گواهینامه ده ساله برند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

پس از اینکه یک برند چه به صورت حقیقی و چه به صورت حقوقی ثبت شد یک گواهینامه برای برند صادر می شود که به عنوان گواهینامه ثبت برند مشهور است. گواهینامه ثبت برند به صورت 10 ساله صادر می شود و به همین دلیل به عنوان گواهینامه 10 ساله برند شناخته می شود.

برای صدور گواهینامه ثبت برند لازم است که برند ابتدا با استناد به مواد قانونی مندرج در قانون تجارت ایران به صورت داخلی ثبت شود و بعد از ثبت برند و صدور گواهینامه ده ساله برند حتی می توان برای ثبت برند به صورت بین المللی یا همان ثبت جهانی برند نیز اقدام کرد.

در واقع تنها در صورتی فرد می تواند یک گواهینامه 10 ساله برند را داشته باشد که ابتدا برای ثبت برند اقدام کرده باشد. هر چند راه هایی نیز برای خرید برند و یا اجاره برند نیز وجود دارد اما به صورت کلی زمانی که برندی به ثبت می رسد این گواهینامه صادر می شود ولی اگر برای خرید برند نیز اقدام کردید می توانید در زمان انتقال برند و یا تمدید برند این گواهینامه ثبت برند را به نام خود دریافت کنید.

صدور گواهینامه 10 ساله برند

لازمه های ثبت برند را قبلا در مقالات ثبت برند و علامت تجاری توضیح داده ایم. برای ثبت برند باید ابتدا یک تصویر منحصر به فرد و خاص برای محصولات و یا خدمات خود طراحی کنید به شکلی که کاملا معرف محصولات شما باشد و در عین حال از هیچ نوع برند و یا تصویر حکومتی و ملی الگو برداری نشده باشد و در ضمن با سایر شرایط دیگر ثبت برند نیز همخوانی داشته باشد.

متولی ثبت برند سازمان مالیکت معنوی است. هم افراد حقیقی و هم افراد حقوقی می توانند برای ثبت برند اقدام کنند. بنابراین محدودیتی برای ثبت برند از این نظر وجود ندارد. در ضمن هر فرد حقیقی و حقوقی می تواند تا چندین برند را به ثبت برساند و برای هر یک از برند ها نیز یک گواهینامه منحصر به فرد برای خودش دریافت کند.

بعد از ارائه مستندات لازم و پرداخت هزینه ها و نهایتا تایید موضوع ثبت برند، در دو مرحله باید موضوع ثبت برند آگهی شود. آگهی در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی انجام می شود. بعد از اینکه این دو مرحله به پایان رسید مراحل ثبت برند به پایان خواهد رسید و برای برند یک گواهینامه صادر خواهد شد که 10 سال اعتبار دارد و به گواهینامه ده ساله برند شهرت دارد. این گواهینامه به نام فرد حقیقی و یا حقوقی صادر خواهد شد که اولین بار این تصویر و یا علامت را به عنوان برند یا علامت تجاری خود معرفی و ثبت کرده باشد.

در دفاتر ثبت برند نام شخصیت حقیقی و یا حقوقی ثبت کننده برند و یا آنکس که برند به نام او ثبت می شود، تاریخ ارائه اظهارنامه و شماره  ترتیب اظهارنامه، تاریخ ثبت برند، تابعیت و اهلیت ثبت کننده یا مالک برند و آدرس محل اقامت او درج می شود و مدت اعتبار برند از زمان ثبت علامت تجاری در نظر گرفته می شود. گواهینامه ثبت برند 10 ساله بعد از صدور به آدرس متقاضی ارسال می شود و تا ده سال اعتبار کامل دارد و هیچ کس بدون اجازه مالک برند حق استفاده و یا هر گونه دخل و تصرف را در برندی که به نام او ثبت شده است را ندارد.

