• خانه
 • مقاله
 • آيا برای كسب و كارهای اينترنتی بايد شركت ثبت شود ؟

آيا برای كسب و كارهای اينترنتی بايد شركت ثبت شود ؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

یکی از سوالاتی که همواره برای کسب و کارهای اینترنتی مطرح است لزوم ثبت شرکت برای کسب و کار اینترنتی است. بخصوص با توجه به رشد سریع کسب و کارهای اینترنتی و درخواست های زیادی که برای ورود به این بازار وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است که بدانیم برای شروع کسب و کار اینترنتی آیا واقعا نیاز به ثبت شرکت یا دریافت مجوز خاصی داریم یا خیر؟

امروزه کسب و کار اینترنتی مخصوص یک گروه و یا موضوع فعالیت خاص نیست و هر شخصیت حقیقی و یا حقوقی می تواند در دنیای اینترنت کسب و کار مخصوص خود را راه اندازی کند و حتی استفاده از اینترنت به عنوان یک نقطه قوت در جامعه مدرن امروزی برای کسب و کارها شناخته می شود.

بسیاری از شخصیت های حقیقی و حقوقی ، چه صاحب ایده برای راه اندازی کسب و کار و شروع یک کار تازه یا استارت آپ باشند و چه شرکت های بزرگ و کوچک با قدمت و سابقه طولانی فراوان، چاره ای جز ورود به کسب و کار اینترنتی و راه اندازی کسب و کار خود در قالب اینترنتی ندارند.

همین امر و بسیار از تخلفات و سو استفاده هایی که در اینترنت رخ داد باعث شد تا لزوم نظارت دقیق و قانونی بر این نوع کسب و کارهای اینترنتی نیز مشهود شود و بخصوص رعایت قوانین و مقررات و حقوق مرتبط با مشتریان این اهمیت را چندین برابر کرده است. لازمه ورود به کسب و کارهای اینترنتی اخذ مجوز است. اما طیف فعالیت های اینترنتی باعث شده تا مجوزهای مختلفی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی نیاز باشد.

مجوز  راه اندازی کسب و کار اینترنتی

برای ورود به دنیای اینترنت در قالب یک کسب و کار به مجوزهای مختلفی نیاز است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • مجوز سازمان دهی محتوای فضای مجازی: این مجوز از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود و لزوم نظارت این سازمان را بر محتواهایی که از طرف کسب و کارهای مختلف در این فضا ارائه می شود را هدف قرار می دهد.
 • مجوز نماد الکترونیکی (eNAMAD): این مجوز در واقع مجوز اصلی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی برای بسیاری از سایت های فروش و خدمات است و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی آن را صادر می کند. این مجوز از مجوزهای عمومی و الزامی برای کسب و کار اینترنتی است که کار فروش انجام می دهند و یا به نوعی خدمات مورد نیاز مشتریان را فراهم می کنند. برای دریافت این مجوز نیاز به پروانه کسب و یا پروانه بهره برداری است. البته لازم به توضیح است که سایت ها و یا کسب و کارهای اینترنتی که کار فروش کالا و خدمات انجام نمی دهند، به این مجوز نیازی ندارند.
 • مجوز اختصاصی کسب و کارهای آنلاین: این نوع مجوزها در واقع همان مجوزهای فعالیت گروه صنفی هستند. مثلا برای راه اندازی کسب و کار در حوزه درمان و سلامت باید مجوز وزارت بهداشت دریافت شود.

تذکر: کلیه کسب و کارهای اینترنتی موظف هستند که صرف نظر از نوع فعالیتشان در ستاد ساماندهی سایت های اینترنتی وزارت ارشاد اسلامی نیز ثبت نام نمایند.

ثبت شرکت برای کسب و کارهای اینترنتی

با توجه به مباحث مطرح شده فوق، کسب و کارهای اینترنتی که به دنبال فروش کالا و خدمات هستند و یا نیاز به مجوز نماد الکترونیکی دارند، می توانند به منظور اعتماد سازی بیشتر بخصوص در فضای کسب و کار آنلاین کسب و کار خود را به صورت حقوقی ابتدا در قالب ثبت شرکت ، ثبت نمایند و سپس برای کسب و کار خود اقدام نمایند.

بخصوص اینکه کسب و کارهای اینترنتی یا نیاز به مجوز صنفی دارند و یا نیاز به انواع مجوزهای فوق الذکر که هر یک تنها به کسب و کارهایی اختصاص داده می شود که شرایط زیر را داشته باشند:

 • دارای آدرس مشخص به عنوان محل کار باشند
 • از نیروی انتظامی گواهی صلاحیت شخصی دریافت کرده باشند
 • از اداره مالیاتی گواهی تسویه بدهی دریافت کرده باشند
 • در دوره های آموزشی احکام تجارت و کسب و کار شرکت کرده باشند
 • تاییدیه تخصصی کسب و کار خود را از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی دریافت کرده باشند
 • صاحب پروانه کار یا مجوز کار باشند.

بنابراین با نگاهی دقیق به شرایط توضیح داده شده، الزامی برای ثبت شرکت کسب و کار اینترنتی وجود ندارد. اما تردیدی نسیت که کسب و کارهای اینترنتی منتسب به شرکت های حقوقی که دارای شناسه ملی و ثبت شده در سازمان ثبت شرکت ها را دارند بسیار موفق تر و مورد اعتماد تر واقع شده اند و مردم بیشتر به دنبال خرید و یا استفاده از خدمات آنلاین و یا کسب و کارهای آنلاینی هستند که توسط یک مرجع معتبر ثبت شده باشند و پشتوانه حقوقی داشته باشند.

بصورت کلی ثبت شرکت وجهه قانونی و اعتبار بسیاری زیادی به کسب و کارها  خواهد بخشید. این موضوع بخصوص برای کسب و کارهای اینترنتی که نیاز به معرفی و بازاریابی دارند و به دنبال جلب اعتماد مشتریان خود هستند از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.

در این راستا کارشناسان ما در موسسه ویونا با رویکرد مشاوره ای به دنبال پاسخ دادن به سوالات شما و ارائه راهنمایی جامع در خصوص راه اندازی کسب و کار آنلاین یا کسب و کار اینترنتی و به دنبال آن در صورت نیاز اخذ مجوزهای لازم و ثبت شرکت با کمترین هزینه هستند. شما هم می توانید برای راه اندازی کسب و کار معتبر اینترنتی خود همین امروز از مشاوره تخصصی و رایگان ما بهره مند شوید.