• خانه
 • مقاله
 • مراحل و مدارک مورد نیاز ثبت برند مواد غذایی

مراحل و مدارک مورد نیاز ثبت برند مواد غذایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 3.50 (تعداد رای 9)

مواد غذایی از نیاز های اولیه انسان ها به شمار می روند و همواره به عنوان بازاری کارامد و مناسب برای تجارت در بین فعالان تجاری و اقتصادی شناخته می شود. مردم اغلب به دنبال برند های مواد غذایی با کیفیت و مرغوب هستند چراکه به سلامتی خود و خانواده شان اهمیت می دهند. لیست برند های مواد غذایی لیستی طولانی و دارای زیر شاخه های زیادی است.

مواد غذایی شامل همه انواع خوراکی ها ی اماده شده و اماده استفاده می باشد که تنواع زیادی دارند. مانند انواع غذاهای اماده، انواع دسر ها، نوشیدنی ها، تولیدات صنعتی مانند بیسکوئیت و پفک و ... و همه به نوعی برند غذایی محصول می شوند. به همین دلیل شرکت ها و کارخانجات فعال در حوزه غذایی کشور اغلب به ثبت یک برند و یا علامت تجاری بسنده نمی کنند و با توسعه فعالیت های خود و تعریف طبقات برند خود هر روز برندی جدید برای خانواده جدید خود در بازار معرفی می کنند و اهداف و استراتژی های تبلیغاتی و بازاریابی خود را بر این علامت های استوار می کنند.

مثلا ثبت یک برند برای خانواده محصولات غذایی نانی ، یک برند برای خانواده غذایی تنقلات و اجیل ها، یک برند برای نوشیدنی ها و ... . به همین دلیل می توان نقش برند و علامت های تجاری در صنایع تولید مواد غذایی را در دادن وجهه و اعتبار به فعالیت شرکت های مواد غذایی بسیار پر اهمیت دانست چرا که به غیر مزیت های رسمی برند های مطرح بازار مانند ایجاد تمایز و استفاده کاربری برای تبلیغات و بازار یابی به عنوان فاکتوری برای طبقه بندی و تقسیم محصولات غذایی، بازاریابان، بازارها و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

البته این تنها دلیل ثبت برند در شرکت های مواد غذایی نیست. مواد غذایی به دلیل اینکه با سلامت انسان ها در ارتباط مستقیم هستند الزاما باید برند خود را به ثبت برسانند. هیچ کارخانه مواد غذایی بدون داشتن برند به عنوان شناسنامه محصولات خود نمی تواند در بازار اقدام به فروش بکنند . بنابر این شرکت های مواد غذایی ضمن دریافت مجوز ثبت شرکت مواد غذایی از سازمان غذا و دارو و اتحادیه صنایع غذایی ایران و تعیین نفراتی به عنوان مدیر فنی شرکت که دارای شرایط قانونی باشد باید برند غذایی هم داشته باشند.

مسئول فنی در شرکت های مواد غذایی مسئولیت کنترل و نظارت بر تولید مواد غذایی را دارد و باید تحصیلات مرتبط با موضوع تولید را در حداقل پایه کارشناسی داشته باشد. این فرد باید با تایید سازمان غذا و دارو منتصب شده باشد و پروانه مسئولیت  فنی را هم اخذ کرده باشد.

مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی

شرکت های مواد غذایی باید برای ثبت برند مواد غذایی خود ابتدا پروانه تاسیس خود را دریافت نموده باشند. پروانه تاسیس سندی است که پس از ثبت شرکت و صدور پروانه بهره برداری شرکت  توسط  معاونت غذا و دارو دانشگاه صادر شده باشد. همچنین دارای مسئول فنی با شرایط فوق الذکر باشند . در غیر اینصورت نمی توانند برای ثبت برند اقدام کنند.

اما مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی به تفکیک اشخاص حقیقی و حقوقی متناسب با زیر می باشد:

اشخاص حقوقی

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت
 • وکالتنامه وکیل در صورتیکه وکیل فرایند ثبت برند را دنبال کند

 اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10
 • وکالتنامه وکیل در صورتیکه وکیل فرایند ثبت برند را دنبال کند

مراحل ثبت برند مواد غذایی

همانگونه که قبلا گفته شد برای ثبت برند مواد غذایی الزاما باید شرکت ها اقدام نمایند. یعنی اصل شناسایی تولید کننده مواد غذایی در بازار توسط بازرسان بهداشت و همچنین مصرف کنندگان به دلیل اهمیت سلامتی مردم ضرورت ثبت برند یا علامت تجاری مواد غذایی را اثبات می کند.