لازم به توضیح است که پیشنهاد می شود برند را قبل از منقضی شده یعنی حدود شش ماه تمدید کنید. در این حالت بعد از تمدید برند گواهینامه ده ساله برای دفعات مختلف دوباره برای برند صادر می شود. به غیر از موارد فوق در گواهینامه ثبت برند باید مواردی دیده شود.

چه چیزی در گواهینامه 10 ساله ثبت برند درج می شود:

به صورت کلی یک گواهینامه ده ساله ثبت برند باید شامل موارد زیر باشد:

 • تاریخی که اظهارنامه ثبت برند به سازمان مالکیت معنوی ارائه شده است
 • شماره ثبت اظهارنامه ( شماره ای که در دفتر ثبت اداره مالکیت معنوی برای ثبت اظهارنامه در نظر گرفته شده است)
 • نام و نام خانوادگی شخص حقیقی یا حقوقی که برند به نام او ثبت شده ( مالک برند)
 • تاریخی که علامت تجاری ثبت شده است
 • شماره ای که به برند ثبت شده اختصاص داده شده و به نام شماره ثبت برند شناخته می شود
 • طبقه یا طبقات برند ( طبقه ای که برند در آن قرار گرفته است و ثبت شده است)
 • آدرس مالک برند یا علامت تجاری با مشخصاتی مانند اهلیت و تابعیت او
 • نوع علامت تجاری
 • نوع محصول یا خدماتی که مرتبط با علامت ثبت شده برای برند هستند
 • درج محل، تاریخ ثبت و شماره ثبت برند چنانچه سابقه ثبت قبلی در کشور و یا منطقه ای را داشته باشد.
 • تاریخ صدور تصدیق مربوط به برند
 • مدت اعتبار برند ( با قید تاریخ شروع و تاریخ پایان)
 • درج امضا رئیس شعبه ثبت برند و مدیر کل اسناد و مدارک در زیر گواهینامه ده ساله برند

تذکر: اگر گواهینامه ثبت برند ده ساله فاقد هر یک از اطلاعات فوق بود و یا برخی از اطلاعات مندرج در آن متفاوت بود، باید نسبت به پیگیری موضوع از سازمان مالکیت معنوی اقدام نمایید.

بنابراین گواهینامه صادر شده ضمن پوشش اطلاعاتی که در بالا توضیح داده شده دقیقا تعیین کرده است که از مدت تاریخ شروع ثبت برند تا تاریخ پایان اعتبار ثبت برند، گواهینامه ثبت برند ده سال اعتبار دارد. این گواهینامه به نام صادر می شود و به همین دلیل فرد حقیقی و حقوقی که برند به نام او به ثبت رسیده است تنها فردی خواهد بود که حق استفاده از آن را دارد و یا می تواند برای اجاره دادن، خرید و فروش آن اقدام کند و یا هر زمان که نیاز بود نسبت به انتقال برند به دیگری به صورت تمام حق و یا استفاده از قسمتی از برند اقدام کند.

از زمان ثبت برند و صدور گواهینامه 10 ساله ثبت برند، این برند تحت حمایت سازمان مالکیت معنوی و یا به صورت کلی تحت حمایت دولت خواهد بود و هیچ فرد دیگری نمی تواند حتی مشابه این برند را برای خود به ثبت برساند و یا به عمد و تقصیر و یا به صورت غیر عمد آسیبی به اعتبار و وجهه برند وارد کند. چنانچه فردی بدون اجازه به شهرت و اعتبار برند ثبت شده خسارت وارد کند صاحب و یا مالک برند این حق را دارد که نسبت به تضییع حقوق خود اقدام کرده و از راه قانون درخواست خسارت کند.

همانطور که توضیح داده شد، گواهینامه ثبت برند دارای اعتبار ده ساله است. بنابراین قبل از انقضا دوره برند باید برای تمدید اعتبار برند اقدام شود وگرنه بعد از اعتبار برند ممکن است فردی برای ثبت این برند به نام خود اقدام کند. برای شناخت مراحل ثبت برند و یا تمدید گواهینامه 10 ساله ثبت برند می توانید مقاله تمدید برند را مطالعه فرمایید.