فواید ثبت برند و علامت تجاری

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.58 (تعداد رای 6)

برند یا علامت تجاری توسط شرکت ها و توسط افراد عادی و یا حقیقی به ثبت می رسد تا به واسطه آن کالاها و محصولات و یا خدمات خودشان را بتوانند شناسنامه دار و متمایز از سایر شرکت ها و موسسات دیگر به بازار عرضه کنند. اما برند به عنوان شناسنامه و سند محصولات و خدمات تنها کاربرد ندارد و نمی توان به استناد این موضوع تنها به برند و علائم تجاری اعتبار دارد.

امروزه بیشتر افراد و شرکت هایی که اقدام به ثبت برند و یا علائم تجاری می کنند به دلایلی مختلف و با دیدگاه های متفاوتی این کار را انجام می دهند که تمایز محصولات و خدمات تنها یکی از این موارد می باشد. در زیر به دلایل و فواید ثبت برند و علائم تجاری بیشتر خواهیم پرداخت.

  • ثبت برند مهم ترین قدم برای ایجاد نشانه ای است که مشتریان شرکت و یا سازمان بتوانند به واسطه این نشانه محصولات شرکت را از سایر رقبا تشخیص دهند.

بارها برای شما هم اتفاق افتاده که به دنبال خرید محصولی در بازار رفته اید و با بسته بندی های مشابه و یکسان و حتی نام های یکسان محصول خود را در بازار یافته اید. اگر مشتری اصلی یک شرکت مشخص باشید به راحتی از روی برند و یا علامت تجاری ان شرکت محصول اصل را تشخیص می دهید و نیازی به نگرانی در خصوص عدم شناسایی محصول اصل خود ندارید.

  • تمایز بین محصولات و خدمات شرکت ها از یکدیگر

همیشه در هر جامعه ای تولید یک محصول معمولا انحصاری نیست. به عنوان مثال صابون یک محصول تولیدی است که در یک جامعه احتمالا حداقل 10 شرکت آن را تولید می کنند. مشتری با استفاده از هر یک از این صابون ها یکی از این صابون ها را به عنوان محصول برتر در شاخصه های خود انتخاب می کند. برند و علامت تجاری این صابون به نام ایکس باعث می شود برای دفعات بعدی خیلی راحت محصول خود را حتی بدون اینکه ان را در ویترین فروشگاه ببیند از فروشنده درخواست نماید. این فاکتور مهم ترین شاخصه های برند می باشد.

  • برند ابزار اصلی بازاریابی و جذب مشتری برای شرکت ها است

شرکت هایی که می خواهند محصولات خود را به فروش برسانند بر روی اعتبار برند خود کار می کنند و مشتریان خود را با معرفی برند خود به انها از وجود محصولات خود اگاه می کنند. مشتری در صورت رضایت خود به عنوان یک بازاریاب بصورت غیر مستقیم محصول را تبلیغ خواهد کرد و این یعنی اضافه شدن مشتریان بیشتر .

ولی این تنها یک شاخص جزئی در بازاریابی محصول می باشد. بسیاری از بازار یاب های موفق با نگاه به برند ها برتر و مفاهیم برند و با استفاده از تکنیک های بازاریابی و روش های مرسوم و غیر مرسوم در صورتی که برند شما قابلیت های لازم را داشته باشد بر روی برند شما سرمایه گذاری و به عنوان اصلی ترین کلید موفق شما اقدام به فروش محصولات شما و شناساندن محصول شما به جامعه می کنند و با این کار هم برند شما را ارزش افزوده خواهند داد و هم خود به سودی مناسب دست خواهند یافت.

  • با تفاهم نامه هایی می توانید حق بهره برداری از برند خود را به دیگران نیز بدهید.

اینکه برند شما به مرحله ای برسد که شناخته شده باشد و دیگران بخواهند از برند شما استفاده نمایند کار مشکلی هست ولی دور از دسترس نیست. شما با برنامه های منظم و اصولی و مدیریت مناسب برند خود می توانید برند را به وجهه و اعتبار لازم برسانید و سپس به افراد و شخصیت هایی که خواهان فروش محصولات خود با استفاده از شهرت برند شما هستند این اجازه را خواهید داد تا از برند شما و تحت مدیریت و کنترل شما استفاده نمایند و در عوض مبالغ خوبی از این راه به جیب بزنید.

ضمن اینکه برند هایی که به شهرت و اعتبار خوبی دست پیدا کرده باشند و توانسته باشند خود را در میان رقبا معرفی نمایند ارزش مالی بیشتری دارند و خریداران زیادی می توانند خریدار برند شما باشند . حتی بسیاری از شرکت های بازرگانی دیدگاه خود را بر روی این ارزش متمرکز کرده ا ند که با ثبت برند های مختلف و اعتبار دهی به آنها اقدام به فروش این برند ها نموده و سود زیادی از این راه به دست می اورند. البته نباید فراموش کرد که به شهرت رساندن برند خود یک مهارت است.