به همین دلیل علاقمندان به فعالیت در حوزه مواد غذایی باید پس از کسب مجوزهای لازم و ثبت شرکت خود قبل از آغاز هر گونه تبلیغات و بازاریابی محصولات خود با استفاده از نشانی تجاری آن را به ثبت برسانند. بنابراین اولین قدم برای ثبت علامت تجاری مواد غذایی داشتن یک طرح منحصر به فرد و با طراحی مختص تولید کننده مواد غذایی می باشد.

طرحی که نه تنها توانایی ایجاد تمایز بین محصولات و خدمات شرکت را داشته باشد بلکه تابع قوانین تجاری جمهوری اسلامی ایران، آئین نامه های اداره ثبت مالکیت معنوی به عنوان متولی ثبت برند در ایران و همچنین مقررات و دستورالعمل های سازمان جهانی ثبت برند WIPO باشد.

عدم کپی برداری و یا استفاده از ترکیبات موازی با سایر برند ها، عدم استفاده از علائم فریبنده ، داشتن قابلیت معرفی محصول، عدم استفاده از برخی از حروف و نشانه ها و بسیاری از مواردی دیگر که باید در طرح برند در نظر گرفته شود. برای اطلاع از شرایط ثبت برند و استعلام برند مواد غذایی خود قبل از ثبت با مشاورین موسسه حقوقی ویونا تماس بگیرید.

طرحی که مورد تایید باشد باید در سایت اداره مالکیت معنوی توسط خود متقاضی، نماینده قانونی او و یا وکیل حقوقی شرکت ثبت نام و درخواست ثبت داده شود. این درخواست نیازمند ارائه مدارک لازم می باشد که یکی از این مدارک اظهارنامه ثبت برند مواد غذایی است که باید به خوبی تنظیم شود. مدارک باید در سایت بارگذاری شوند تا کارشناسان اداره مالکیت معنوی انها را بررسی و ایراد نظر کنند.

طرح هایی که تایید می شوند باید در خود اداره مالکیت معنوی تشکیل پرونده داده شود. این اداره در تهران قرار دارد و شعبه دیگری ندارد. سپس باید هزینه های ثبت برند پرداخت شود و مراحل ثبت در خود اداره به پایان برسد. آگهی اول و دوم برند با هزینه متقاضی در اداره مالکیت معنوی تهیه می شود و در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیرالانتشار چاپ خواهد شد که باید اصل این روزنامه ها نگهداری شود.

پس از طی این مراحل گواهینامه ثبت برند برای  سال از زمان ارائه اظهارنامه و به  نام فردی که برای اولین بار این برند را تقاضا داده صادر می شود. در صورتیکه کسی به این برند اعتراض داشته باشد باید در زمان آگهی این برند ها اقدام نماید که البته در زمان بعد از ان هم با داشتن وکیل و ادعای با مدارک لازم می تواند برای ابطال حق ثبت اقدام نماید.

برند های مواد غذایی بهتر است با دیدگاه تجارت جهانی به ثبت برسند. مواد غذایی بیشترین برند را در ایران و جهان به ثبت می رسانند و بازار بهتری نسبت به همه انواع تولیدات دیگر دارند و شرایط صادراتی انها راحت تر است. به همین دلیل شرکت ها پس از کسب توفیقاتی غالبا به دنبال انجام صادرات و واردات و یا  ثبت برند خود در کشور های دیگر هستند. به همین دلیل داشتن نماد های لاتین در برند هم پیشنهاد می شود.

اگر خواهان ثبت طرحی هستید که در ان علائم لاتین وجود داد باید در مدارک خود کارت بازرگانی را هم اضافه کنید. اگر هم خواهان ثبت برند خود در سایر کشور ها هستید بهتر است این کار را با یک ثبت بین المللی برند در یک مرحله و با یک بار هزینه انجام دهید. ثبت برند بصورت بین المللی با استفاده از قوانین بین المللی مندرج در توافقنامه مادرید و در شرکت ثبت جهانی برند WIPO انجام می شود.

برای این کار ابتدا شما الزاما باید برند را در داخل کشور خود و بر  اساس قوانین ثبت مالکیت معنوی ایران به ثبت رسانده باشید و سپس با ارسال تقاضانامه ای برند خود را بصورت جهانی به ثبت برسانید.

با ثبت برند مواد غذایی بصورت لاتین و بین المللی شهرت و اعتبار برندتان هم افزایش خواهد یافت. برند ها شناسه محصولات شما هستند و در صورت موفقیت در معرفی برند خود فروش و رشد بیشتری را در شرکت به دست خواهید اورد که این کار با استفاده از طرحی قوی و همه جانبه از برند ممکن است.

برای ثبت برند خود با مشاورین حقوقی موسسه حقوقی ویونا همراه شوید. سال ها تجربه ما در اختیار شما است تا برندی را منحصر به خود و با تمام قابلیت های رقابتی به ثبت رسانده و اطمینان داشته باشید در برابر رقبای خود از ابزار قدرتمندی برخوردار هستید.