• خانه
  • مقاله
  • نقش برند در موفقیت کسب و کارهای الکترونیک

نقش برند در موفقیت کسب و کارهای الکترونیک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.86 (تعداد رای 7)

آیا تا کنون به اهمیت برند یا علامت تجاری در کسب و کارها فکر کرده اید؟ به عنوان مثال آیا تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که چرا شرکت های بزرگی مانند استارباکس، مک دونالد، نایکی و یا دیزنی و غیره را به این راحتی به خاطر می آورید و یا اینکه این شرکت ها چرا در کسب و کار خاص خود معمولا اولین شرکت هایی هستند که به ذهن ما خطور می کنند؟ صرف نظر از ابعاد و اندازه های شرکت های مختلف آن چیزی که باعث ارتباط تصویری این شرکت ها با ذهن ما می شود، محصولات آنها است. محصولاتی که نه تنها به دلیل کیفیت و یا خاص بودنشان شهرت پیدا کرده اند بلکه یک مشخصه ویژه نیز معمولا از آنها در ذهن شکل گرفته است.

مثلا وقتی به نایکی فکر می کنید قبل از کفش و یا لباس های با کیفیت آن معمولا شکل تیک مانندی به ذهن ما نقش می بندد که معرف تمامی این ویژگی ها است و یا حرف بزرگ دیزنی که به شکل با مزه ای ترسیم شده است نیز اولین نقشی است که از دیزنی به ذهن تبادر می شود. این تصویر یا همان برندی که در ذهن نقش می بندد آنقدر اهمیت دارد که شرکت های بزرگ برای به دست آوردن چنین تصویری در ذهن همه نوع سرمایه گذاری انجام دهند.

کسب و کارها از هر نوعی که باشند باید شناخته شوند. حال این کسب و کارها در فضاهای باز و با فعالیت های رو در رو با مشتریان باشند مانند فست فودهایی مثل مک دونالد و یا در قالب فضای الکترونیک و مجازی باشند. نمونه بسیار موفق کسب و کارهای الکترونیک که در برند سازی خیلی خوی عمل کرده اند خود مایکروسافت یا آمازون و ای بی هستند و در ایران نیز برند هایی مانند دیجی کالا، باما و غیره در این امر موفقیت های زیادی داشته اند.

امروزه نقش کسب و کارهای الکترونیک بسیار پر رنگ تر شده است. بحران هایی مانند کرونا نیز اهمیت آنها را چندین برابر کرده است و صحنه رقابت در حوزه الکترونیک بسیار جدی تر دنبال می شود. مردم به دنبال خرید به صورت مجازی و الکترونیک هستند اما اعتماد کردن کار ساده ای نیست. باور کنید یا نه مشتریان بدون اعتماد کردن به هیچ شرکتی بخصوص در فضای الکترونیک ارتباطی با آن برقرار نخواهند کرد. اعتماد کردن به یک محصول اینترنتی و یا کسب و کار الکترونیک چندان ساده نیست و نیاز به اقداماتی دارد که بتواند مشتری را قانع کند.

ثبت شرکت یکی از این اقدامات است. برای ثبت شرکت نیاز به دریافت مجوزهای احتمالی خواهید داشت و به دنبال آن تعهدات و پشتوانه حقوقی پیدا می کنید که این خود برای اعتماد کردن مشتری اهمیت زیادی دارد.

در اقدامات بعدی باید تبلیغات زیاد و به دنبال آن آفرها و یا امتیازاتی به مشتریان خود باشید که آنها را متقاعد کنید که از شما خرید کنند. در این مرحله نقش برند سازی اهمیت زیادی دارد. برای برند سازی باید صاحب برند باشید و برای تصاحب برند باید ابتدا برندی را طراحی و برای ثبت برند اقدام کرده باشید.

در واقع اصلی ترین توصیه کارشناسان حقوقی این است که قبل از هر کار برای ثبت برند خود اقدام کنید. بدون ثبت برند، رویکرد تبلیغاتی داشتن اشتباه است و این به این دلیل است که هنوز شما صاحب آن برند شناخته نمی شوید. بخصوص در کسب و کارهای الکترونیک استفاده از نماد و علامت تجاری یک شرکت کار بسیار ساده ای است و به راحتی کسب و کارهای تقلبی فراوان که در اینترنت فعالیت می کنند با اقتباس و الگو برداری از برند شما باعث ضرر و آسیب دیدن برند شما می شوند و شما به هیچ عنوان نمی توانید مالکیت خود را بر برند اثبات کنید.

در فضای مجازی یا الکترونیک افراد می توانند به راحتی محصولات خود را با آرم یا علامت تجاری شما به فروش برسانند و با ارسال محصول بی کیفیت و تقلبی باعث نا رضایتی مشتری و نتیجتا تخریب شهرت برند شما شوند.