  • با استفاده از برند می توانید اقدام به واگذاری نمایندگی و یا اخذ نمایندگی نمایید.

نمایندگی یک شرکت جزئی از یک شرکت و با مدیریت غیر مسقیم آن می باشد که خدمات و محصولات یک شرکت را با شرایط یک شرکت به فروش می رساند. برای این منظور داشتن  و استفاده از برند برای راه اندازی یک نمایندگی امری لازم و ضروری است. به این منظور شما می توانید فروش محصولات خود را به یک نمایندگی واگذار و برند خود را در این نمایندگی هم مورد استفاده قرار دهید.

  • برند به شرکت ها و مدیران آنها انگیزه می دهد تا محصولات با کیفیت تر و خدمات بهتری ارائه نمایند.

مگر نه این است که برند به عنوان شناسنامه محصولات و خدمات یک شرکت می باشد. پس طبیعی است برای موفقیت این برند تلاش های زیادی صورت بگیرد. برند شدن نیز همین معنی را می دهد. وقتی یک شرکت بهترین خدمات و تولیدات را ارائه نمایند به پشتوانه برند و علامت تجاری خود شناخته می شود و سود بیشتری را به دست خواهد اور و مردم و مشتریان مرتب این برند را به هم توصیه می کنند.

مدیران و صاحبین شرکت هایی که برند به ثبت می رسانند برای موفقیت برند خود سرمایه گذاری می کنند. هر انچه که باید انجام می دهند تا بهترین کیفیت را با بیشترین کمیت برای مشتریان خود داشته باشند.هر چه این تولیدات و خدمات توانایی رقابتی بالاتری داشته باشند بازار بیشتری را به دست خواهند اورد و باز هم مدیران و صاحبین شرکت برای حفظ مشتریان خود مجبور هستند تا تلاش کنند این کیفیت را نه تنها حفظ بلکه بهبود ببخشند.

اگر به بهترین شهرت هم یک شرکت تولیدی و یا خدماتی نائل شود و نتواند کیفیت مورد نظر مشتری را جوابگو باشد بدون تردید جامعه مشتریان خود را از دست خواهد داد. این مهم ترین دلیل برای اثبات این ادعا است که داشتن برند و یا برند های مختلف به شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی انگیزه می دهد تا کیفیت محصولات خود را هر روز بهتر و بالاتر ببرند.

  • موسسات مالی و بانک ها به برند توجه دارند و شرکت هایی با برند های برتر وام های بهتری و تسهیلات بالاتری دریافت خواهند کرد.

این یک حقیقت است که پول پول می اورد. از این نکته می خواهم به این نکته برسم که شرکت هایی که بتوانند برند خود را مطرح نموده و در بازار جایگاه مناسبی برای خود داشته باشند و مورد توجه عموم مردم باشند طبیعی است که هنگام مراجعه برای دریافت تسهیلات و وام های بانکی شرایط راحت تری دارند چرا که اعتبار بالایی دارند و همین اعتبار باعث می شود توجه بیشتری از موسسات مالی و بانک ها را جلب نموده و ساده تر بتوانند وام و تسهیلات با مبالغ بالاتر دریافت نمایند.

حتی برخی از برند های دارای شهرت فراوان که توانسته اند در بازارهای جهانی وارد شده و معتبر شوند از تسهیلات و وام های بانک های خارجی نیز بهره مند می شوند.

مزایای و فواید ثبت برند تنها به این موارد ختم نمی شود. هر فرد بنا بر تجارب و ایده های خود به دنبال استفاده ای از برند می باشد . اما شرکت هایی که بدون داشتن یک برند معتبر ثبتی اقدامات شرکتی خود را انجام می دهند به سادگی و در عرض مدت کوتاهی می توانند همه شهرت و اعتبار خود را از دست بدهند . چراکه یا مورد سو استفاد قرار گرفته اند و یا برند آنها توسط دیگری به ثبت رسیده و یا اصلا برند آنها توانایی ثبت ندارد و این یعنی عدم توان برای رقابت با نامی تجاری موجه در بازار کاری که شرکت انجام می دهد.

ثبت برند و علائم تجاری هم همانند ثبت شرکت باید توسط افراد و وکلای خبره انجام شود تا تمامی باید ها و نباید های لازم انجام شود تا برند قدرتمند و با کیفیت به ثبت برسد و بتوان همیشه به  آن تکیه کرد. کارشناسان ثبت شرکت و ثبت برند ویونا در موسسه ثبتی ویونا سال ها است در کنار شما به عنوان یار همیشگی شما بوده اند و می توانند بدون تردید بهترین انتخاب شما برای ثبت برند در کوتاه ترین زمان باشند.