مدت اعتبار کارت بازرگانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 7)

ماده 2 قانون صادرات و واردات کشور حقوق واردات و صادرات را تنها منحصر به اشخاص حقیقی و حقوقی می داند که دارنده کارت بازرگانی باشند و این کارت به عنوان سند اصلی و رسمی ورود و خروج کالا به کشور می باشد.

متولی صدور کارت بازرگانی اتاق بازرگانی می باشد. اتاق بازرگانی زیر نظر وزارت صنایع و معادن ایران فعالیت می کند . پس از صدور کارت بازرگانی که باید توسط اتاق بازرگانی استان متقاضی انجام شود وزارت بازرگانی این کارت را تایید خواهد کرد. از زمانی که کارت بازرگانی صادر می شود عموم کارت های بازرگانی دارای یک سال تمام اعتبار می باشد و در انتهای این دوره باید متقاضی در صورت ضرورت برای تمدید این دوره برای یک سال دیگر اقدام نماید.

هرگاه کارت بازرگانی برای سه دوره یک ساله تمدید اعتبار شود متقاضی می تواند برای تمدید کارت برای مدت های دو یا سه ساله درخواست بدهد و در صورتیکه سه بار این سه سال تمدید شود و مدت مالکیت کارت بازرگانی به نام فرد حقیقی و یا شخص حقوقی به 9 سال برسد متقاضی می تواند این بار برای تمدید کارت بازرگانی خود برای مدت 5 سال درخواست خود را ارائه نماید.

متقاضیان تمدید کارت بازرگانی باید شرایط زیر را داشته باشند :

 • داشتن شرایط احراز اهلیت و معیار های سنجش فعالیت در موضوع تجاری:
  1. افرادی که با داشتن سابقه 3 ساله در تملک کارت بازرگانی به مدت 2 سال از آخرین سال تمدید کارت بازرگانی آنها می گذرد به عنوان سابقه فعالیت در حوزه بازرگانی شناخته می شود و شرایط احراز را خواهند داشت.
  2. سایر مدارک و مستنداتی که نشان دهنده سابقه فرد متقاضی در امور بازرگانی داخلی و یا خارجی برای مدت 3 سال باشد ( حکم کارگزینی و یا سابقه بیمه محل کار ) برای این منظور:
   1. یا باید تائیدیه ای مبنی بر فعالیت در حوزه بازرگانی از یک بنگاه اقتصادی و یا تجاری ارائه شود،
   2. یا اظهارنامه مالیاتی ارائه شود
 • یا باید پروانه کسب معتبر و با حداقل سه سال گذشتن از زمان صدور ارائه شود
 1. تائیده ای از تشکل خاص که در آن فعالیت انجام شده ارائه شود
 2. مجوزی از وزارت صنعت و معدن و تجارت و یا وزارتخانه و مراجع خاص ارائه شود
 3. مدرک مرتبط دانشگاهی چه داخلی و چه خارجی ارائه شود . مدارک تحصیلی مرتبط عبارتند از مدیریت بازرگانی، صنایع، معادن و امور گمرکی، مدیریت صنعتی ، مدیریت تولید
 • سایر ادعاها و مواردی که توسط دو نفر از اعضا هیئت مدیره اتاق بازرگانی مربوطه تایید شود.
 • شرایط احراز محل کسب را داشته باشند . به همین دلیل هر فرد حقیقی و حقوقی باید دارای یک مکان فعالیت برای اقدات تجاری خود با شرایط لازم باشد که برای این منظور ارائه سند ملکی و یا اجاره نامه محضری معتبر مورد نیاز می باشد.

برای اخذ کارت بازرگانی و یا تمدید آن بهترین گزینه انتخاب خدمات حقوقی و معتبر موسسه حقوقی ثبت شرکت ویونا می باشد. کارشناسان ما هر لحظه آماده پاسخگویی به سئوالات و انجام درخواست های شما هستند.