بنابراین بخصوص اگر دنبال فعالیت در اینترنت و کسب و کارهای الکترونیک هستید، اولین اقدامی که باید انجام دهید ثبت برند یا علامت تجاری در سازمان مالکیت معنوی است. با ثبت برند شما یک امتیاز ارزشمند به دست آورده اید که سرمایه گذاری و به شهرت رساندن این برند می تواند برای شما نه تنها به عنوان یک دارایی ارزشمند بلکه به عنوان مزیت رقابتی بسیار کلیدی عمل کند. حال اگر کسی از برند شما استفاده نا درست بکند و یا بدون اجازه شما از برند شما استفاده کند، به راحتی می توانید از او شکایت کرده و حق خود را به صورت قانونی مطالبه کنید.

با داشتن برند در فضای مجازی و یا الکترونیک احساس امنیت بیشتری هم خودتان تجربه خواهید کرد و هم مشتریان بعد از اولین خرید با اعتماد بیشتری برای خرید مجدد شما را شناسایی و به محصولات شما رجوع خواهند کرد. به یاد داشته باشید که این دقیقا همان مسیری است که برند هایی مانند بامیلو و یا دیجی کالا و غیره دنبال کرده اند. بیشترین منفعت را شما زمانی خواهید برد که برند شما در ذهن اولین مشتریان نقش ببندد . خود این مشتریان مبلغ برند شما خواهند شد و از طریق برند یا علامت تجاری شما، محصولات شما را به دیگران توصیه خواهند کرد و به راحتی خواهید دید که بعد از ثبت برند و دادن اعتماد و اطمینان به مشتریان چقدر روند برند سازی و شهرت شما سرعت خواهد گرفت.

خبر خوب اینکه ثبت برند چندان کار دشوار و پر هزینه ای نیست. برای این کار تنها با یک تماس با هلدینگ ویونا می توانید در کمتر از چند روز برندی که معرف محصولات و خدمات شما باشد و با کسب و کار الکترونیک شما نیز پیوند درستی داشته باشد، به صورت کاملا قانونی و با اعتبار بسیار زیاد ثبت کنید.

دیدگاه‌ها  

+2 # موفقیت در کسب و کارهای الکترونیکیشیوا 1400-03-24 22:33
ثبت برند برای کسب و کارهای الکترونیکی چه مزایایی دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+1 # جواب: موفقیت در کسب و کارهای الکترونیکیکارشناس ثبتی 1400-03-24 22:51
داشتن یک برند ثبت شده در فضای الکترونیک حس امنیت بیشتری هم برای خودتان و هم برای مشتریان شما به وجود می آورد. در این صورت مشتریان پس از اولین خرید اعتماد بیشتری به شما و محصولات شما خواهند کرد. این دقیقا همان کاری است که برند های مشهوری مانند بامیلو و دیجی کالا برای کسب موفقیت انجام داده اند. موفقیت شما زمانی است که برند شما در ذهن اولین مشتریان نقش ببندد . این مشتریان خود بهترین تبلیغ برای برند شما خواهند بود و محصولات و خدمات شما را به دوستان و آشنایان خود توصیه خواهند کرد و به این ترتیب محصولات و شرکت شما سریعتر به شهرت و موفقیت خواهد رسید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # موفقیت در کسب و کارهای الکترونیکیمهشاد20 1400-03-23 15:39
آیا ثبت برند برای کسب و کارهای الکترونیکی الزامی است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # جواب: موفقیت در کسب و کارهای الکترونیکیکارشناس ثبتی 1400-03-23 15:51
اگر چه هیچ الزام قانونی برای ثبت برند وجود ندارد اما اگر شما برند خود را ثبت نکنید امکان سوء استفاده از نام برند شما توسط اشخاص متقلب وجود دارد. بنابراین ثبت برند اهمیت زیادی دارد. برای به انحصار در آوردن نام برند باید آنرا به ثبت برسانید و در گامهای بعدی باید با استفاده از تبلیغات محصولات خود را به بازار معرفی کنید .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+4 # موفقیت در کسب و کارهای الکترونیکیهادی 1400-03-22 23:31
یکی از اولین اقدامات برای موفقیت در کسب و کارهای الکترونیکی چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
+3 # جواب: موفقیت در کسب و کارهای الکترونیکیکارشناس ثبتی 1400-03-22 23:55
یکی از مهمترین و اولین اقدامات لازم برای موفقیت در کسب و کارهای الکترونیکی ثبت شرکت است. برای ثبت شرکت شما باید مجوزهای مورد نیاز کار خود را دریافت کنید. در نتیجه شما پشتوانه حقوقی پیدا می کنید که این موضوع باعث افزایش اعتماد مشتریان به شما خواهد شد که اهمیت زیادی دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن