امضای در فرم‌های مربوطه
 7. امور اداری ثبت شرکت و دریافت شماره ثبت شرکت توسط وکیل در طول 3 روز کاری (حداقل)
 8. ثبت نهایی شرکت با مسئولیت محدود در رشت شما توسط وکیل «ثبت شرکت ویونا» و تحویل آن به شما در موسسه.

با توجه به روندی که گفته شد اگر هنوز در هر یک از موارد ابهامی برای شما وجود دارد می‌توانید با «ثبت شرکت ویونا» تماس گرفته و خدمات مربوطه را از مشاوران خبره این شرکت درزمینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود دریافت نمایید.

شرایط و مراحل ثبت موسسه در رشت

نوع دیگری از سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری از طریق ثبت موسسه است. شاید برای شما این سؤال به وجود آمده باشد که موسسه چه تفاوتی با شرکت دارد. لازم است در این بخش ما به بررسی برخی تفاوت‌های مهم این دو بپردازیم تا شما به‌طور دقیق‌تری با مفهوم موسسه آشنا شوید.

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت‌های موسسه و شرکت درزمینه منافع آن‌هاست. درواقع شرکت‌ها به‌منظور رسیدن به منافع مالی و بازدهی و سوددهی تأسیس می‌گردند اما مؤسسات دقیقاً برعکس. درواقع منفعت مالی و سوددهی در این دسته اصلاً ملاک نیست حتی اگر به منفعت مالی نیز دست یابند. شرکت‌ها با هدف انجام امور تجاری به ثبت می‌رسند و به همین منظور و هدف منفعت تجاری اقدام به تأسیس می‌شوند اما در ثبت موسسه اهداف تجاری مدنظر نیست همان‌طور که نام آن اشاره‌شده (غیرتجاری) و شرکا با هدف انجام و دستیابی به منافع عام‌المنفعه و سودرسانی فرهنگی، علمی، خیریه‌ای و یا ... به قشری از جامعه به تأسیس آن دست می‌زنند. به همین منوال با تأسیس و ثبت یک موسسه در یک منطقه ممکن است بعد از برطرف شدن آن مشکل در آن قشر از جامعه موسسه به‌طورکلی منحل گردد و فعالیت آن به پایان برسد اما شرکت‌ها می‌توانند مادامی‌که سوددهی دارند و اعضا نیاز و تمایل دارند به کار خود ادامه دهند.

همان‌طور که به‌اختصار در بالا اشاره شد اساسی‌ترین تفاوت‌های شرکت و موسسه بررسی گردید؛ و دید کلی از آنچه ماهیت موسسه است را به شما داد.

اکنون می‌توانیم برای شما پاره‌ای از شرایط لازم جهت ثبت موسسه در رشت را بازگو کنیم اما توجه داشته باشید اطلاعات جامع و کامل‌تر را درزمینه ثبت موسسه از متخصصان این زمینه که در «ثبت شرکت ویونا» حاضرند دریافت کنید.

از مختصر شرایط لازم جهت ثبت موسسه در رشت به شرح زیر است:

 1. اگر موسسه شما درزمینه علمی است، باید مؤسسان آن مدرک تحصیلی مرتبط با آن را داشته باشند.
 2. برخی از مؤسسات جهت ثبت نیازمند کسب مجوز از نیروی انتظامی هستند. موسساتی که هدف انتفاعی نداشته باشند و سودی بین اعضا تقسیم نشود.
 3. اگر موسسه شما وجه خیریه‌ای دارد باید از طریق قانونی سرمایه موردنیاز آن را تأمین کنید.

شرایط دیگری نیز در مورد انواع مؤسسات حاکم است که پرداختن به‌تمامی آن‌ها دور از حوصله است اما شما می‌توانید موارد تخصصی را درزمینه موسسه مدنظر خود از «ثبت شرکت ویونا» دریافت نمایید.

اکنون شما باید مدارکی که جهت ثبت موسسه نیازمندید را تهیه و تنظیم نمایید. این مدارک به‌اختصار به شرح زیر است:

 1. تهیه و تکمیل دو نسخه تقاضانامه‌ی مؤسسات غیرتجاری
 2. تهیه و تکمیل دو نسخه اساسنامه‌ی مؤسسات غیرتجاری
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی همه‌ی اعضای هیئت‌مدیره و شرکا

اما مدارک تنها به موارد بالا ختم نمی‌شوند. شما مدارک دیگری نیز نیازمندید که مانند پیش بعد از بستن قرارداد با «ثبت شرکت ویونا» درزمینه ثبت موسسه با کمک وکیل و نماینده شما تأمین می‌گردند. شما جهت انجام روند اداری و ثبت موسسه می‌توانید با «ثبت شرکت ویونا» تماس بگیرید.